Ciąża powoduje szereg zmian fizycznych i anatomicznych u matki. Zmiany te zaczynają się wkrótce po poczęciu i wpływają na prawie każdy układ narządów matki. Na szczęście większość ciąż jest prosta i powoduje minimalne zmiany resztkowe. Zrozumienie tych zmian fizjologicznych jest ważne dla określenia, czy kobieta przechodzi normalną czy nieprawidłową ciążę.
Zwiększona objętość krwi
Zwiększona objętość krwi w krwiobiegu kobiety podczas ciąży powoduje dodatkowe obciążenie żył i układu krążenia. Żyły w nogach są szczególnie podatne na obrzęki, ponieważ dodatkowa krew musi pracować wbrew grawitacji, aby wrócić do serca. Powoduje to wolniejszy powrót krwi, zwiększając prawdopodobieństwo gromadzenia się jej w nogach. Zwiększa to również ryzyko wystąpienia żylaków, ponieważ hormony powodują rozluźnienie ścian żył.
Podczas ciąży objętość krwi kobiety zwiększa się o około 1250 mL, czyli prawie 50% objętości krwi nieciężarnej. Wzrost ten jest niewielki w pierwszym trymestrze, ale stale się zwiększa, aż objętość osiągnie maksimum około 34-36 tygodnia. Następnie objętość ta stopniowo zmniejsza się w ciągu ostatnich sześciu tygodni ciąży, kiedy kobieta znajduje się w pozycji leżącej.
Z powodu tej zwiększonej objętości krwi kobiety są bardziej podatne na żylaki, które są skręconymi, niebieskimi żyłami pod skórą. Są one spowodowane wadliwymi zaworami w żyłach i zwykle rozwijają się w udach lub nogach. Nawet 50% kobiet doświadcza żylaków w czasie ciąży. W wyniku zwiększonej objętości krwi w organizmie kobiety, żyły mają tendencję do rozciągania się, a powiększająca się macica może przyspieszyć rozwój żylaków.
Innym potencjalnym skutkiem ubocznym zwiększonej objętości krwi w czasie ciąży są krwotoki z nosa. Dobrym sposobem na zapobieganie krwawieniom z nosa jest prowadzenie zdrowego trybu życia i upewnienie się, że robisz częste przerwy od siedzenia i innych czynności. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz samolotem lub prowadzisz samochód przez długi czas. Jeśli krwawienia z nosa są zbyt poważne, należy zgłosić się do lekarza.
Zwiększony rzut serca
Zwiększony rzut serca podczas ciąży jest normalną fizjologiczną zmianą w sercu. Proces ten zwiększa objętość krwi, aby sprostać wymaganiom płodu. Pomaga on również normalnej kobiecie w ciąży przetrwać krwotok, który równa się ilości krwi dodanej do krążenia podczas ciąży. Ta zwiększona objętość jest niezbędna dla rozwoju płodu. Jednak może powodować komplikacje dla matki, więc ważne jest, aby pamiętać o ryzyku związanym z ciążą.
W ostatnim badaniu naukowcy z Wydziału Fizjologii oraz Położnictwa i Ginekologii Rural Medical College Loni przebadali 488 kobiet bez historii chorób układu krążenia. Wśród tych uczestników było 360 kobiet w ciąży (grupa przypadków) i 120 kobiet, które nie były w ciąży. Następnie badacze zmierzyli natychmiastowe odpowiedzi na tętno w grupie przypadków i grupie kontrolnej. Natychmiastowa odpowiedź na tętno była wyższa w grupie ciężarnej niż w grupie kontrolnej.
Pacjentki z chorobą aorty lub zastoinową niewydolnością serca są w grupie podwyższonego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych w czasie ciąży. Dodatkowo są one bardziej narażone na wystąpienie kardiomiopatii okołoporodowej lub zaburzeń rytmu serca. Pacjentki te powinny mieć zapewnioną konsultację prenatalną z zakresu medycyny matczyno-płodowej jeszcze przed poczęciem. W czasie ciąży powinny być często monitorowane i poddawane rutynowym badaniom i zabiegom.
Zwiększony rzut serca w czasie ciąży może być przypisany wzrostowi poziomu tlenku azotu. Hormon NO jest ważny dla kontroli zużycia tlenu w sercu. Aktywacja enzymu NOS w sercu powoduje produkcję NO w komórkach serca. NO hamuje również aktywność enzymu oksydazy cytochromu c, który jest ważny dla mitochondrialnego łańcucha transportu elektronów.
Zwiększony zmysł węchu
Hormony ciążowe mogą zwiększyć zmysł węchu kobiety. Jednak ta zwiększona wrażliwość nie jest stanem trwałym. Zazwyczaj ustępuje ona po porodzie. Jeśli zwiększony zmysł węchu utrzymuje się po ciąży, może to być oznaką stanu chorobowego. Może to być alergia, predyspozycje genetyczne, polipy nosa lub niektóre środki farmaceutyczne.
Objawy zwiększonej wrażliwości na zapach mogą być różne, od łagodnych do ciężkich. Niektóre zapachy mogą wywoływać uczucie mdłości, podczas gdy inne są przyjemne. Niektóre kobiety uważają nawet, że niektóre zapachy, które przed ciążą były nieapetyczne. Niemniej jednak, zwiększona wrażliwość na zapach może być trudna do kontrolowania, a radzenie sobie z nią może być trudne.
Ogólnie rzecz biorąc, ta zdolność supersmaku jest obecna we wczesnej ciąży, ale u niektórych kobiet może trwać przez długi czas. Inne kobiety doświadczają tego przez krótszy okres czasu. Przyczyna wzrostu nie jest całkowicie zrozumiała, choć badacze uważają, że pomaga ona chronić nienarodzone dziecko przed zagrożeniami zewnętrznymi. Należy jednak pamiętać, że ta podwyższona wrażliwość na zapach może być szkodliwa dla zdrowia matki.
W badaniu stwierdzono, że dwie trzecie kobiet w ciąży zgłosiło zwiększenie się ich zmysłu węchu. Nie było jednak korelacji między samooceną wrażliwości węchowej a intensywnością zapachu. Te ustalenia nie są ostateczne, a badanie olfakcji w czasie ciąży musi być dalej badane, aby ustalić, czy jest to normalna zmiana fizjologiczna, czy nie.
Podwyższone ciśnienie krwi
Podwyższone ciśnienie krwi w czasie ciąży może być stanem zagrażającym życiu. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Annę Birukov z Niemieckiego Instytutu Badań Żywieniowych przyjrzało się danym duńskich kobiet, które doświadczyły wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży. Badacze stwierdzili, że nieco ponad 10% kobiet miało podwyższone ciśnienie krwi podczas ciąży. Zostało to zdefiniowane jako poziom ciśnienia krwi większy niż 140/90 mmHg. Badanie wykazało również, że dziewczynki i chłopcy, których matki doświadczyły wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży, mieli podwyższone skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi w wieku 5 lat w porównaniu do kontroli.
Do zwiększonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia w czasie ciąży może przyczynić się wiele czynników, w tym niska masa urodzeniowa. Ponadto wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka wystąpienia u dziecka chorób układu krążenia, cukrzycy i udaru mózgu. Czynniki te są również związane z wyższym niż zwykle BMI u potomstwa, a związek ten obserwuje się nawet po uwzględnieniu aktualnej masy ciała. Związek ten podkreśla znaczenie zrozumienia powikłań ciąży, aby można było je leczyć w odpowiednim czasie.
Badano również wrażliwość wskaźników ciśnienia krwi na substancje chemiczne. W tym badaniu dokonano pomiarów ciśnienia krwi 189 kobiet w ciąży przed i po ciąży. Mierzono je w pozycji stojącej i po pięciominutowym okresie odpoczynku. Specjalnie przeszkolone pielęgniarki prowadziły je na odpowiednią głębokość monitora i rejestrowały ich ciśnienie skurczowe. Badacze stwierdzili, że czułość SBP była największa w trzeciej fazie porodu, kiedy poziom ciśnienia krwi osiągał 130/80 mmHg.
Zmiany w poziomie estrogenu
Podczas wczesnej ciąży Twój organizm produkuje estrogen, aby wspierać organy dziecka i łożysko. Hormon ten jest również odpowiedzialny za przygotowanie Twojego ciała do karmienia piersią. Pomaga również utrzymać w ryzach poziom cholesterolu. Poziom estrogenu może jednak wpływać na Twoje zdrowie.
Oprócz tego, że Twoje piersi stają się większe i pełniejsze, estrogen zwiększa również przepływ krwi do łożyska, tymczasowego organu, który łączy płód ze ścianą Twojej macicy. Organ ten jest również źródłem składników odżywczych i usuwa odpady dla rosnącego zarodka. Podczas gdy Twoje ciało reaguje na zwiększoną ilość estrogenów, możesz doświadczyć różnych objawów, w tym tkliwości piersi, duszności nosa i obrzęku nosa. Ponadto, Twoje piersi będą odczuwać tkliwość i będziesz musiała częściej chodzić do łazienki. Twoje nerki również będą musiały poradzić sobie z dodatkowym płynem, a pęcherz prawdopodobnie stanie się pełniejszy.
Zmiany w poziomie estrogenów są niezbędne dla zdrowej ciąży. Podczas gdy jajniki produkują większość estrogenów w Twoim organizmie w okresie rozrodczym, inne miejsca wydzielają estrogeny podczas ciąży. Hormony te są przesyłane przez krwiobieg, gdzie wiążą się z receptorami estrogenowymi w Twoim ciele.
Gdy wchodzisz w ciążę, poziom estrogenów naturalnie wzrasta i spada. Najwyższy poziom osiągnie w czasie owulacji, a następnie ponownie się obniży. Jeśli doświadczasz objawów związanych z niskim lub wysokim poziomem estrogenu, możesz potrzebować natychmiastowej wizyty u lekarza. Lekarz może pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojej ciąży i Twojego dziecka.