Nowe wytyczne WHO dotyczące opieki nad noworodkiem poruszają kilka tematów, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu małych niemowląt. Obejmują one opiekę responsywną, wczesny rozwój niemowlęcia, bezpieczny sen i badania przesiewowe w kierunku nieprawidłowości. Mamy nadzieję, że te wytyczne pomogą nowym rodzicom lepiej opiekować się swoimi noworodkami. Ale najpierw, krótki przegląd nowych wytycznych. W skrócie, dotyczą one następujących tematów:
Domowa opieka nad noworodkiem
Badanie skuteczności domowej opieki nad noworodkiem wykazało zmniejszenie śmiertelności noworodków w porównaniu z porodami w placówkach. Istnieją jednak tylko ograniczone dowody na potwierdzenie tego efektu, szczególnie w okresie poporodowym. Rząd Indii przeprowadził jednak w 2013 roku pilotaż nowego programu o nazwie Home-based Newborn Care Plus w wiejskich Indiach. Celem było zmniejszenie liczby zgonów z powodu zapalenia płuc, biegunki i niedożywienia spowodowanych przez interwencję. Interwencja obejmowała zachęty dla akredytowanych na wsi społecznych aktywistów zdrowia do przeprowadzania kwartalnych wizyt domowych.
Interwencja została oceniona poprzez porównanie danych wyjściowych i wyników badań formatywnych w okręgach objętych leczeniem i kontrolnych. Wyniki badania wykazały, że nastąpił znaczny wzrost liczby wizyt domowych, a treść interwencji była bardziej dostosowana do wytycznych Domowej Opieki nad Noworodkiem Plus. Jednakże interwencja nie miała wpływu na pokrycie kosztów mycia rąk, praktyk żywieniowych, suplementacji żelaza i folianów oraz monitorowania wzrostu. Badacze doszli do wniosku, że domowa opieka nad noworodkami może zmniejszyć śmiertelność noworodków, ale powinna być dalej oceniana w celu określenia jej skuteczności w praktyce.
Projekt UNEST obejmował połączenie opieki nad noworodkiem w domu i w placówce. Wyniki projektu były szeroko rozpowszechniane i zostały włączone do krajowych standardów usług opieki nad noworodkami. Film dokumentalny projektu został przyjęty przez Ministerstwo Zdrowia i wykorzystany jako narzędzie rzecznicze na krajowych spotkaniach i w krajowej telewizji. Badania te są obecnie prowadzone w kilku krajach i już wywarły znaczący wpływ.
Ten program poprawił wyniki zdrowotne noworodków i zmniejszył ich śmiertelność na obszarach wiejskich w południowej Etiopii. Domowa opieka nad noworodkami jest wdrażana od czterech lat, ale niewiele badań udokumentowało jej realizację. Dlatego celem badania była ocena rozpowszechnienia domowej opieki nad noworodkami w wiejskiej strefie Sidama. Zbadano również, czy HEWs stosują te techniki. Zaobserwowano również, że mniej noworodków otrzymało opiekę domową niż tych, którym zapewniono opiekę w placówkach służby zdrowia.
Badania przesiewowe w kierunku nieprawidłowości słuchu i wzroku
Noworodki powinny mieć rutynowe badania przesiewowe w kierunku nieprawidłowości wzroku i słuchu, ponieważ wczesne wykrycie może poprawić możliwości leczenia. W większości przypadków, noworodki są badane pod kątem nieprawidłowości słuchu w pierwszym miesiącu życia, zanim zostaną wypisane ze szpitala. Noworodki są zazwyczaj w stanie rozróżnić słodkie i gorzkie smaki. Odwracają się od gorzkich smaków i kierują w stronę ulubionych zapachów. Badanie słuchu u noworodka trwa około 5-10 minut.
Proces przesiewowy obejmuje emisję akustyczną i test odpowiedzi słuchowej pnia mózgu. W obu testach mała poduszka umieszczana jest w uchu, a na głowie umieszczane są maleńkie czujniki. Reakcje fal mózgowych na dźwięki są rejestrowane i analizowane przez komputer. Testy są zwykle przeprowadzane w żłobku noworodka, ale mogą wymagać dalszej oceny, jeśli wyniki są nieprawidłowe.
Utrata słuchu jest częstą wadą wrodzoną, która wpływa na zdolność dziecka do komunikowania się z innymi. Może prowadzić do trudności w mówieniu, rozwoju języka i interakcji społecznych. Ubytek słuchu może wystąpić, gdy jakakolwiek część ucha nie funkcjonuje prawidłowo. Badania przesiewowe noworodków pod kątem nieprawidłowości słuchu obejmują sprawdzenie problemów ze słuchem i podjęcie wczesnego leczenia w celu poprawy zdrowia i rozwoju dziecka. Infekcje uszu mogą również powodować wysypki skórne, gorączkę i obrzęk gruczołów.
Oprócz problemów ze słuchem, badanie przesiewowe noworodka pod kątem wzroku i oczu może wskazać szeroki zakres warunków medycznych. Wczesna identyfikacja tych problemów może zmniejszyć potrzebę inwazyjnych operacji, które są kosztowne i czasochłonne. Ponadto, badania przesiewowe noworodków są niedoskonałe, tylko u jednego na cztery niemowlęta diagnozuje się problem ze słuchem. W związku z tym bardziej kompleksowe badania i obserwacja dzieci z zaburzeniami słuchu i wzroku mogą zapobiec rozwojowi poważniejszych problemów.
Kontakt skóra do skóry
Po porodzie matka i jej dziecko powinni utrzymywać codzienny kontakt. Nowi rodzice otrzymują wiele informacji, które są pomocne, ale mogą również powodować dodatkową presję. Jednym z aspektów opieki nad noworodkiem, który jest szczególnie ważny, jest kontakt skóra do skóry. Tutaj rodzice i eksperci doradzają, jak pielęgnować kontakt skóra do skóry. Oto kilka wskazówek:
Wczesny kontakt skóra do skóry przynosi wiele korzyści, w tym poprawia karmienie piersią. Po porodzie noworodek wchodzi w okres relaksu, w którym instynktownie zbliża się do piersi i trzyma się jej. Może upłynąć trochę czasu zanim dziecko oswoi się z piersią, ale dzieci, które są karmione piersią wcześniej, mają tendencję do przylegania i doświadczają mniej trudności w karmieniu piersią. Kontakt skóra do skóry pomaga dziecku zapoznać się z piersią i mlekiem matki.
Natychmiastowy kontakt skóra do skóry po porodzie cesarskim ma wiele korzyści dla karmienia piersią. Matki w badaniach, które miały zapewnioną opiekę przez skórę po porodzie cesarskim, miały o 22% większe szanse na kontynuację wyłącznego karmienia piersią w wieku czterech miesięcy. Wszystkie te badania miały podobne wyniki: wyższy odsetek dzieci karmionych wyłącznie piersią po porodzie cesarskim. Ponadto, opieka nad dzieckiem przez skórę wiązała się ze zmniejszeniem bólu u matek po cesarskim cięciu. Jednak pomimo korzyści, praktyka ta powinna być stosowana z ostrożnością i dokładną oceną potencjalnego ryzyka.
Chociaż niektóre matki mogą się wahać, czy trzymać noworodka blisko własnej skóry, badania pokazują, że matki i dzieci czują się lepiej, gdy mają regularny kontakt ze skórą. Kontakt skóra do skóry pomaga matkom zresetować swoje doświadczenie porodowe i przetworzyć to, co się stało. Dodatkowo, sprzyja on uwalnianiu oksytocyny, hormonu, który wspomaga produkcję mleka w piersiach i stymuluje silniejsze skurcze macicy, które pomagają dostarczyć łożysko i obkurczyć macicę do normalnych rozmiarów.
Kąpiele gąbkowe
Wytyczne Who dotyczące opieki nad noworodkiem w zakresie kąpieli gąbkowych zalecają, aby niemowlęta otrzymywały tylko jedną kąpiel gąbkową przed całkowitym oddzieleniem pępowiny. Kąpiel noworodka jest ważna z wielu powodów, m.in. dla nawiązania więzi i ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Kąpiel w gąbce pozwala na umycie każdej części dziecka bez zanurzania kikuta pępowiny. Należy jednak unikać podawania noworodkowi kąpieli gąbkowej częściej niż trzy razy w tygodniu, ponieważ skóra noworodka jest zbyt delikatna i może powodować wysuszenie lub podrażnienie.
Podając dziecku gąbkę do kąpieli, możesz stosować te same środki ostrożności, które obowiązują przy zwykłej kąpieli. Na początek upewnij się, że temperatura wody jest ciepła, a nie gorąca. Przed włożeniem dziecka do wanny sprawdź temperaturę wody termometrem. Po umieszczeniu dziecka w wannie, umieść je najpierw na nóżkach. Upewnij się, że trzymasz je pewnie, a jedną rękę umieść pod główką i pupą dziecka. Pamiętaj, że nawet jeśli woda ma tylko dwa do trzech centymetrów głębokości, może łatwo utopić dziecko.
Chociaż kąpiele w gąbce nie są doskonałą alternatywą dla tradycyjnej kąpieli, są ogólnie uważane za bezpieczne dla noworodków. Zaleca się je również dla dzieci z kikutem pępowiny lub szwami. Ponadto, jeśli dziecko jest zbyt małe, aby wstać do pełnej kąpieli, najlepiej jest dawać mu kąpiele gąbkowe tylko raz na dwa lub trzy dni. Jeśli jednak kikut nie odpadnie do dwóch miesięcy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Badania przesiewowe w kierunku sepsy
Obecne postępowanie we wczesnej sepsie noworodkowej, która charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem choroby zapalnej, wiąże się z niepotrzebnym stosowaniem antybiotyków. Dodatkowo niewłaściwe nadużywanie antybiotyków w pierwszych tygodniach życia dziecka wiąże się z opornością drobnoustrojów. Przesiewowe wykrywanie sepsy w wytycznych dotyczących opieki nad noworodkiem może zmniejszyć zużycie antybiotyków nawet o 50% wśród noworodków urodzonych w terminie lub w bliskim terminie.
Istnieją różne sposoby przesiewowego wykrywania sepsy, od prostych posiewów krwi do złożonych badań obrazowych. Niektóre badania przesiewowe są nieskuteczne. Sama morfologia krwi nie wystarcza do rozpoznania sepsy; u niemowląt z zaburzeniami oddychania często stwierdza się nieprawidłowe wartości. Dlatego też CBC powinno być wykonane w momencie wykonania wstępnego posiewu krwi. Może ona jednak dostarczyć przydatnych informacji w ocenie ciężkości stanu.
W Wielkiej Brytanii klinicyści, którzy podejrzewają sepsę, powinni monitorować noworodka z grupy wysokiego ryzyka do czasu oczyszczenia posiewu krwi. Metoda ta poprawia przepływ pacjentów przez szpital i zwiększa prawdopodobieństwo wczesnego wypisu. Wymaga ona jednak ścisłej obserwacji serologicznej, a matki, które opuszczą 1 dzień terapii, powinny ponownie rozpocząć cały kurs. Wynika to z faktu, że istnieje niewiele badań dotyczących skuteczności innych leków przeciwbakteryjnych.
SRC zmniejsza również ryzyko empirycznego stosowania antybiotyków u niemowląt z grupy niskiego ryzyka. W nowym badaniu wykazano, że badania przesiewowe w kierunku sepsy mogą znacząco zmniejszyć zużycie antybiotyków u niemowląt urodzonych w terminie, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia antybiotyków wśród niemowląt z grupy niskiego ryzyka. Promując wczesne wypisywanie niemowląt, może zapobiec dalszym przypadkom EONS i uwolnić cenne zasoby opieki zdrowotnej. Jeśli SRC zostanie szeroko wdrożone, powinno stać się istotnym elementem wytycznych dotyczących opieki nad noworodkami.