Wykresy wagi dziecka Światowej Organizacji Zdrowia, CDC i Amerykańskiej Akademii Pediatrii

Wykresy wagi dziecka Światowej Organizacji Zdrowia, CDC i Amerykańskiej Akademii Pediatrii

Istnieją trzy główne źródła informacji dla rodziców szukających dobrego wykresu wagi dziecka: Światowa Organizacja Zdrowia, Centra Kontroli i Prewencji Chorób oraz Amerykańska Akademia Pediatrii. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, Twój lekarz prawdopodobnie będzie korzystał z jednej lub drugiej z tych organizacji. Wykresy te oparte są na percentylach, co oznacza, że 75% dzieci w tym samym wieku lub mniejszych waży więcej niż Twoje dziecko. Zasadniczo ten procent mówi Ci, ile powinno ważyć Twoje dziecko.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z babyguard.pl

UNICEF

Tabela wagi dziecka UNICEF ma cztery zakresy wzrostu. Najniższy zakres to 3 centyl dzieci, które ważą mniej niż 33% wszystkich noworodków. Najwyższy zakres to 97 centyl dzieci, które ważą ponad 85% zdrowych noworodków. Jednak pomimo tych zakresów, wzorce wzrostu nie są spójne. Niektóre dzieci są mniejsze niż średnia lub cięższe niż średnia, więc ważne jest, aby pamiętać, że każdy zakres wzrostu na wykresie wagi dziecka UNICEF jest dokładnym wskazaniem potencjalnych problemów ze wzrostem dziecka.

Wykres wagi dziecka UNICEF może pomóc Ci ocenić wagę i wzrost Twojego dziecka, ale nie jest to metoda niezawodna. Pomoże Ci ona śledzić wagę i wzrost Twojego dziecka, ale będziesz chciała skorzystać z tabeli wagi zatwierdzonej przez Światową Organizację Zdrowia. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli waga Twojego dziecka mieści się w najniższym percentylu, nie oznacza to, że ma ono problemy ze wzrostem.

Światowa Organizacja Zdrowia

Wykres wagi dziecka Światowej Organizacji Zdrowia to dobry sposób na monitorowanie wzrostu wagi dziecka. Daje on pogląd na to, jaka powinna być prawidłowa waga dla danego wieku. Dzieci karmione wyłącznie piersią mają tendencję do mieszczenia się w dolnych percentylach wykresu. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci odzyskują utraconą wagę w ciągu tygodnia. Należy jednak pamiętać, że nie musi to oznaczać, że dziecko ma nadwagę lub niedowagę.

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała w 2006 roku nowe normy wzrostu, które odzwierciedlają średni wzrost niemowląt karmionych piersią i niepalących. Wykresy te są używane w Anglii od 2009 roku i zastępują wykresy oparte na niemowlętach karmionych formułą. Oprócz nowych standardów wzrostu, istnieją oddzielne kolorowe wykresy dla chłopców i dziewczynek, ponieważ chłopcy i dziewczynki rosną w nieco innym tempie. Wykresy pokazują również wagę dziecka w każdym przedziale wiekowym oraz informacje dotyczące płci.

Centers for Disease Control and Prevention

Najnowszy wykres wagi dziecka CDC jest najbardziej wszechstronny z dostępnych. Uwzględnia on dane z aktów urodzenia z lat 1969-1994. Zawiera dane dotyczące BMI i wagi do wzrostu, co pozwala na łatwe porównanie dziewcząt i chłopców. Wykresy CDC wykorzystują dane z pięciu ostatnich, zróżnicowanych etnicznie prób krajowych. Jest to duża poprawa w stosunku do poprzednich wykresów, które miały zbyt małą liczbę dzieci w niektórych grupach wiekowych.

Chociaż oba wykresy są podobne, nie są takie same. W rzeczywistości wykres CDC pokazuje inny zakres średniej wagi niż wykres WHO. Posługując się wykresem wagi niemowląt CDC, 24-miesięczny chłopiec o wadze 26 3/4 funta mieściłby się w 50. percentylu, podczas gdy jego waga mieściłaby się między 25. a 50. percentylem. Pomimo tej różnicy, obie klasyfikacje percentylowe mieszczą się w normalnym zakresie.

CDC

Wykres wagi dziecka CDC jest przydatnym źródłem informacji, gdy rozważa się tempo wzrostu dziecka. Wykres został opracowany przez ekspertów w celu oszacowania wagi i wzrostu dziecka od urodzenia do około 12 miesiąca życia. Istnieją jednak pewne ograniczenia wykresu. Wykresy wzrostu z lat 70. nie są tak wiarygodne, jak obecne dane, ze względu na obawy dotyczące różnic rasowych, karmienia niemowląt formułą i rozbieżnych pomiarów między młodszymi i starszymi dziećmi. Jednak te kwestie zostały rozwiązane, gdy gromadzenie danych zakończyło się w 1994 roku. Od tego czasu wykres wzrostu niemowląt CDC został zrewidowany i nowa wersja została wydana w 2000 roku.

Wykres wzrostu dziecka CDC ma zewnętrzne granice dla 3. i 97. percentyla i ma wtórną skalę w jednostkach angielskich. Wykresy posiadają tabelę do zapisu pomiarów antropometrycznych. Wykres dla urodzenia do 36 miesięcy i wykres dla dwóch do dwudziestu lat zawiera krzywe waga-długość i stature-for-age. Dodatkowo dostępny jest wykres dla młodszych dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *