WHO czy CDC Newborn Growth Chart?

WHO czy CDC Newborn Growth Chart?

Kto powinien korzystać z wykresu wzrostu noworodka WHO? Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła te wykresy na podstawie badań dzieci karmionych piersią w sześciu krajach. Chociaż nie są one jedynym źródłem wykresów wzrostu niemowląt, pediatrzy używają wykresów CDC i EBSA dla dzieci w wieku 2-20 lat. Istnieją również różnice między wykresami dla chłopców i dziewczynek. Ogólnie rzecz biorąc, chłopcy są więksi i rosną szybciej niż dziewczynki, więc te wykresy powinny być używane jako punkt odniesienia.

Światowa Organizacja Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała wykres wzrostu dla noworodków. Wykres ten został opracowany na podstawie przełomowego badania wzrostu płodu przeprowadzonego w 1990 roku. Badanie to ustanowiło wykresy wzrostu dla różnych proporcji ciała płodu, a także dodało do wykresu współczynniki. Współczynniki te mogą być wykorzystywane do wykrywania nieprawidłowego wzrostu w warunkach klinicznych. Ten wykres jest podstawą ultrasonograficznej biometrii położniczej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jednak, aby nie stosować tego wykresu normatywnie, ponieważ może on prowadzić do nierównomiernego wzrostu w różnych grupach etnicznych oraz do regulacji genetycznej i epigenetycznej.

CDC

CDC zrewidowało swój wykres wzrostu noworodków, aby uwzględnić różnice w obwodach głowy między niemowlętami karmionymi piersią i karmionymi formułą. Ten wykres wzrostu uwzględnia również dane krajowe. Zarówno wykresy CDC, jak i WHO mierzą wzrost w czasie. Co więcej, oba są równie pomocne w ocenie rozwoju niemowląt. Który z nich powinnaś więc stosować? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. Ważenie korzyści i wad każdego z nich jest ważnym pierwszym krokiem.

NCHS

National Center for Health Statistics (NCHS) po raz pierwszy opracował wykresy wzrostu dla noworodków w 1977 roku, ale zalecał ich okresową weryfikację. Najnowszy wykres wzrostu NCHS został opublikowany w 2000 roku i jest oparty na danych zebranych w ramach National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Badanie to zostało zatwierdzone przez Komisję Etyki Badań Naukowych w Instytucji. Określa czynniki, które wpływają na wzrost i rozwój u dzieci. Rosnące dzieci mogą być zdrowsze, jeśli ich rodzice stosują zdrową dietę.

EBSA

Korzystanie z wykresu wzrostu noworodka EBSA pomoże Ci monitorować wzrost Twojego dziecka, a także pokaże Ci, jak rozmiar Twojego dziecka porównuje się z innymi dziećmi. Dzieci rosną w różnym tempie, więc porównywanie ich ze sobą może być mylące. Najważniejsze jest to, aby dziecko rosło zgodnie z oczekiwaniami. Wykresy wzrostu mogą również pomóc Ci w porównaniu wzrostu Twojego dziecka ze wzrostem innych dzieci w tym samym wieku i o tym samym percentylu.

OECD

Wykres wzrostu noworodków OECD jest wizualną reprezentacją wskaźników wzrostu niemowląt w różnych krajach. Mierzy on średnią wagę i długość noworodków w określonym wieku ciążowym. Obejmuje kraje pochodzenia anglojęzycznego. Chociaż różnice we wskaźnikach wzrostu między różnymi krajami mogą nie być statystycznie istotne, dane te nadal mogą dostarczyć pewnych spostrzeżeń. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj poniższy artykuł. Oto kilka kluczowych faktów dotyczących wykresu wzrostu noworodków OECD.

EFSA

EFSA to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i jego zalecenia zostały wykorzystane do określenia potrzeb żywieniowych preparatów dla niemowląt i preparatów pochodnych. Obecny wykres wykorzystuje technikę DLW do pomiaru TEE. Wykres ten przedstawia zapotrzebowanie energetyczne w szerokim zakresie mas ciała i dotyczy wszystkich zdrowych dzieci na całym świecie. Zaktualizowane EER dla niemowląt i małych dzieci uwzględniają ograniczenia istniejących wytycznych i spełniają idealne standardy. W międzyczasie aktualny wykres jest nadal preferowaną metodą oceny wartości odżywczej produktów dla niemowląt i małych dzieci. Wykresy wzrostu noworodków

IETF to najdokładniejsze wykresy do pomiaru wzrostu u małych dzieci. Ten wykres porównuje wzrost i wagę dziecka z wykresem wzrostu dla starszych dzieci. Oprócz pomiaru wzrostu, wykres IETF jest również przydatny do oceny stanu zdrowia. Wzrost i waga dzieci powinny być w odpowiedniej proporcji do siebie dla zdrowego dziecka. Ponadto, wykresy mogą być wykorzystywane do monitorowania rozwoju dziecka do momentu osiągnięcia przez nie 18 roku życia.

IFSA

Wykres wzrostu noworodka IFSA to przydatne narzędzie do monitorowania wzrostu dziecka. Można go używać do momentu osiągnięcia przez dziecko wieku dojrzewania. Jest on również przydatny przy innych kontrolach zdrowotnych. Wielu rodziców martwi się, że ich dzieci nie rosną wystarczająco szybko, ale korzystanie z tabeli wzrostu może pomóc w upewnieniu się, że dziecko rośnie odpowiednio. Pracownik służby zdrowia może wyjaśnić znaczenie korzystania z wykresów wzrostu w celu monitorowania wzrostu dziecka. Wykresy pokazują typowy wzór wzrostu zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. W idealnej sytuacji wzrost i waga dziecka będą podążać za podobnym wzorcem wzrostu przez całe dzieciństwo.

EC

Podczas gdy wykres wzrostu noworodków EC pokazuje szeroki zakres wzorców wzrostu, należy pamiętać, że nie wszystkie dzieci będą podążać za tymi wzorcami. Chociaż dziecko może być poniżej lub powyżej piątego percentyla przy urodzeniu, jest to ogólnie uważane za normalne, a większość dzieci z czasem przesuwa się w kierunku środka. Jednakże, dziecko może nie spełniać norm podczas pierwszych kilku miesięcy życia i może mieć zaburzenia, które sprawiają, że wzrost jest nieregularny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *