Urodziło się dziecko bez głowy

Urodziło się dziecko bez głowy

Kobieta o imieniu Brittany Buell i jej mąż, Jaxon, dowiedzieli się, że ich noworodek ma dziwaczny kształt głowy podczas rutynowego badania USG, ale nie wiedzieli dlaczego. Lekarze zdiagnozowali u Jaxona anencefalię, wadę wrodzoną spowodowaną tym, że początki układu nerwowego dziecka kształtują się nieprawidłowo we wczesnym okresie ciąży. Stan ten zazwyczaj prowadzi do przedwczesnego porodu, a dzieci z anencefalią nie żyją długo po urodzeniu.

Anencefalia to wada wrodzona

Anencefalia to wada wrodzona dotycząca mózgu i kości czaszki nienarodzonego dziecka. Wada ta skutkuje małym mózgiem i czaszką bez górnej części. Chociaż większość przypadków anencefalii kończy się poronieniem, zaburzenie to jest również związane z wyższym wskaźnikiem anencefalii wśród kobiet, które miały dzieci z wadami cewy nerwowej. Na szczęście wada ta nie jest dziedziczna.

Cewka nerwowa, w której rozwija się mózg dziecka, często nie zamyka się w pełni podczas pierwszego trymestru. Pozostawia to obszary mózgu i rdzenia kręgowego narażone na działanie płynu owodniowego. Ponieważ te części mózgu są niezbędne do myślenia, słyszenia, widzenia i emocji, anencefalia powoduje śmierć dziecka wkrótce po urodzeniu. Niestety, anencefalia powoduje, że około jedna na 1000 ciąż kończy się poronieniem.

Wpływa na mózg i czaszkę

Dziecko urodzone bez głowy ma stan zwany kraniosynostozą, który wpływa na czaszkę i mózg. Powoduje ona opóźnienia rozwojowe i niepełnosprawność fizyczną, a także może być niebezpieczna dla dziecka. Stan ten rozpoczyna się we wczesnym okresie ciąży, kiedy cewka nerwowa tworzy się i zaczyna rozwijać mózg i czaszkę dziecka. Może również prowadzić do tego, że dziecko będzie miało mikrocefalię lub makrocefalię.

Inne schorzenie, znane również jako anencefalia, występuje, gdy cefaliczny koniec cewy nerwowej nie zamyka się prawidłowo, co powoduje, że mózg i czaszka pozostają odsłonięte. Chociaż rzadko, jeśli dziecko urodzi się z anencefalią, może to spowodować zwyrodnienie tkanki nerwowej, a to może być śmiertelne. W wielu przypadkach anencefalia pojawia się w czwartym lub piątym tygodniu ciąży. Stan ten dotyczy około jednej na 1000 ciąż w Stanach Zjednoczonych, a 1 na pięć do dziesięciu dzieci rodzi się z tą wadą wrodzoną.

Powoduje ślepotę

Ślepota może wystąpić w pierwszych latach życia dziecka z powodu wad wrodzonych lub chorób dziedzicznych. Ponadto urazy podczas porodu mogą prowadzić do ślepoty. Niektóre dziedziczne choroby, takie jak zespół Ackermana, mogą prowadzić do problemów ze wzrokiem, takich jak jaskra. Infekcja podczas ciąży może również powodować problemy ze wzrokiem u dziecka. Różyczka, czyli niemiecka odra, również może spowodować ślepotę u dziecka.

Istnieje 70 różnych przyczyn ślepoty u niemowląt. Do najczęstszych należą zespół CHARGE i powikłania związane z wcześniactwem. Jednak schorzenie to może wystąpić również w innych częściach ciała. U dzieci ślepota korowa może powodować trwałą utratę wzroku, w tym upośledzoną zdolność do skupiania się lub reagowania na bodźce wzrokowe. Objawy mogą być również oznaką szerszego urazu mózgu. Dlatego ważne jest wczesne badanie w celu ustalenia dokładnej przyczyny ślepoty.

Można ją leczyć

Jeśli Twoje dziecko urodziło się z płaską głową, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, jest upewnienie się, że główka nie jest pochylona lub zaokrąglona. Pomoże to utrzymać głowę w pionie. Możesz również spróbować ćwiczyć nogi swojego dziecka. Niektórzy rodzice mogą nawet zdecydować się na zastosowanie wózka inwalidzkiego dla swojego dziecka. W skrajnych przypadkach może być potrzebna pomoc specjalisty z zakresu urologii i ortopedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *