Twoje dziecko ma siedem tygodni i jest wiele różnych zmian, których można się spodziewać w tym czasie. W tym artykule omówimy niektóre z tych zmian i przedstawimy pomysły na zajęcia dla dziecka. Omówione zostaną również zmiany w poczuciu smaku i wyglądzie dziecka, a także wzorce snu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat 7-tygodniowego kamienia milowego! – Twoje dziecko może jeść i pić pokarmy stałe! – Jest bardziej skłonne do bycia czujnym i reagującym.
Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z 123kids.pl
Zajęcia dla 7-tygodniowego dziecka
Być może zastanawiasz się, co możesz zrobić ze swoim siedmiotygodniowym dzieckiem. Jest to ważny etap rozwojowy dla Twojego malucha. Rozwinął się u niego zmysł dotyku i jest chętny do poznawania otoczenia. Używanie różnych tekstur i różnych materiałów jest dobrym sposobem na stymulowanie ich zmysłów. Niektóre z najlepszych rzeczy, jakie możesz dać siedmiotygodniowemu dziecku, to książki i karbowane zabawki. Możesz również czytać książki z teksturowanymi wkładkami, aby dziecko mogło poczuć, co trzyma w ręku.
Codzienne zabieranie dziecka na brzuszek jest ważną czynnością dla siedmiotygodniowego dziecka. Pomoże im to rozwinąć mięśnie szyi i pleców. Codzienna rozmowa z dzieckiem pomoże mu rozwinąć umiejętność słuchania i pomoże mu się uspokoić, kiedy jest niespokojne. Dobrym pomysłem jest również czytanie dziecku książek z planszami, aby pomóc mu rozwinąć umiejętności językowe. Możesz również śpiewać swojemu 7-tygodniowemu dziecku. Dzieci lubią śpiewać, więc spróbuj śpiewać kołysanki, aby pomóc im się uspokoić.
Zmiany w wyglądzie dziecka
Zmiany w wyglądzie dziecka w wieku 7 tygodni mogą obejmować pojawienie się białego guzka z tyłu głowy dziecka, znanego jako caput succedaneum. Jest to spowodowane urazem poza głową podczas porodu. Noworodki często wyglądają na obrzmiałe w wyniku gromadzenia się płynów i szorstkiego przejścia przez kanał rodny. Te zgrubienia będą stopniowo ustępować.
Ponadto, rysy twarzy noworodków mogą być zniekształcone w ciągu pierwszych kilku tygodni życia, ale wrócą do normy w ciągu kilku miesięcy. Na przykład twarz noworodka może być pokryta krwią, kremowo-serową mazią lub wyglądać jak po bójce. Chociaż może się to wydawać niepokojące, jest to normalne, ponieważ główka noworodka rozwija się w łonie matki.
Zmiany w poczuciu smaku dziecka
W wieku siedmiu tygodni dziecko ma dobrze rozwinięty zmysł smaku. Dzieci mają tysiące komórek receptorów smakowych rozmieszczonych na języku, w gardle i na policzkach. Mózg interpretuje sygnały z tych komórek smakowych, aby rozpoznać różne smaki. Wyróżniamy pięć podstawowych smaków. Kiedy dzieci przychodzą na świat, ich zmysł smaku jest dobrze rozwinięty, ale w miarę wzrostu ich reakcje na różne smaki będą się różnić.
W ósmym tygodniu ciąży, dzieci zaczynają rozpoznawać smak pokarmu i potrafią smakować płyn owodniowy i pokarm. Kubki smakowe dziecka znajdują się na języku i migdałkach. Potrafią one rozróżnić smak słodki od kwaśnego i zazwyczaj preferują słodsze smaki. Dzieci używają również języka do rozróżniania tekstur i smaków. Do siódmego tygodnia życia są w stanie rozpoznać różne smaki z szerokiej gamy przedmiotów.
Zmiany we wzorcach snu dziecka
Wraz z wiekiem dziecka możesz zauważyć pewne zmiany we wzorcach snu dziecka. Wiele dzieci zaczyna budzić się po drzemce, a niektóre mają nawet trzy lub cztery drzemki w ciągu nocy. Dzieci zazwyczaj śpią od dziewięciu do dwunastu godzin w nocy, ale mają też kilka drzemek w ciągu dnia, które trwają od 30 minut do dwóch godzin. Często rodzice zauważają te zmiany, kiedy ich dziecko zaczyna się więcej ruszać.
Podstawowym powodem, dla którego noworodki mają nieregularne wzorce snu jest to, że wciąż rozwijają się w nich wyobrażenia o dniu i nocy. Wprowadzając więcej bodźców i światła w ciągu dnia i tworząc ciemne, ciche środowisko w nocy, możesz pomóc swojemu dziecku rozwinąć bardziej spójny harmonogram. Możesz również spróbować umieścić dziecko w łóżeczku, gdy jest senne lub przebudzone, ale pamiętaj, aby go nie budzić. Twoje dziecko może również zacząć rezygnować z drzemek w 7 tygodniu, co utrudni mu zasypianie w nocy.
Badania kontrolne i szczepienia wymagane dla 7-tygodniowego dziecka
Istnieje kilka szczepień i badań kontrolnych, które musi otrzymać 7-tygodniowe dziecko. Są to: szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (cztery dawki), szczepionka przeciwko rotawirusom i PCV. Ponadto dziecko otrzyma ostatnią dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B między 6 a 18 miesiącem życia. Podczas tej wizyty podawana jest również szczepionka DTaP.
Twoje dziecko otrzyma również trzecią dawkę szczepionki IPV. W wieku od 6 do 12 miesięcy Twoje dziecko będzie potrzebowało pierwszej dawki szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Pediatra może również sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka. Na tej wizycie Twoje dziecko otrzyma również ostatnią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B. Może on również zalecić dodatkowe szczepienia, takie jak grypa i adenowirus.