Twój noworodek 8 tygodniowy skok

Podróżujesz z dzieckiem? Get a Baby Map

Twoje dziecko zrobiło wielki skok w ciągu tych ostatnich kilku tygodni! Potrafi naśladować i grupować przedmioty oraz reagować na wiele bodźców, od dotyku po wodę. Reaguje również na dźwięki, światło i kolory oraz zaczyna dostrzegać znajome twarze i czynności. Oto niektóre z kamieni milowych, które wyznaczają ośmiotygodniowy skok. Te znaki powinny być świętowane! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czego można się spodziewać!

Dziecko zaczyna naśladować Twój wyraz twarzy

Kiedy Twoje dziecko ma osiem tygodni, zaczyna naśladować Twój wyraz twarzy. Ten rozwój nie jest naturalnym instynktem, ale raczej wyuczonym zachowaniem. Dziecko może naśladować mimikę twarzy od samego początku lub może się tego nauczyć obserwując doświadczonych rodziców. Chociaż noworodek może nie naśladować swoich rodziców na początku, w przyszłości prawie na pewno będzie naśladował Ciebie. Naukowcy analizują teraz dodatkowe dane dotyczące zmian w czasie, aby dowiedzieć się, jakie czynniki przyczyniają się do naśladowania.

Kiedy dziecko będzie miało osiem tygodni, zacznie uczyć się języka otaczającego je świata. Zaczną naśladować twoją mimikę i dźwięki bardziej w miarę rozwoju. Dziecko zacznie również wydawać dźwięki bulgotania i naśladować Twoją mimikę twarzy. Zauważysz również, że dziecko zacznie reagować na Twoje imię i wydawać odgłosy. Możesz dowiedzieć się więcej o rozwoju swojego dziecka poprzez interakcję z nim.

Powinieneś być świadomy, że Twoje dziecko będzie wolało Ciebie od innych. Chociaż będzie się do Ciebie uśmiechać, może również odwracać wzrok lub mówić po swojemu. Jest to normalne, ponieważ daje im to pewną kontrolę i chroni przed przytłoczeniem. Jednak w tym wieku Twoje dziecko będzie zafascynowane innymi dziećmi. Ostatecznie możesz zachęcać do tego nowego zachowania, okazując czułość i uśmiechając się do dziecka. Dzięki temu dziecko nauczy się rozumieć, że rodzice są jego najbliższymi osobami.

Na zdolność dziecka do naśladowania Twojej mimiki twarzy może wpływać wiele czynników. Poza mimiką twarzy, dziecko może również zauważyć kolor i styl włosów. Może nawet zauważyć, w którą stronę patrzysz i czy się uśmiechasz, czy nie. To może pomóc dziecku w podjęciu decyzji, który wyraz twarzy ma naśladować. Ponadto dziecko nauczy się rozpoznawać twarze innych osób po wzroku.

Dziecko zaczyna robić głupie miny przed lustrem

Niemowlęta uwielbiają patrzeć na siebie w lustrze i ćwiczyć śledzenie wzroku. Używanie lustra do naśladowania twarzy rodziców i rodzeństwa może być świetną zabawą dla Ciebie i Twojego dziecka. Upewnij się, że lustro jest bezpieczne dla dziecka. Możesz również użyć zabawki, aby sprawdzić, czy dziecko potrafi rozpoznać swoją twarz w lustrze. W wieku 8 tygodni dziecko zacznie robić głupie miny przed lustrem przez kilka minut.

W tym wieku Twoje dziecko będzie spędzać dużą część każdego dnia patrząc na ludzi. Obejmuje to obserwowanie Twojej twarzy, karmienie i uspokajanie go. W tym czasie Twoje dziecko wypróbuje wiele prymitywnych wyrazów twarzy i autentycznych sygnałów przyjemności. Ta faza będzie prawdopodobnie pełna bezsennych nocy, więc będziesz chciała upewnić się, że utrzymujesz swoje dziecko w uśmiechu. W tym wieku warto pamiętać, że twarz dziecka jest jedną z pierwszych rzeczy, które będzie ono naśladować.

Maluch potrafi rozpoznać swoją własną twarz w lustrze w wieku ośmiu tygodni. Zabawa z lustrem pomaga maluchowi rozwijać samoświadomość. W tym wieku dzieci uczą się rozpoznawać swoje rysy twarzy i emocje, a nawet zaczynają identyfikować słowa na ich określenie. Potrafią rozpoznawać różne emocje i mogą wskazywać na obrazki w książkach, aby robić głupie miny.

Na tym etapie rozwoju zmysł słuchu dziecka jest najwyższy. Najmniejsze dźwięki, które dziecko słyszy, mogą wywołać u niego reakcję lub komunikację. Zwykły dźwięk wydawany przez plastikowy przedmiot lub stalowe naczynie może podekscytować dziecko i sprawić, że zacznie chichotać. Dziecko może również wydawać dźwięki za pomocą części swojego ciała, takich jak nos, usta czy zęby.

Dziecko uczy się grupować przedmioty

W wieku ośmiu tygodni Twoje dziecko zaczyna rozpoznawać szereg przedmiotów i grupować je w kategorie. Na przykład banany znacznie różnią się od szpinaku. Wyglądają, czują i pachną zupełnie inaczej, ale oba są pożywieniem. Twoje dziecko musi nauczyć się je rozróżniać, aby móc się prawidłowo odżywiać. Ten skok rozwojowy dotyczy wszystkich aspektów rozwoju Twojego dziecka, od wzroku i słuchu po dotyk i zapach.

Ten skok poznawczy jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju Twojego dziecka. Możesz wprowadzić zabawy, które pomogą Twojemu dziecku nauczyć się koncepcji trwałości przedmiotów. Małe dzieci nie rozumieją, co oznacza pojęcie object permanence, ale około ósmego miesiąca zaczynają je pojmować. Stałość przedmiotów stanowi znaczący skok w myśleniu Twojego dziecka. Twoje dziecko zacznie tęsknić za Tobą, kiedy nie będzie Cię przy nim, a to sprawi, że będzie tęsknić za Tobą.

Dziecko zaczyna naśladować Twój wyraz twarzy podczas zabawy na brzuszku

Pod koniec ośmiotygodniowego skoku dziecko zaczyna rozumieć, jak wygląda świat. Świat nie wygląda już jak zupa; dziecko zaczyna rozróżniać przedmioty na podstawie ich położenia, faktury i dźwięków. Pierwsze uśmiechy, które zobaczysz, mogą być dla Twojego dziecka nagrodą za ciężką pracę. Twoje dziecko wkrótce będzie w stanie naśladować Twój wyraz twarzy, nawet jeśli będzie to tylko uśmiech.

Kiedy spędzasz czas na brzuszku z dzieckiem, upewnij się, że trzymasz jego główkę w górze. Pomoże mu to rozwinąć mięśnie rdzenia i pomoże mu osiągnąć kamienie milowe w rozwoju, takie jak kontakt wzrokowy. Możesz również używać zabawek, które zachęcają do przewracania się z brzuszka na plecy. Możesz również bawić się z dzieckiem w „podglądanie”, aby pomóc mu rozwinąć siłę rdzenia.

Twoje dziecko prawdopodobnie odkryło już swoje stopy. Teraz będzie spędzać długie okresy czasu sięgając do nich i bawiąc się palcami. Robiąc to, nauczy się koncentrować na Tobie i Twoich ruchach, a także podążać za nimi. Jeśli próbujesz nauczyć go lub ją, jak się karmić, spróbuj mówić o jedzeniu. Rozmowa o jedzeniu pomoże Twojemu dziecku rozwinąć umiejętności językowe.

Jeśli masz problemy ze zrozumieniem wyrazu twarzy dziecka, spróbuj pobawić się w peek-a-boo z ręcznikiem do naczyń. Wkrótce nauczy się, jak samodzielnie to robić. Dzięki zabawie w chowanego z ręcznikiem dziecko uczy się, że przedmioty mogą być ukryte w jego otoczeniu i może to naśladować za pomocą tego samego wyrazu twarzy.

Dziecko zaczyna naśladować Twoje gesty podczas zabawy na brzuszku

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że czas spędzony na brzuszku to jedyny moment, kiedy dziecko uczy się mówić. Jest to jednak bardzo ważny etap rozwoju. Czas spędzony na brzuszku pozwala dziecku rozwinąć swoje zmysły i sprzyja bogatym interakcjom z opiekunami. W tym wieku dziecko może nawet naśladować niektóre z Twoich gestów.

Czas brzuszków pomaga dziecku wzmocnić mięśnie szyi. Pomagają one dziecku podnosić się, przewracać i siadać, a także unikać płaskich miejsc na głowie. W czwartym tygodniu życia dziecko może zacząć podnosić głowę i poruszać nią z boku na bok. Możesz pomóc dziecku rozwinąć te gesty i zachęcić je do tego.

W tym wieku Twoje dziecko będzie w stanie rozróżnić stałe wzory w otaczających go przedmiotach. W tym okresie stanie się bardziej zainteresowane otaczającym go światem i zacznie patrzeć poza 20-30 centymetrów rąk matki. Zacznie również reagować na Ciebie i zacznie po raz pierwszy płakać.

Pod koniec ośmiu tygodni Twoje dziecko będzie w stanie rozpoznać znajome przedmioty i gesty. Dotyczy to zarówno ruchów Twoich dłoni, jak i gestów palcami. Do piątego miesiąca Twoje dziecko może zacząć się denerwować, jeśli będziesz w pobliżu więcej niż jednej matki. Jednak nadal będzie cieszyć się z wychodzenia z Tobą na dwór i uczenia się, jak wchodzić w interakcje z innymi ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *