Rzeczy, na które należy uważać w 24 tygodniu ciąży

Rzeczy, na które należy uważać w 24 tygodniu ciąży

Dziecko ma teraz 24 tygodnie. Są pewne kluczowe zmiany, które będą widoczne w tym czasie. Proporcje ciała wypełniają się, struktura szkieletowa twardnieje, układ nerwowy rozwija się i pojawiają się kubki smakowe. To ekscytujący czas w ciąży, a Twoje dziecko przygotowuje się do pojawienia się na świecie! Oto kilka rzeczy, na które należy uważać w tym czasie. I oczywiście najbardziej ekscytująca część: to wszystko dzieje się w Twoim łonie!

Struktura szkieletowa twardnieje

Struktura szkieletowa dziecka zaczyna teraz twardnieć. Kości długie i czaszka stają się twardsze, a skóra dziecka jest jeszcze bardzo cienka, ale wkrótce stanie się grubsza. Zaczyna się tworzyć śledziona i czerwone krwinki. W tym tygodniu będzie również widoczna płeć dziecka. Dziecko może mieć trzy i pół cala długości i ważyć około jednego funta.

Układ nerwowy rozwija się

W 24 tygodniu ciąży, mózg płodu zaczyna się pęcherzykować na pięć różnych obszarów, zwanych regionami. Obszary te potrzebują więcej czasu na rozwój, ale specjalne komórki nerwowe tworzą się i przemieszczają w całym zarodku, rozpoczynając rozwój nerwów. Układ nerwowy dziecka składa się z milionów neuronów, które łączą się ze sobą, aby komunikować się i współdziałać ze sobą. W tym czasie zaczynają się tworzyć mózg i rdzeń kręgowy, a układ nerwowy jest niezbędny do utrzymania zdrowia dziecka.

Płód ma jedną szóstą cala długości i zaczyna rozwijać rysy twarzy. Tworzy się również ucho, które zaczyna się jako fałd skóry na boku głowy. Rozwija się cewa nerwowa, a także przewód pokarmowy i narządy zmysłów. U płodu rozwija się również pierwsze bicie serca. Bicie serca jest zazwyczaj słyszalne w 6-8 tygodniu, więc płód jest w stanie reagować na dźwięki i dotyk.

Kubki smakowe rozwijają się

Kubki smakowe Twojego dziecka zaczynają się formować w miejscu, gdzie będzie język dziecka. Dziecko ma receptory dla smaku słodkiego, słonego, kwaśnego, gorzkiego i umami. Receptory te łączą rosnący mózg z różnymi częściami ciała i są odpowiedzialne za rozwój kubków smakowych. W 24 tygodniu większość kubków smakowych jest w pełni rozwinięta. Nierzadko możesz zauważyć zmiany w smaku lub płynie owodniowym, jeśli dziecko spożywa pokarmy o nieznanych smakach.

W miarę jak płód rośnie, zaczyna używać swojego języka do poznawania otaczającego go świata. Obejmuje to badanie różnych smaków i tekstur. Z wiekiem dziecko zacznie się uczyć rozróżniać smaki słodkie, słone i kwaśne. Pod koniec pierwszego trymestru Twoje dziecko będzie miało całe podniebienie, co oznacza, że pozna smaki wielu różnych pokarmów.

Stawy miękną

Wraz ze wzrostem macicy, więzadła miednicy zmiękną, powodując ból w stawach SI. Spowoduje to przesunięcie środka ciężkości, co zwiększy nacisk na plecy i biodra. Dodatkowo, relaksyna zwiększy elastyczność więzadeł, powodując większe zgięcie w kolanach i biodrach. Doprowadzi to do zwiększenia ryzyka wystąpienia bólu dolnej części pleców.

Hormon ciążowy Relaksyna pomaga zmiękczyć więzadła. Hormon ten pomaga stawowi miednicznemu być bardziej elastycznym podczas porodu. Wpływa on na wszystkie stawy w całym ciele, nie tylko na stawy SI. Dlatego powinnaś nosić buty podtrzymujące, aby uniknąć obciążania stawów. Noszenie wysokich obcasów lub klapek spowoduje przesunięcie środka ciężkości, co dodatkowo obciąży kolana. Jeśli nie czujesz się komfortowo nosząc buty podtrzymujące, załóż pas ciążowy, aby utrzymać je na miejscu. Jeśli nadal potrzebujesz pasa podtrzymującego, możesz również spróbować taśmy kinesiotape, aby zapewnić dodatkowe wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *