Rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim dziecku 12 tygodni w ciąży

Rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim dziecku 12 tygodni w ciąży

Jeśli planujesz mieć dziecko, oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, aby mieć pewność, że nosisz zdrowe dziecko. Będziesz chciała również zrobić zdjęcia z całej swojej podróży w ciąży, abyś mogła spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie dobre chwile z dzieckiem. Możesz szturchać swój brzuch, aby zobaczyć, jak dziecko reaguje na dotyk i dowiesz się więcej o rozwoju dziecka. Na koniec będziesz chciała poznać objawy poronienia i dowiedzieć się, jak go uniknąć.

Symptomy ciąży

W tym momencie prawdopodobnie zauważyłaś pierwsze oznaki ciąży. Twój brzuch będzie czuł się bardziej spuchnięty, a ubrania mogą wydawać się ciaśniejsze niż zwykle. Twoja macica nadal rośnie w dolnej części brzucha, a Ty zaczynasz się krzywić. Zaczniesz również zauważać na swojej skórze zmiany lub melasmę, ponieważ hormony powodują tymczasowe zwiększenie poziomu melaniny w skórze. Twoje piersi staną się również obolałe i mogą zacząć produkować mleko.

Twoje ciało szybko się rozrasta. Prawdopodobnie poczujesz wokół swojego brzucha okrągłe więzadło, które podtrzymuje macicę. W miarę wzrostu dziecka więzadło to będzie się rozciągać, powodując ból i dyskomfort w dolnej części brzucha i pachwinie. Niektóre kobiety odczuwają ból po jednej stronie brzucha lub po obu stronach bioder. Ból może być ostry i kłujący lub tępy i stały. Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża, koniecznie udaj się do lekarza, aby wykluczyć komplikacje.

Chociaż nie odczuwasz już nudności, mogą one utrudniać codzienne funkcjonowanie. Możesz czuć się bardziej energiczna i rzadziej mieć poranne mdłości. Zauważysz też mniej zawrotów i bólów głowy, ale te objawy raczej nie znikną. W 12 tygodniu ciąży będziesz musiała zacząć dostosowywać się do swoich codziennych czynności, a Twój lekarz przeprowadzi dokładną kontrolę rozwoju Twojego płodu.

Wielkość płodu

Twoje dziecko ma teraz około 5,4 cm długości i waży około 18 g, a wkrótce będziesz mogła zobaczyć szkielet i narządy wewnętrzne na badaniu USG. Twój płód jest teraz w stanie przełykać i oddawać mocz, a jego oczy i uszy osiadły na stałych miejscach. Ponieważ Twoja macica wypełnia się tkanką płodową, wzrost Twojego dziecka podwoił się w ciągu ostatnich czterech tygodni.

W 12 tygodniu dziecko jest w pełni ukształtowane wewnątrz Twojego brzucha. Rozwijają się u niego odruchy i szybko rośnie. Możesz zobaczyć bicie serca dziecka za pomocą dopplera płodowego. Twoje dziecko ma około 2,1 cala długości i waży około 0,49 uncji (14 g). Jest to prawie pełnowymiarowa rolka filmu. W miarę postępu ciąży możesz zacząć odczuwać lekki apetyt, choć nie czuj się tak, jakbyś jadła za dwóch!

W 12 tygodniu ciąży głowa zarodka jest dość duża w stosunku do reszty ciała. Zaczęło się tworzyć łożysko, a w piersi dziecka od 4. tygodnia bije serce. Płód również zaczął rosnąć, a jego głowa spoczywa teraz na szczycie spojenia. Twój płód może się poruszać z wyraźnym biciem serca, a pępowina jest wystarczająco długa, aby umożliwić dziecku poruszanie się.

Rozwój organów wewnętrznych

W tym momencie zaczynają się już kształtować organy wewnętrzne Twojego dziecka. Płód ma około półtora do dwóch cali długości i ma pierwsze bicie serca. Pączki kończyn uformowały nogi i ręce, a Twoje dziecko ma rozwinięte nozdrza. Głowa urosła do około dwóch centymetrów, a uszy i kości twarzy są wyraźnie widoczne. Zaczął się kształtować mózg i narządy zmysłów, a kości zastąpiły chrząstki.

Każda część ciała rozwija się w określonym czasie. Niektóre części są bardziej wrażliwe niż inne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy można spodziewać się pewnych części. Poniżej wymieniono główne kamienie milowe rozwoju każdego organu w tym czasie. Należy pamiętać, że te kamienie milowe rozwoju nie muszą odpowiadać temu, co jest normalne dla Ciebie. Dla bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem, jeśli niepokoją Cię jakiekolwiek objawy.

Łożysko zaczyna się rozwijać, a organy i tkanki dziecka zaczynają się formować. Macica jest mniej więcej wielkości grejpfruta i wypełnia miednicę. Rozciąga się ku górze, aż do obszaru brzucha zwanego dnem macicy. Ten wzrost w górę zmniejsza nacisk na pęcherz i zmniejsza potrzebę częstego oddawania moczu. Twój kanał szyjki macicy zaczyna się rozwijać, a macica naciska na twój pęcherz. W miarę jak twoje dziecko będzie rosło, twoja macica zacznie naciskać na pęcherz i powiększy się.

Objawy poronienia

Jeśli wystąpi u Ciebie krwawienie, może to być oznaką poronienia. Twój lekarz oceni Twoje objawy i przeprowadzi badanie fizyczne. Przyjrzy się również wzrostowi dziecka i biciu jego serca. Może nawet wykonać badanie ultrasonograficzne, aby upewnić się, że łożysko i worek ciążowy są zdrowe. Poronienie nigdy nie jest uleczalne, ale można się upewnić, że masz zdrową ciążę dzięki badaniu ultrasonograficznemu.

Leczenie poronienia może być różne, w zależności od rodzaju poronienia. Lekarz może przepisać środki przeciwbólowe. Leczenie to może pomóc w opanowaniu bólu i skurczów. Jednak w niektórych przypadkach, ciężkie krwawienie może wymagać dalszego leczenia. Jeśli doświadczasz ciężkiego krwawienia lub innych objawów, natychmiast odwiedź lekarza lub udaj się na pogotowie. Lekarz będzie mógł przepisać odpowiednie leki dla konkretnych objawów.

Skurcze: Chociaż większość kobiet doświadcza skurczów podczas ciąży, nie jest to oznaka poronienia. Może to być normalne plamienie i skurcze spowodowane przez powiększającą się macicę. Jeśli jednak skurcze stają się bardziej intensywne i trwają przez dłuższy czas, są oznaką poronienia. Ponadto powiększająca się macica może wyciskać inne narządy i rozciągać ścięgna.

Praca w czasie ciąży

Twój pracodawca musi wziąć pod uwagę Twoje bezpieczeństwo, jeśli chodzi o pracę w czasie ciąży. Istnieje wiele sposobów, które możesz podjąć, aby chronić siebie i swoje dziecko. Oto kilka wskazówek:

Rozważ robienie dodatkowych przerw na odpoczynek i siedzenie w ciągu dnia. Jeśli to możliwe, staraj się zaplanować pracę w czasie wizyt prenatalnych. Twój pracodawca musi również zapewnić Ci odpowiednie warunki podczas ciąży. Niezależnie od tego, czy chodzi o elastyczne godziny pracy, czy o urlop macierzyński, to od Ciebie zależy, czy znajdziesz rozwiązanie, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom. W rzeczywistości wielu pracodawców pozwala kobietom w ciąży na kontynuowanie pracy aż do 12 tygodnia życia dziecka!

Chociaż możesz nie doświadczyć żadnych komplikacji podczas ciąży, nadal powinnaś unikać narażania dziecka na kontakt ze szkodliwymi substancjami lub bakteriami. Jeśli jesteś narażona na kontakt z niebezpiecznymi substancjami lub chemikaliami, ważne jest, aby poinformować o tym pracodawcę na piśmie. W ten sposób można dokonać niezbędnych dostosowań przed pojawieniem się dziecka. Powinnaś również poprosić o spotkanie z pracodawcą, aby omówić swoje obawy i sposób, w jaki możesz dokonać niezbędnych zmian w swojej pracy. Chociaż pracodawca może nie rozumieć wszystkich zagrożeń związanych z ciążą, musi przestrzegać prawa. Na szczęście Royal College of Obstetricians and Gynecologists zapewnia wytyczne kliniczne, których pracodawcy muszą przestrzegać.

Jeśli jesteś pracownicą w ciąży, powinnaś omówić swoje plany z pracodawcą przed terminem porodu. Omów najlepsze sposoby zarządzania obciążeniem pracą podczas urlopu macierzyńskiego. Jeśli masz w pracy ważny projekt, zastanów się, czy możesz go skończyć przed przyjściem dziecka. Następnie spisz instrukcje, jak planujesz go zrealizować. W każdym przypadku musisz pamiętać, że dyskryminacja pracownic w ciąży jest zabroniona przez Pregnancy Discrimination Act. Musisz być traktowana na równi z innymi pracownikami, w tym kobietami i mężczyznami.

Skanowanie ciąży

USG w 12 tygodniu ciąży wykonuje się w celu potwierdzenia ciąży i oszacowania terminu porodu. Sprawdza się wzrost płodu, jego wielkość, łożysko, a także ilość płynu u podstawy szyi i kończyn dziecka. Ten skan może być również stosowany do monitorowania ryzyka preeclampsia. Fale dźwiękowe z ultradźwięków zwracają pomiary bez echa, które można porównać z innymi wynikami badań, aby określić, czy płód rozwija się prawidłowo.

Jeśli Twój lekarz nie jest pewny co do płci Twojego dziecka, może chcieć wykonać skan przezierności karkowej. Ten rodzaj skanu to zazwyczaj USG jamy brzusznej, choć może to być również sonda dopochwowa. Skanowanie ciąży w 12 tygodniu może powiedzieć Twojemu lekarzowi wiele różnych rzeczy, więc ważne jest, aby zabrać ze sobą zaufanego przyjaciela lub członka rodziny. Skanowanie ciąży w 12 tygodniu jest szybkie i bezbolesne. Ponieważ jednak ustawa PCPNDT zabrania określania płci płodu do 20 tygodnia, większość kobiet decyduje się na skany w dwudziestym tygodniu lub później.

Niektóre kobiety, które miały skany na tak wczesnym etapie ciąży, czuły się nieco niepewnie i zdezorientowane. Niektóre kobiety mówiły, że niewyraźne obrazy, które widziały na ekranie, nie były związane z dzieckiem i że czuły w sposób dojmujący, że coś jest nie tak. Ponadto wiele kobiet, które mają skany na tak wczesnym etapie, ma krwawienie i inne objawy, w tym nudności lub nawet wymioty. Chociaż skany ciążowe w 12 tygodniu nie są jedynym badaniem potwierdzającym lub obalającym istnienie dziecka, są one ważną częścią rozwoju i zdrowia Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *