Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu oznacza przygotowanie zarówno siebie, jak i dziecka. Podczas gdy będziesz potrzebowała zapasów, które zabierzesz ze sobą do szpitala, będziesz musiała również przygotować pokój dziecięcy i swój dom. Chociaż szpital może mieć konkretne wytyczne, jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby przygotować siebie i swoje dziecko na wielki dzień.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem polkadotbaby.pl

Przygotuj się fizycznie

Przygotowanie się fizycznie do porodu i dostawy jest ważne dla ogólnego zdrowia Twojego i Twojego dziecka. Ciąża to stresujący i wymagający czas dla Twojego ciała. Na szczęście istnieje kilka prostych ćwiczeń, które możesz wykonać, aby zmniejszyć ból i ułatwić oraz skrócić poród. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.

Twój partner może pełnić rolę osoby wspierającej Cię podczas porodu. Osoba ta będzie przypominać personelowi medycznemu o Twoich życzeniach, będzie Cię wspierać podczas porodu i zapewni Ci masaże, techniki relaksacyjne oraz narzędzia do łagodzenia bólu. Możesz również rozważyć wynajęcie douli lub innego profesjonalisty do pomocy. Choć doule nie mogą zapewnić opieki medycznej, są świetną opcją zapewniającą komfort i edukację.

Innym sposobem na fizyczne przygotowanie się do porodu jest nauka technik oddechowych. Rytmiczne oddychanie podczas skurczów pomaga uwolnić napięcie i zmniejszyć ból. Podczas skurczów można również stosować ciepłe i chłodne okłady na ciało, co może zmniejszyć poziom bólu. Masaż pomaga również rozluźnić mięśnie pomiędzy skurczami.

Przygotowanie fizyczne do porodu jest równie ważne jak przygotowanie psychiczne. Wraz z rozwojem łożyska, wzrostem dziecka i przygotowaniami do karmienia piersią w Twoim organizmie zachodzą dramatyczne zmiany. Zdrowa dieta, która jest bogata w białko, świeże warzywa i wodę pomoże Twojemu organizmowi poradzić sobie z tym wszystkim. Staraj się ograniczyć przetworzoną żywność i słodkie napoje.

Skonsultuj się z lekarzem

Zanim zaczniesz rodzić, ważne jest, abyś zadała pytania na temat tego, czego możesz się spodziewać. Zmniejszy to Twoje obawy i niepokój. Twój lekarz jest po to, aby pomóc, więc nie bój się pytać. W końcu będziesz bardziej zrelaksowana i pewna siebie. Ponadto, Twój lekarz będzie po Twojej stronie, więc ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać swoje wizyty.

Podczas wizyty upewnij się, że omówisz szpital i położnika obejmującego Twój poród. Jest to ważne, ponieważ chcesz czuć się komfortowo w wybranym przez siebie miejscu. Upewnij się, że Twój lekarz ma uprawnienia do przyjmowania pacjentów w szpitalu, w którym planujesz rodzić.

Twój lekarz może wysłać pielęgniarkę, aby pomogła Ci podczas porodu. Będzie ona monitorować Twoje postępy i powiadomi lekarza, gdy uzna, że jesteś gotowa do porodu. Niektóre szpitale posiadają centralne systemy monitorowania płodu, które pozwalają lekarzom obserwować tętno i postępy dziecka. Jeśli to możliwe, możesz przesłać te informacje na swój telefon, abyś mogła je od razu zobaczyć.

Jeśli planujesz wziąć udział w porodzie szpitalnym, ważne jest również, aby skonsultować się z lekarzem na temat czasu trwania skurczów. Lekarz udzieli Ci szczegółowych wskazówek, kiedy należy udać się do szpitala, a także co robić w przypadku przegapienia skurczu. Informacje te pomogą Ci uniknąć niepotrzebnych wizyt w szpitalu i opóźnień.

Jeśli jesteś w ciąży, możesz chcieć skonsultować się z lekarzem na temat najlepszego sposobu uzyskania znieczulenia zewnątrzoponowego. Możesz być zaniepokojona tym, jak duży ból będziesz odczuwać podczas porodu. Często znieczulenie zewnątrzoponowe może pomóc Ci przeforsować ból.

Weź udział w zajęciach z porodu

Wzięcie udziału w zajęciach z porodu to świetny sposób na przygotowanie się do porodu. Istnieją zajęcia dostępne w różnych metodach, ale większość instruktorów zaleca, aby wziąć jeden około końca szóstego lub siódmego miesiąca ciąży. Im wcześniej się zarejestrujesz, tym bardziej będziesz elastyczny z datami i godzinami zajęć. Udział w zajęciach jest również korzystny dla rodziców po raz drugi, ponieważ każdy poród i poród jest inny. Nawet doświadczeni weterani skorzystają z kursu odświeżającego.

Na zajęciach z porodu omawiane są naturalne metody łagodzenia bólu, a także techniki radzenia sobie ze skurczami. Omówione zostaną również interwencje medyczne i powszechnie stosowane leki, a także możliwe komplikacje. Instruktor pokaże Ci również jak opiekować się noworodkiem po porodzie. Zajęcia mogą zawierać filmy z prawdziwych porodów oraz wywiady z rodzicami, którzy niedawno urodzili swoje dzieci.

Zajęcia porodowe pomagają Ci się zrelaksować i poczuć pewniej. Uczą Cię o różnych zmianach, które zachodzą w Twoim ciele podczas ciąży, w tym o bólach porodowych, pragnieniach i depresji poporodowej. Dadzą Ci również wskazówki, jak komunikować się ze swoim lekarzem.

Istnieje wiele klas dostępnych w lokalnych szpitalach i centrach porodowych, i należy zrobić trochę badań przed podjęciem decyzji, który z nich uczestniczyć. Ważne jest również, aby rozważyć koszt i harmonogram każdej klasy. Zajęcia online mają tendencję do bycia bardziej wygodnymi niż zajęcia osobiste, ponieważ możesz odtwarzać moduły, kiedy tylko masz na to ochotę. Jednak klasy online porodu brakuje osobistego dotyku, że otrzymasz od żywego instruktora.

Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia fizycznego podczas porodu. Zajęcia porodowe nauczą Cię, jak korzystać z pięciu zmysłów podczas porodu, jak również technik łagodzenia bólu i dyskomfortu. Instruktor omówi różne opcje, w tym znieczulenie zewnątrzoponowe i poród pochwowy, abyś mogła podjąć najlepszą decyzję dla siebie i swojego dziecka.

Wykonaj wyciskanie miednicy

Wyciskanie miednicy może pomóc Ci przygotować się do porodu i dostawy poprzez rozciąganie mięśni pleców i miednicy. Może również pomóc ci się zrelaksować i poprawić twoją postawę. Może również zwiększyć przepływ krwi do dolnej części ciała, co pomoże ci łatwiej dostarczyć dziecko. Prasa miednicowa może być wykonywana w dowolnym momencie ciąży.

Przed wykonaniem prasy miednicowej upewnij się, że dobrze rozumiesz, jak kontrolować swoje dno miednicy. Dno miednicy to drzwi wyjściowe dla dziecka, więc wiedza, jak je kontrolować, może pomóc zapewnić łatwiejszy poród. Oddech jest kluczowym narzędziem, które pomoże ci to osiągnąć.

Dno miednicy składa się z tkanki łącznej i mięśni, które tworzą kształt diamentu pomiędzy kością łonową a kością ogonową. Każda warstwa składa się z trzech otworów i istnieje wiele sposobów na skurczenie dna miednicy. Dno miednicy może być również skurczone przez trzymanie w siusiu lub gazie, albo przez wyciąganie tkanki z pudełka.

Możesz wykonywać pochylenie miednicy w różnych pozycjach i możesz użyć poduszki do podparcia się, jeśli trudno ci utrzymać głęboki przysiad. Najbezpieczniejszą pozycją do wykonania wyciskania miednicy jest siedzenie przy ścianie. W przeciwnym razie możesz stanąć pod ścianą lub na rękach i kolanach.

To ćwiczenie jest sprawdzonym sposobem na przygotowanie się do porodu. Wzmocni Twoje uda i otworzy Twoją miednicę. Rozpoczynając ćwiczenie, powinnaś skupić się na zrównoważeniu swojego ciała. Spróbuj unieść klatkę piersiową, rozluźnić ramiona i obniżyć kość ogonową. Upewnij się, że utrzymujesz wzrok do przodu, weź głęboki oddech i zepchnij pięty do siebie.

Rozmawiaj z osobami wspierającymi

Rozmowa z osobami wspierającymi podczas przygotowań do porodu jest kluczową częścią procesu rodzenia. Osoba wspierająca może być członkiem rodziny, bliskim przyjacielem, a nawet profesjonalistą, który specjalizuje się w pomaganiu kobietom przy porodzie. Może być tam, aby dać ci wsparcie emocjonalne i orędować za twoimi wyborami podczas tego procesu. Może również pomóc Ci przy użyciu technik relaksacyjnych, masażu i narzędzi uśmierzających ból. Możesz nawet rozważyć wynajęcie douli lub zlecić swojemu partnerowi wzięcie udziału w kursach rodzenia, aby dowiedzieć się więcej o porodzie.

Posiadanie planu porodu jest świetnym sposobem na przekazanie swoich preferencji i życzeń przed porodem dziecka. Pomocne będzie, jeśli będziesz mogła omówić swoje plany z osobami wspierającymi, w tym z lekarzem i pielęgniarką. Plan może pomóc Ci zakomunikować Twoje preferencje i określić, czy są one dla Ciebie wykonalne.

W czasie, gdy przygotowujesz się do porodu, możesz mieć osobę wspierającą, która przyjdzie z Tobą do szpitala. Lekarz lub pielęgniarka powinni wcześniej wyjaśnić procedury. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego niepokoju. Będziesz też mogła powiedzieć osobie wspierającej, jeśli coś się zmieni podczas porodu. Kiedy podzielisz się z nimi tą wiadomością, będą mogli zachęcić cię do zachowania spokoju i powiedzieć ci, że są z tobą na każdym kroku. Pomoże Ci to również poczuć się bardziej kontrolować sytuację.

Kiedy jesteś gotowa do porodu, powinnaś mieć zapewnione wygodne otoczenie, które sprzyja naturalnemu porodowi. Relaksujące otoczenie z dużą ilością miejsca do poruszania się i różnymi rodzajami mebli sprawi, że poród będzie przyjemnym doświadczeniem dla Ciebie i Twojego dziecka. Twoje osoby wspierające będą tam również po to, aby pomóc Ci opanować ból i zmniejszyć poziom stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *