Powody, dla których noworodki się uśmiechają i korzyści z uśmiechania się do dziecka

Powody, dla których noworodki się uśmiechają i korzyści z uśmiechania się do dziecka

Powody, dla których noworodki się uśmiechają są fascynujące, ale składa się na nie wiele czynników. Czytaj dalej aby dowiedzieć się o prawdziwych uśmiechach, uśmiechach odruchowych i czynnikach wewnętrznych. Następnie poznaj korzyści płynące z uśmiechania się do noworodka. Oto niektóre z nich:

Uśmiechy refleksyjne

Uśmiechy refleksyjne u noworodków odnotowano z wielu powodów, od drgań mięśni, przez erekcje prącia, po oddawanie gazów i jelit. Naukowcy początkowo uważali te uśmiechy za czysto odruchowe i nie interpretowali ich jako emocjonalne. Jednak ostatnie badania wykazały, że niektóre niemowlęta uśmiechają się z konkretnych powodów. Oto, co powinnaś wiedzieć o tym zjawisku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co może ono oznaczać dla Ciebie.

Odruchowe uśmiechy u noworodków występują naturalnie, nawet gdy dziecko nie uśmiecha się aktywnie. Uśmiechy te są krótkotrwałe i pojawiają się, gdy dziecko się relaksuje, jest senne lub oddaje gazy. Jest to jeden ze sposobów, w jaki matka natura testuje zdrowie dziecka. Odruchowe uśmiechy u noworodków trwają tylko kilka sekund, więc nie należy się martwić, że staną się trwałe.

Prawdziwe uśmiechy

Badania wykazały, że niemowlęta mogą się uśmiechać z różnych powodów, w tym drgań mięśni, erekcji prącia, ruchów jelit i pęcherza, a także bez żadnego konkretnego powodu. Jednak obecnie badacze uważają, że noworodki uśmiechają się również z wielu innych powodów. Chociaż pierwszy uśmiech społeczny może pojawić się dopiero w drugim miesiącu życia, możliwe jest, że noworodki mogą zacząć się uśmiechać już w 36 godzinie życia.

Kiedy obdarzysz dziecko prawdziwym uśmiechem, jego twarz rozświetli się. Reagują na czułości i często przyciągają je wysokie głosy. Śmiech i zabawa w podchody to także zabawne sposoby na przyciągnięcie uwagi dziecka i stymulację rozwoju mózgu. Noworodki często naśladują to, co widzą i słyszą wokół siebie, więc uwielbiają być rozpoznawane przez innych. Ponadto, często uśmiechają się do twarzy osób, które rozpoznają.

Czynniki wewnętrzne

Istnieją dwa podstawowe rodzaje uśmiechów: społeczne i spontaniczne. Uśmiechy społeczne są wzajemne, wskazują, że dziecko widzi i rozumie dany obiekt. W obu rodzajach uśmiechów dziecko pokazuje, że rodzic jest z niego zadowolony, co wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem. Najczęstszym typem uśmiechu jest uśmiech spontaniczny. Jeśli nie wiesz jak sprawić, aby Twój noworodek się uśmiechał, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych dwóch rodzajach uśmiechu i jak mogą one wpłynąć na rozwój Twojego dziecka.

Wczesne uśmiechy są wynikiem kamieni milowych rozwoju dziecka. Ci, którzy zaczynają się uśmiechać zaraz po urodzeniu, mają zwiększone umiejętności społeczne, fizyczne, emocjonalne i wizualne. Pierwszy uśmiech jest zazwyczaj wynikiem najwcześniejszego kontaktu dziecka z członkami rodziny. Kiedy dziecko po raz pierwszy się uśmiecha, prawdopodobnie czuje się podekscytowane i odpowiada na to. Dziecko może zacząć odwzajemniać uśmiech, gdy zauważy, że jego rodzic się uśmiecha.

Korzyści z uśmiechania się do dziecka

Korzyści z uśmiechania się do noworodka jest wiele. Uśmiechanie się to świetny sposób na zwiększenie poczucia własnej wartości i rozwój mózgu dziecka. Najlepiej robić to w spokojnym okresie rozwoju dziecka, kiedy nie jest ono głodne lub marudne. Przytulaj twarz noworodka do swojej i uśmiechaj się w sposób śpiewny. Zasięg wzroku dziecka to około osiem do dwunastu centymetrów, więc pamiętaj, aby uśmiechać się na wysokim tonie.

Pierwsze uśmiechy to magiczne chwile w rodzicielstwie. Nieprzespane noce i niekończące się zmiany pieluch wydadzą się warte zachodu, gdy pojawi się pierwszy uśmiech dziecka. Jako rodzice będziecie się cieszyć i będziecie mogli robić to samo. Ale uśmiechy są odruchowe – zdarzają się, gdy dziecko jest senne, puszcza gazy lub przeżywa sen REM. Trwają też tylko kilka sekund, więc korzyści z uśmiechania się do noworodka są ogromne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *