Postępowanie w przypadku żółtaczki noworodka

Postępowanie w przypadku żółtaczki noworodka

Leczenie żółtaczki u noworodków może być trudne do określenia. Niektóre noworodki mogą mieć łagodne przypadki, które mogą być zarządzane z odpowiednim karmieniem i dużą ilością płynów. Łagodne przypadki żółtaczki mogą jednak wymagać dalszych badań, w tym badania krwi metodą heel prick. Leczenie żółtaczki noworodka może obejmować fototerapię, która wykorzystuje niebieskie światło do rozbicia bilirubiny. Jest to bezpieczne i skuteczne leczenie.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z wyprawiaki.pl

Światła napowietrzne

Światła napowietrzne na żółtaczkę noworodka mogą pomóc rozbić bilirubinę i wydalić ją z organizmu dziecka poprzez mocz i stolce. Dziecko będzie leżeć nago pod lampami górnymi, podczas gdy poduszki na oczy przykryją jego oczy. Podczas leczenia, dziecko może być nadal karmione i nosić ubrania. Sesja fototerapii noworodka może pomóc noworodkowi w szybszym powrocie do zdrowia i uwolnieniu się od bilirubiny w ciągu kilku dni.

Jednym z najważniejszych parametrów w leczeniu żółtaczki jest irradiancja źródła światła. Ważne jest, aby porównać źródła światła dla tej samej irradiancji. Irradiancja urządzenia CFP wynosiła około siedmiu do dwunastu uWcm-2 nm-1, podczas gdy urządzenie do fototerapii typu domowego zapewniało około 16 do 20 uWcm-2. Widma lamp LED i fluorescencyjnych są jednak różne.

Ilość bilirubiny we krwi może wzrosnąć pomimo konwencjonalnej fototerapii. W takich przypadkach stosuje się specjalne niebieskie lampy umieszczone 10 cm nad niemowlęciem. Lampy te nie mogą być jednak umieszczone pomiędzy niemowlęciem a inkubatorem. Temperatura niemowlęcia jest stale monitorowana. Zespół opieki zdrowotnej będzie robił notatki na temat czasu, intensywności i pozycji żarówek. Leczenie zakończy się, gdy poziom bilirubiny będzie w normie. W niektórych przypadkach fototerapia odbywa się w domu, podczas gdy inni są leczeni w szpitalu. W ciężkich przypadkach leczenie może wiązać się z transfuzją wymienną.

Najnowsze urządzenia do fototerapii są przeznaczone do leczenia żółtaczki noworodków za pomocą światła o niskim natężeniu. Te źródła światła są zwykle umieszczane w odległości 50 cm. Źródła światła o wysokiej intensywności fototerapii (HIP) mogą osiągnąć natężenie promieniowania do 50uW/cm2/nm. Ta metoda leczenia ma tę zaletę, że jest nieinwazyjna i niedroga. I jest powszechnie dostępna na całym świecie.

Fototerapia

Jednym ze sposobów leczenia noworodka z żółtaczką jest fototerapia. Fototerapia to metoda polegająca na naświetlaniu chorego obszaru skóry w celu rozjaśnienia jego żółtego koloru. Proces ten może trwać od 10 minut do kilku godzin. Odbywa się to za pomocą specjalnego światła, które jest umieszczone w pobliżu skóry niemowlęcia. W niektórych przypadkach, dziecko będzie potrzebowało butelki mleka matki lub formuły, aby być karmione po fototerapii. Niezależnie od tego, która metoda jest stosowana, dziecko powinno być karmione formułą lub mlekiem matki, aby szybciej zmniejszyć poziom bilirubiny. Jeśli matka nie jest w stanie karmić piersią, do dyspozycji jest laktator lub zestaw do karmienia.

Oprócz fototerapii, noworodki mogą wymagać dodatkowego leczenia medycznego, jeśli poziom bilirubiny pozostaje zbyt wysoki. W początkowej fazie leczenia noworodki są monitorowane co sześć do dwunastu godzin. Kiedy poziom bilirubiny jest w granicach bezpiecznego poziomu, fototerapia zostanie zatrzymana. Ogólnie rzecz biorąc, fototerapia jest bardzo skuteczna i powoduje bardzo mało skutków ubocznych. W ciężkich przypadkach dziecko może wymagać transfuzji krwi w celu obniżenia poziomu bilirubiny.

Zalecana ekspozycja to jak największa ilość skóry. Podczas fototerapii noworodki powinny być umieszczone w otwartym baseniku lub ocieplaczu bez ubrania. W niektórych przypadkach może być konieczne zdjęcie pieluszki, aby zmaksymalizować ekspozycję. Jeśli dziecko nie potrzebuje pieluszki, należy nosić ochronne osłony na oczy. Środki te mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka oparzeń słonecznych. Celem jest zmniejszenie objawów i uniknięcie spowodowania trwałych uszkodzeń.

Badania bilirubiny

Noworodki z żółtaczką powinny mieć wykonane badanie bilirubiny w szpitalu w ciągu dwóch do czterech dni od urodzenia. Jeśli poziom bilirubiny jest zbyt wysoki, dziecko może mieć kernicterus, stan, który uszkadza mózg dziecka i może prowadzić do różnych problemów, w tym niepełnosprawności intelektualnej, atetotycznego porażenia mózgowego oraz problemów ze wzrokiem i słuchem.

Chociaż można czasowo przerwać podawanie mleka matki, leczenie żółtaczki noworodka powinno być kontynuowane do momentu, gdy poziom bilirubiny spadnie poniżej bezpiecznego poziomu. Mleko matki można zastąpić preparatem, a poziom bilirubiny u dziecka może gwałtownie spaść. Potwierdzi to rozpoznanie żółtaczki pokarmowej. Jeśli poziom bilirubiny znacznie spadnie, matka powinna kontynuować karmienie piersią.

Łagodna żółtaczka nie jest poważnym problemem i zwykle ustępuje samoistnie. Jednak gdy żółtaczka jest ciężka, dziecko może wymagać natychmiastowej opieki medycznej. Jeśli żółtaczka nie jest leczona, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu. Oprócz żółtaczki spowodowanej przez bilirubinę, noworodki mogą również cierpieć z powodu innych przyczyn żółtaczki, w tym podstawowych zaburzeń krwi lub chorób wątroby.

Badanie jest zazwyczaj bezbolesne, chociaż niektórzy rodzice zgłaszają lekkie zasinienie po nim. Zachęca się jednak rodziców do pozostania z dzieckiem podczas badania. Igła może wywołać niepokój u niektórych dzieci, a dziecko może odwrócić wzrok podczas wkłuwania igły. Dlatego rodzice powinni omówić sposoby ułatwienia dziecku wykonania testu. Samo badanie trwa zazwyczaj kilka minut. Czasami krew może być trudna do pobrania u noworodków, a pracownik służby zdrowia może potrzebować powtórzyć badanie krwi kilka razy.

Generalnie, żółtaczka u noworodków powinna być sprawdzana przez pracownika służby zdrowia co osiem do dwunastu godzin w ciągu pierwszych 48 godzin. Lekarz lub pielęgniarka powinni sprawdzać noworodka z żółtaczką co dwa dni po wypisie ze szpitala, jeśli ma on trzy dni lub więcej. Badanie bilirubiny jest konieczne tylko wtedy, gdy poziom bilirubiny jest wysoki. Ważne jest, aby jak najszybciej wykonać badanie bilirubiny w przypadku, gdy poziom bilirubiny jest wysoki lub gdy występuje nasilenie żółtaczki.

Żółtaczka fizjologiczna

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy noworodek wykazuje objawy żółtaczki fizjologicznej, jest zebranie dokładnego wywiadu zdrowotnego. Zapisz, kiedy po raz pierwszy pojawiła się żółtaczka i jak długo trwała. Zwróć uwagę na wszelkie inne objawy, takie jak senność lub słabe karmienie. Żółtaczka może przejść w otępienie, drgawki i hipertonię, ale tych objawów nie należy ignorować. Należy również zwrócić uwagę na wszelkie wzorce karmienia, które mogą wskazywać, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka. Czy dziecko trzyma się na piersi i jest najedzone po karmieniu?

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków jest całkowicie normalna. Zaczyna się pojawiać w 2-4 dniu życia i stopniowo zmniejsza się w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Większość noworodków nie jest zagrożona, więc jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma żółtą skórę, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. W rzeczywistości żółtaczka fizjologiczna jest zazwyczaj nieszkodliwa i ustępuje samoistnie w ciągu około dwóch tygodni. Kluczem jest wiedza jak ją rozpoznać i jak ją leczyć.

Objawy żółtaczki fizjologicznej są różne i mogą być trudne do wykrycia. Zazwyczaj zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na klatkę piersiową, ręce i nogi. Białka oczu dziecka mogą być również żółte. Twoje dziecko może mieć problemy z budzeniem się i kontaktami z innymi. Może też nie karmić piersią lub nie ssać butelki. Objawy te mogą wymagać pomocy medycznej w celu ustalenia źródła problemu.

Chociaż większość przypadków żółtaczki fizjologicznej u noworodków jest nieszkodliwa, zawsze warto odwiedzić lekarza, gdy tylko coś zauważysz. Objawy ciężkiej hiperbilirubinemii mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego nigdy nie należy zwlekać z leczeniem. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o objawach żółtaczki fizjologicznej u noworodków jest rozmowa z lekarzem lub gastroenterologiem dziecięcym. Prawdopodobnie zostaną wykonane również kolejne badania krwi, USG, a nawet biopsja wątroby.

Objawy atrezji dróg żółciowych

Jeśli zauważyłaś, że Twój noworodek ma żółtą skórę i oczy, Twoje dziecko może mieć atrezję dróg żółciowych. Ta nieprawidłowość dotyczy dróg żółciowych, co uniemożliwia bilirubinie dotarcie do jelit. Gdy dziecko ma atrezję dróg żółciowych, często pojawiają się u niego białe lub szare stolce, co jest oznaką, że wątroba nie funkcjonuje prawidłowo. Objawy te będą się stopniowo pogarszać z czasem. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma tę przypadłość, upewnij się, że jak najszybciej zgłosi się do lekarza.

Lekarz zdiagnozuje atrezję dróg żółciowych poprzez serię badań. Badania te obejmują ultradźwięki i skany medycyny nuklearnej. Następnym krokiem jest biopsja wątroby. Podczas tego zabiegu do brzucha Twojego noworodka wprowadzana jest igła. Z wątroby pobierany jest mały fragment tkanki, który jest wysyłany do laboratorium w celu przeprowadzenia badań. Wyniki tego zabiegu są zazwyczaj dostępne w ciągu kilku dni.

Badanie krwi potwierdzi diagnozę. Badania krwi zmierzą poziom bilirubiny i poziom transpeptydazy gamma-glutamylowej. Te testy pokażą, czy Twój noworodek ma atrezję dróg żółciowych. Jeśli Twój noworodek ma żółtaczkę lub jasne stolce, będziesz chciał zobaczyć się z lekarzem w celu wykonania badania krwi. Jeśli Twój noworodek ma atrezję dróg żółciowych, funkcje wątroby Twojego dziecka mogą być zaburzone i może rozwinąć się u niego bliznowacenie i marskość wątroby.

Jeśli Twoje dziecko ma atrezję dróg żółciowych, lekarz prawdopodobnie zaleci specjalną dietę i suplementację. Powinnaś również uzupełnić dietę dziecka o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Możesz również dodać do podawanych pokarmów olej ze średniołańcuchowych trójglicerydów, który jest dobrym źródłem kalorii. Są to ważne składniki odżywcze dla zdrowia Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *