Opieka nad noworodkiem z COVID-19

Opieka nad noworodkiem z COVID-19

Jeśli właśnie zdiagnozowano u Ciebie COVID-19, prawdopodobnie nie jesteś pewna, czego się spodziewać. Jeśli Twoje dziecko jest zarażone COVD, najlepszym sposobem leczenia noworodka jest jak najszybsze leczenie choroby. Oto kilka wskazówek dotyczących opieki nad noworodkami z COVD-19. Nie jest to wyczerpujący przewodnik po opiece nad noworodkiem. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zacząć.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z naszedziecko.pl

COVID-19 u noworodków

Podczas gdy dzieci i dorośli są często bezobjawowi, gdy są zakażeni COVID-19, niemowlęta i noworodki są podatne. Chociaż śmiertelność z powodu COVID-19 jest bardzo rzadka, u około 50% zakażonych dzieci i młodzieży może rozwinąć się ciężka choroba i wymagać intensywnej opieki, w tym leczenia za pomocą respiratora. Dzieci pochodzenia latynoskiego są bardziej narażone na zachorowanie niż dzieci rasy białej. Dzieci wszystkich ras mogą zarazić się wirusem, ale niemowlęta poniżej pierwszego roku życia mogą być szczególnie narażone.

Naukowcy badali częstość występowania i czas trwania COVID-19 u noworodków. Dane te były oparte na kodach diagnostycznych ICD-10-CM dla każdej hospitalizacji porodu i obejmowały 704 779 hospitalizacji porodu w okresie od marca do grudnia 2020 roku. Z badania wykluczono urodzenia, w których COVID-19 nie został zdiagnozowany w szpitalu, a także 2 566 COVID-19-dodatnich urodzeń pozaszpitalnych oraz 435 rekordów urodzeń z duplikatami dla dwóch17 niemowląt.

COVID-19 u matek

Istnieje wysoki poziom niepewności dotyczący przenoszenia COVID-19 u noworodków i ich matek. Istniejące teksty są jednak ogólnie zgodne, że bliski kontakt między niemowlęciem a matką jest prawdopodobnym sposobem przeniesienia wirusa z jednego na drugie. W tym badaniu, cztery żywo urodzone niemowlęta zachorowały na COVID-19 po tym, jak ich matki się nim zaraziły. Chociaż przyczyna śmierci jest nadal nieznana, prawdopodobnie niemowlęta były narażone na COVID-19 podczas porodu.

W ciągu pierwszych 10 dni po zachorowaniu matki lub otrzymaniu pozytywnego testu w czasie ciąży, objawy COVID-19 u jej niemowlęcia będą ustępować. Powinna ona jednak pozostać w odległości sześciu stóp od swojego dziecka i nosić płócienną maskę na twarz. Nowa mama powinna również dbać o siebie, ponieważ dostosowanie się do życia z noworodkiem jest wystarczająco trudne. W przypadku złego samopoczucia lub przytłoczenia należy zwrócić się o pomoc medyczną.

COVID-19 u rodzeństwa

Naukowcy wciąż badają rolę rodzeństwa w przenoszeniu COVID-19. W badaniu dzieci zakażonych wirusem COVID-19, połowa dorosłych w gospodarstwie domowym została zakażona wirusem po tym, jak ich noworodek uzyskał pozytywny wynik. CDC pracuje nad opracowaniem wytycznych dla matek karmiących piersią i ich niemowląt, które rozwiązywałyby ten problem. Jednak do tego czasu badania nie były jednoznaczne.

Badania wykazały jednak, że istnieją pewne środki ostrożności, których rodzice i rodzeństwo powinni przestrzegać, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Zaszczepiona matka może bezpiecznie opiekować się noworodkiem, jeśli pozostałe rodzeństwo nie zostało zakażone. Jeśli jednak matka jest w ciąży z niemowlęciem zakażonym COVID, nie zaleca się, aby noworodkiem opiekowała się zakażona matka. Jeśli matka niemowlęcia ma COVID-19, opiekę nad noworodkiem powinien sprawować opiekun posiadający odpowiednie szczepienia.

Opieka nad noworodkami z COVID-19

Niezależnie od tego, czy jesteś nową mamą, położną, czy pracownikiem służby zdrowia, ważne jest, abyś znała podstawy opieki nad noworodkami z COVID-19. Istnieją szczególne środki ostrożności, które należy podjąć, jeśli masz dziecko zakażone COVID. Po pierwsze, jeśli podejrzewasz, że Ty lub Twój noworodek macie tego wirusa, powinieneś podjąć odpowiednie środki ostrożności. Przestrzegając tych środków ostrożności, możesz zminimalizować ryzyko zakażenia COVID.

Na przykład, jeśli Twoje dziecko zostało zakażone wirusem COVID-19, powinnaś sprawdzić jego punktację Apgar. Wysoka punktacja Apgar może wskazywać na zakażenie COVID-19, ale nieprawidłowa punktacja Apgar nie musi oznaczać, że dziecko ma tę chorobę. Jeśli uważasz, że dziecko ma COVID-19, powinno być izolowane. Wynik w skali Apgar wynoszący siedem lub mniej jest oznaką, że Twoje dziecko ma COVID-19. Jeśli Twoje dziecko wykazuje którykolwiek z tych objawów, powinnaś wykonać badanie krwi. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest zarażone wirusem COVID-19, powinnaś natychmiast zwrócić się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *