Mózg Twojego dziecka wciąż rośnie w przyspieszonym tempie

Mózg Twojego dziecka wciąż rośnie w przyspieszonym tempie

Twoje dziecko wciąż rośnie i nie jest już zaskoczeniem, że wzrost ten postępuje w przyspieszonym tempie. Wczesne objawy ciąży, takie jak żylaki i bóle pleców, zaczynają zanikać, a Ty możesz czuć się bardziej energiczna. Twoje dziecko prawdopodobnie zaczęło wykazywać pierwsze drgawki ruchów, a może nawet zauważasz pierwsze kopnięcia dziecka. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek nietypowych objawów, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Rozwój ciała

Mózg dziecka szybko się rozwija. Jest ono w stanie odbierać światło i dźwięk. Ich oczy utworzyły kanaliki łzowe. Mają również brwi i mogą poruszać oczami. Ich tułów, nogi i twarz rozwijają systemy sensoryczne. Ich ciało szybko rośnie, ważą około funta i mają około siedmiu i pół cala długości. Są w około sześciu miesiącach ciąży i w drugim trymestrze.

Wzrost neuronalnych części mózgu

Mózg nienarodzonego dziecka rozwija się szybko podczas trzeciego trymestru ciąży. Zachodzi kilka procesów kształtujących mózg dziecka, w tym tworzenie neuronów i rozpoczęcie procesu zwanego „mielinizacją”. Proces ten polega na owijaniu pewnych typów komórek mózgowych wokół aksonów neuronów, które docierają do różnych części mózgu. Płód może wykrywać dźwięki i połykać lub ssać w około 16 lub 21 tygodniu ciąży.

Zmysł dotyku

W ciągu pierwszych kilku tygodni, zmysł dotyku Twojego dziecka jest bardzo ważny dla nawiązania więzi z Tobą. Pomaga on również dziecku w poznawaniu otoczenia. Twoje dziecko może uczyć się o dotyku od pierwszej chwili w łonie matki, kiedy zaczyna wykonywać drobne ruchy. Twój dotyk pomaga dziecku poznać fakturę i kształt otaczających go przedmiotów. W 22 tygodniu dziecko ma już silny zmysł dotyku.

Rzęsy

Możesz zauważyć tworzenie się rzęs i brwi w 22 tygodniu ciąży. Ten etap ciąży jest pierwszym, w którym Twój płód rozwinie rzęsy i brwi. Podczas pierwszego trymestru Twoje dziecko będzie pokryte lanugo (miękką, futrzaną warstwą włosów). Lanugo chroni skórę dziecka podczas jego rozwoju i utrzymuje je w cieple. Do 22 tygodnia ciąży tworzą się rzęsy i brwi. Lanugo będzie stopniowo wypadać w drugim i trzecim trymestrze, chociaż niektóre dzieci mogą mieć lanugo na ramionach i plecach. Pozostałe włosy są delikatne i bezbarwne.

Rozwój paznokci

Nienarodzone dziecko ma około 4000 struktur, w tym paznokcie u rąk, u nóg i rosnący szkielet. Szkielet rąk i nóg zaczyna się usztywniać. Palce i paznokcie u stóp dziecka zaczynają kiełkować około ósmego do dwunastego tygodnia ciąży. Do tego czasu nienarodzone dziecko ma około dwóch i pół cala długości (50 milimetrów) i waży około pół uncji. Ma unikalne linie papilarne i zacznie wyginać palce u rąk i nóg. Do końca ciąży dziecko będzie miało paznokcie u rąk i nóg oraz pełny zestaw palców.

Poziom fibronektyny płodowej

Jeśli martwi Cię możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, badanie fibronektyny płodowej jest dobrym rozwiązaniem. Chociaż wyniki nie są w stanie przewidzieć początku porodu, mogą pomóc Ci stworzyć plan kolejnych kroków. Test jest zwykle wykonywany w drugim trymestrze, więc powinien być wykonany około 22 tygodnia ciąży. Negatywny wynik może pomóc Ci się zrelaksować i uniknąć zabiegów, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na Twoją ciążę.

Objawy łożyska accreta

Istnieje wiele różnych przyczyn łożyska accreti i może ono wystąpić na każdym etapie ciąży. Chociaż jest to rzadkie, jest to inwazyjny problem, który może być śmiertelny, jeśli nie jest zdiagnozowany i leczony. USG jest najczęstszą metodą stosowaną do diagnozowania placenta accreta. Ultrasonografia ujawnia wiele nieregularnych przestrzeni naczyniowych. W rzadkich przypadkach łożysko może rozciągać się na błonę surowiczą. Jeśli podejrzewasz, że możesz nosić w sobie dziecko z tym schorzeniem, najlepiej poddaj się badaniu podczas pierwszej wizyty ultrasonograficznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *