Matki z noworodkiem

Co się dzieje, gdy Twój noworodek ma więcej niż 8 mokrych pieluch na dobę?

Zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne nowo narodzonego dziecka jest jednym z najważniejszych zmartwień dla nowych rodziców. Poniższy artykuł omawia dobre praktyki dla matek z noworodkami, jak również częste schorzenia występujące u noworodków. Omówiono w nim również potrzeby edukacyjne nowych matek. Oto kilka pomocnych wskazówek:

Potrzeby edukacyjne nowych matek

Matki pierworódki mogą napotkać szereg wyzwań w pierwszych miesiącach po porodzie, w tym problemy z karmieniem i zaburzenia snu. Ponadto, krótsze pobyty w połogu zmniejszyły czas dostępny na przekazanie pełnych informacji na temat opieki nad niemowlęciem i macierzyństwa. Aby rozwiązać te problemy, potrzebne są nowe podejścia, które opierają się na poprzednich badaniach i dostarczają informacji przydatnych klinicznie. W tym artykule nakreślamy niektóre z najważniejszych rozważań dotyczących tych nowych matek.

Noworodek jest gotowy do poznania otaczającego go świata. Reaguje na dźwięki, wyglądając czujnie lub stając się mniej aktywnym. Jeśli usłyszą znajomy dźwięk, mogą próbować go zlokalizować. Ponadto, twarz i głos dziecka mogą informować o jego zainteresowaniach i potrzebach. Rodzice mogą zachęcać do nauki poprzez uśmiech i opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Te czynności pomogą dziecku zrozumieć otaczający je świat. Pomagają również rozwijać jej umiejętności społeczne.

Wcześniaki mają bardzo różne potrzeby niż zdrowe dzieci, dlatego ważne jest, aby rozpoznać różnice w opiece nad wcześniakiem. Lepsze zrozumienie unikalnych potrzeb każdej osoby pomoże pracownikom służby zdrowia w społeczności zapewnić matkom optymalne wsparcie. Ostatecznie, pomoże to rodzicom związać się z noworodkiem i wychować zdrowe dziecko. Kiedy nowa matka doświadcza tych wyzwań, musi wiedzieć, czego się spodziewać. Na szczęście może uczyć się z doświadczeń innych.

Dobre praktyki matek z noworodkiem

Wiedza i praktyka matek z noworodkiem została zbadana w badaniu przekrojowym. Badanie wykazało, że prawie połowa respondentów miała dobre praktyki w opiece nad noworodkiem. Kolejne 20% respondentów miało słabą praktykę. Wyniki były zgodne z poprzednimi badaniami. Na przykład, praktyka karmienia piersią była dobrą praktyką dla prawie połowy respondentów. Poziom wykształcenia matek, dochód i źródło informacji nie wydawały się wpływać na praktykę respondentów.

Badanie wykazało, że dobra praktyka matek z noworodkiem to wiedza i praktyka w zakresie opieki nad noworodkiem. Dobra praktyka została zdefiniowana jako udzielenie poprawnej odpowiedzi na ponad 50% pytań. W badaniu znalazły się pytania dotyczące karmienia piersią, wiązania pępowiny, karmienia siarą, czasu pierwszej kąpieli oraz miejsca porodu. Oczywiście stan cywilny matki, poziom wykształcenia i status zatrudnienia były związane z wiedzą i praktyką opieki nad noworodkiem.

Zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne noworodka

Pomimo tego, że noworodki rodzą się z wieloma potrzebami, ważne jest, aby dbać o ich zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Ponieważ dziecko nie potrafi się jeszcze z nami komunikować, nie wie jak wyrazić siebie. Ważne jest, aby upewnić się, że nowa matka i ojciec są zaznajomieni z różnymi sposobami pomocy swoim noworodkom. Poniżej znajduje się krótki przegląd niektórych najistotniejszych aspektów opieki nad nowym dzieckiem.

Pierwszy krok w dbaniu o zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne noworodka zaczyna się jeszcze przed narodzinami. Badania wykazały, że ludzki dotyk, taki jak śpiew i mowa, jest ważny dla rozwoju mózgu dziecka. Wczesne relacje są kluczowe dla emocjonalnego dobrostanu noworodka. W rzeczywistości niemowlęta rozwijają się dzięki kontaktom z ludźmi. Uczą się także jak regulować swój stan emocjonalny poprzez interakcje z opiekunami.

Ciało noworodka przechodzi przez różne etapy w ciągu kilku godzin. Ze względu na niedojrzałość, mięśnie oczu wciąż się rozwijają. Jeszcze przed urodzeniem są w stanie usłyszeć dźwięki i dostrzec przedmioty z bliska, ale nie potrafią zorganizować tych obrazów w sensowne kształty. W pierwszych dwóch miesiącach życia, dzieci najbardziej przyciągają jasne światło, kolory podstawowe i wzory. Do szóstego tygodnia życia potrafią one poruszać oczami w sposób najbardziej jednolity. Potrafią rozpoznać ludzkie twarze i zaczynają je rozpoznawać.

Schorzenia neonatologiczne noworodka

Schorzenia noworodka mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Położnicy odgrywają kluczową rolę w minimalizowaniu ryzyka wystąpienia zaburzeń noworodkowych. Niektóre z bardziej powszechnych stanów, które mogą dotyczyć noworodka, obejmują dysfunkcję układu oddechowego, wady wrodzone i zaburzenia hemolityczne. Aby zapobiec tym powikłaniom, przyszłe matki powinny regularnie wykonywać badania przedporodowe oraz przyjmować tabletki z żelazem i kwasem foliowym. Stosowanie leków narkotycznych w czasie ciąży może również powodować zaburzenia czynności układu oddechowego.

Zakażenia noworodków są przede wszystkim pochodzenia bakteryjnego i powodują 550 000 zgonów rocznie. Na szczęście większości tych zgonów można uniknąć, jeśli stosuje się działania profilaktyczne i wczesną diagnostykę. Najczęstszym zespołem klinicznym u noworodków jest możliwe poważne zakażenie bakteryjne (PSBI). W krajach LMIC szacuje się, że 6,9 mln przypadków PSBI występuje u noworodków w wieku od 0 do 59 dni. Noworodek z podejrzeniem PSBI może wymagać leczenia na oddziale intensywnej terapii noworodka.

Napady drgawek są częstym stanem u noworodków. Występują one, gdy w mózgu dochodzi do nieprawidłowej aktywności elektrycznej. W ciągu pierwszych kilku dni życia większość noworodków ma napady. Jeśli nie są one leczone, mogą rozwinąć padaczkę lub zaburzenia neurologiczne. Napady związane z urazami mózgu są często dziedziczone, a napady powodują opóźnienia w rozwoju. U większości dzieci z napadami w końcu rozwinie się epilepsja.

Język migowy dla niemowląt

Pierwszym krokiem do nauki języka migowego dla niemowląt jest upewnienie się, że wszyscy dorośli, którzy opiekują się dzieckiem, znają go. Im więcej znaków dziecko widzi, tym większe prawdopodobieństwo, że je zinternalizuje. Wymaga to od wszystkich opiekunów entuzjazmu w uczeniu dziecka znaków. Kiedy dziecko będzie w stanie wyrazić swoje potrzeby za pomocą znaków, będzie w stanie porozumieć się z innymi. Poniżej podajemy przykłady znaków, których możesz używać z dzieckiem.

Podczas rozmowy z dzieckiem odgrywaj dramatyczne dreszcze, aby przekazać znaczenie znaku oznaczającego zimno. Dziecko szybko nauczy się podpisywać „zimno”, gdy będziesz używał tego znaku. Dodatkowo możesz wprowadzić znaki, które nie mają charakteru ikonicznego. Znaki te będą zabawne i łatwiejsze do zapamiętania przez dziecko. Gdy dziecko będzie starsze, możesz wprowadzić znaki ze znaczeniami, które dziecko może zrozumieć.

Nauka języka migowego dla niemowląt to świetny sposób na obniżenie poziomu frustracji dziecka i sprawi, że poczuje się ono bardziej pewne swojej zdolności do komunikowania się z nim. Wielu rodziców twierdzi, że ich dzieci rzadziej wpadają w złość, gdy uczą się języka migowego. Możesz również dowiedzieć się więcej o rozwoju fizycznym i IQ Twojego dziecka, ucząc go jak sygnalizować rzeczy, których pragnie lub potrzebuje.

Zaangażowanie społeczne z noworodkiem

Nie jest tajemnicą, że niemowlęta rozwijają poznanie społeczne poprzez częste zaangażowanie społeczne. Jednak rozwój społeczny niemowląt nie jest całkowicie zdeterminowany przez środowisko. Uwaga rodziców jest często rozproszona przez media cyfrowe i inne czynniki rozpraszające, dlatego muszą oni skupić swoje wysiłki na spójnych wspólnych działaniach. Oto kilka wskazówek, jak poprawić zaangażowanie społeczne z nowo narodzonym dzieckiem:

Nawiązuj kontakt wzrokowy i reaguj na to, co mówi i robi Twoje dziecko. Zabawa w berka i udawanie to świetne gry wspierające rozwój społeczny w pierwszym roku życia. Mówienie do dziecka pomaga również rozwijać umiejętności komunikacyjne. Rozmawiaj z dzieckiem i daj mu do zrozumienia, że jest dla Ciebie ważne. Upewnij się, że wie, że jesteś przy niej i że jesteś z niej dumny. Będziesz zaskoczony jej zachwytem i umiejętnością reagowania na ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *