Kiedy powinnam zacząć przygotowywać dziecko do przewracania się?

Czy małe skunksy mogą opryskiwać ludzi?

Kiedy powinnam zacząć przygotowywać dziecko do przewracania się? Oto kilka wskazówek. Zabawa na brzuszku i masaż to świetne sposoby na rozpoczęcie. Twoje dziecko może być jeszcze za małe na zabawę na brzuszku, więc zacznij od kilku minut zabawy na brzuszku przed snem. Masaż pomoże jej nauczyć się przewracać na bok bez sprawiania problemów. Powinieneś również spróbować masażu tak wcześnie, jak to możliwe, aby mogła go ćwiczyć. W końcu będziesz mogła przewracać się razem z nią.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z mama24h.pl

Przygotowanie do przewrócenia się dziecka

Kiedy Twoje dziecko po raz pierwszy się przewróci, powinnaś świętować. W tym ekscytującym czasie dziecko będzie chciało powtórzyć tę czynność, więc upewnij się, że świętujesz! Spróbuj umieścić zabawki nad głową dziecka lub z boku łóżka. Zabawka na brzuszku może zachęcić dziecko do przewrócenia się i wzmocnić jego szyję, ramiona i tułów. Pierwsze przewrócenie się dziecka następuje zazwyczaj podczas zabawy na brzuszku.

Podczas gdy przewracanie się może nastąpić w każdym wieku, czas może być różny i zależy od ilości czasu spędzonego na brzuszku. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli dziecko leży na plecach, zaczyna śledzić zabawki wzrokiem. W miarę jak rośnie jego siła, przesuwa całe swoje ciało przez ramię, a w końcu przewraca się na plecy. Chociaż przewracanie się jest przerażające, można uniknąć stresu związanego z pierwszym doświadczeniem, zapewniając dziecku dużo czasu na brzuszku.

Innym sposobem na przygotowanie dziecka do przewrócenia się jest upewnienie się, że otoczenie jest bezpieczne dla dziecka. Możesz położyć je na dywanie lub na podłodze, ale jeśli masz podłogi z twardego drewna, użyj dywanu. Dywanik zapewni dziecku większą przyczepność, więc łatwiej będzie Ci oszacować, ile miejsca będzie potrzebowało Twoje dziecko. Powinieneś również trzymać potencjalnie bolesne przedmioty i zabawki poza wyznaczonym miejscem.

Rozwój motoryczny pomaga dziecku przewracać się

Twoje dziecko nauczy się przewracać, zanim zacznie raczkować lub chodzić. Ten kamień milowy w rozwoju motorycznym zazwyczaj pojawia się między 4 a 6 miesiącem życia. Przewracanie się jest ważnym etapem rozwoju, ponieważ pomaga budować siłę rdzenia oraz kontrolę głowy i tułowia. Przygotowuje również dziecko do przyszłych etapów ruchu, takich jak chodzenie. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że Twoje dziecko jest bezpieczne i wygodne, gdy się turla. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z rolowania dziecka.

Nauczenie dziecka przewracania się jest istotnym kamieniem milowym w rozwoju. Przewracanie się jest pierwszym z wielu kamieni milowych, które Twoje dziecko będzie musiało rozwinąć w przyszłości. Możesz mu w tym pomóc, zapewniając wiele okazji do regularnych ćwiczeń. Zacznij od czasu spędzonego na brzuszku dla swojego dziecka. W miarę jak nabierają sił, zaczną śledzić przedmioty i w końcu przeniosą się przez ramię. Zajmie to kilka prób, ale wczesny czas spędzony na brzuszku sprawi, że dziecko osiągnie ten kamień milowy tak szybko, jak to możliwe.

Innym sposobem na zachęcenie dziecka do przewracania się jest dawanie mu zabawek. Zabawka z migającym światłem lub w jaskrawym kolorze może zachęcić dziecko do przewrócenia się w Twoją stronę. Zabawa takimi zabawkami to także świetny trening dla rozwoju motoryki ogólnej. Jako rodzic będziesz chciał spędzać z dzieckiem dużo czasu. Zachęcaj je za każdym razem, gdy się przewraca. Pamiętaj, że wszystkie dobre rzeczy wymagają czasu, więc bądź cierpliwy!

Czas na brzuszku

Czas na brzuszku może pomóc dziecku rozwinąć umiejętności mózgu niezbędne do przewracania się. Spróbuj spędzić czas na brzuszku z dzieckiem na klatce piersiowej lub macie, gdzie możesz zachęcać do kontaktu wzrokowego, bawić się zabawkami i muzykować. Jeśli dziecko wydaje się zdenerwowane, spróbuj zmienić czynność lub ułożyć je na plecach. Gdy dziecko jest starsze, możesz stopniowo wydłużać sesje na brzuszku. Zachęcaj do przewracania się za pomocą gier lub muzyki, lub spróbuj śpiewać i grać kołysanki podczas leżenia na brzuszku.

Kiedy dziecko przewraca się na bok, czas spędzony na brzuszku może pomóc w budowaniu siły w szyi, ramionach i plecach dziecka. Najlepiej jest rozpocząć zabawę na brzuszku w pierwszym tygodniu życia, ale można zacząć stopniowo i dojść do pełnej godziny dziennie. Możesz położyć dziecko na klatce piersiowej lub twarzą w dół na podłodze na krótki okres czasu. Nie pozwól dziecku zmęczyć się podczas zabawy na brzuszku, ponieważ może to doprowadzić do upadku.

Upewnij się, że dziecko jest zawsze obserwowane, gdy pojawia się czas na brzuszku. Jeśli dziecko zaśnie, połóż je z powrotem na plecach, co pomoże uniknąć bólu lub niespodzianki. Możesz również pomóc w zapobieganiu SIDS, unikając wystawiania dziecka na zbyt silne działanie promieni słonecznych. Dla bezpieczeństwa, dobrze jest również trzymać dziecko na plecach podczas zabawy na brzuszku. Nie powinieneś nigdy pozwalać dziecku przewracać się bez nadzoru, ponieważ może ono mieć trudności z podniesieniem głowy.

Masaż

To normalne, że Twoje niemowlę sprzeciwia się masażowi. Jeśli dziecko wygina się w łuk do tyłu, jest to znak, że nie lubi dotyku i nie powinnaś próbować dalej. Możesz jednak próbować do czasu, gdy dziecko będzie na tyle duże, by znów cieszyć się masażem. Oto kilka technik masażu, które możesz wykorzystać, aby dziecko znów zaczęło go lubić:

Wskazówki zegara: Ta technika masażu polega na wykonywaniu strategicznych ciągłych kółek rękami, poruszając się od lewej do prawej z Twojej perspektywy i od prawej do lewej z punktu widzenia dziecka. Dzięki temu dziecko uczy się przewracać i rozwija ruchy po obu stronach. Możesz również użyć lewej ręki, aby delikatnie pocierać plecy i twarz dziecka, gdy się przewraca. Podczas masowania dziecka upewnij się, że nie jest to bolesne i staraj się unikać dotykania miejsc, które bolą.

Olej: Ta technika masażu jest świetnym sposobem na uspokojenie dziecka bez bycia niechlujnym. Olej działa szczególnie dobrze na niemowlęta, ponieważ pomaga zmniejszyć tarcie między skórą a skórą dziecka. Możesz użyć oleju kokosowego lub lawendowego, które są delikatne, ale nie zostały poddane szczegółowym badaniom. Jeśli Twoje dziecko nie lubi zapachu, możesz użyć łagodnego zapachu olejków eterycznych. Jeśli nie jesteś pewna zapachu, możesz użyć oleju kokosowego lub migdałowego.

Sen

Gdy Twoje dziecko jest jeszcze małe, normalne jest, że Twój maluch przewraca się w nocy. Dzieci uwielbiają przewracać się z pleców na brzuszek podczas snu. Jednakże, możesz być zaniepokojony ciągłym przewracaniem się Twojego dziecka podczas gdy w łóżeczku. Na szczęście te epizody przewracania się wkrótce miną. Oto kilka wskazówek dotyczących spania, gdy dziecko przewraca się w nocy. Jeśli jesteś rodzicem, który doświadczył tej sytuacji, oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Podczas gdy martwisz się, jak poradzić sobie z tą sytuacją, spróbuj uspokoić swoje dziecko, kładąc je z powrotem na brzuszku. Podczas gdy niektóre dzieci są całkowicie zadowolone ze spania na brzuszku, inne są szeroko rozbudzone. W każdym przypadku najprostszym rozwiązaniem jest obrócenie dziecka na plecy, a odgłosy szlochu mogą pomóc dziecku w powrocie do snu. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć! Możesz również użyć technik coachingu snu, aby uśpić dziecko, jeśli budzi się ono w nocy.

Gdy dziecko nauczy się turlać, możesz dostosować pozycję do spania dziecka. Możesz spróbować zmieniać pozycje raz lub dwa razy dziennie, w zależności od preferencji dziecka. Kiedy dziecko przyzwyczai się do nowej pozycji, w końcu nauczy się spać w obu pozycjach. W rezultacie możesz spróbować przejść go do nowej pozycji na drzemki i w nocy. Dzięki temu sen będzie łatwiejszy dla Ciebie i Twojego dziecka.

Odżywianie

Kiedy Twoje dziecko przewraca się na bok, może to być bardzo niebezpieczne. Najbezpieczniej jest pozwolić dziecku przewrócić się na bok podczas drzemek i w nocy. Istnieje jednak kilka środków ostrożności, które możesz podjąć, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, które pozwolą Ci zachować bezpieczeństwo podczas przewracania dziecka. Należy również pamiętać, że dziecko będzie przewracać się częściej, gdy skończy pięć lub sześć miesięcy.

Kiedy Twoje dziecko przewraca się, ważne jest, aby pamiętać, że jego ciało potrzebuje więcej aktywności niż zwykle. Kiedy dziecko zacznie się przewracać, podniesie głowę i spojrzy na boki, co oznacza, że mięśnie są gotowe. Twoje dziecko nauczy się używać tych mięśni do czwartego miesiąca życia, więc upewnij się, że dziecko ma dużo ruchu. Poza dużą ilością odpoczynku i dobrym snem, należy zadbać o zdrową dietę dziecka.

Oprócz spędzania 10-15 minut na brzuszku każdego dnia, Twojemu dziecku przyda się trochę ćwiczeń w nauce przewracania się. Możesz dać mu zabawkę, która znajduje się w zasięgu ręki. Jeśli Twoje dziecko nie przewraca się do siódmego miesiąca, skonsultuj się z pediatrą, aby dowiedzieć się, co może być problemem. Często dziecko przewraca się, gdy jest położone na boku i ćwiczy swoje mięśnie równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *