Kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać?

Kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać?

Kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać? Istnieją dwa rodzaje uśmiechów: społeczny i odruchowy. Uśmiechy społeczne zaczynają się między szóstym a ósmym tygodniem życia, natomiast uśmiechy odruchowe zaczynają się między narodzinami a jednym miesiącem życia. W tym artykule omówimy korzyści płynące z uśmiechu dziecka i kiedy po raz pierwszy zacznie ono pokazywać uśmiech społeczny. Ponadto poznamy przyczyny tego rozwoju i dowiemy się, jak można go wspierać.

Uśmiechy społeczne pojawiają się między 6 a 8 tygodniem życia

Uśmiechy społeczne pojawiają się między 6 a 8 tygodniem życia. Mniej więcej w tym samym czasie następuje również szczyt płaczu dziecka. Niektóre dzieci płaczą przez dwie lub więcej godzin w porannych i popołudniowych okresach. Płacz powoli ustępuje po ukończeniu przez dziecko dwóch miesięcy. W tym czasie dzieci intensywnie pracują nad nawiązaniem kontaktu wzrokowego i interakcją z dorosłymi. Rozwijają również swoje umiejętności językowe, w tym śmiech i gruchanie.

Naukowcy badali przyczyny uśmiechów społecznych i odkryli, że noworodki uśmiechają się, gdy angażują się w zabawy społeczne. Odkryli, że dzieci z uśmiechem w wieku 6-8 tygodni były bardziej biegłe w używaniu prostych narzędzi i wydawały więcej komunikatywnych dźwięków i gestów niż te bez uśmiechu. Uzyskały one również wyższe wyniki w testach umiejętności komunikacyjnych w wieku 30 miesięcy, co potwierdza hipotezę dr Jones.

Wczesne uśmiechy są również odruchami, co oznacza, że są często obserwowane w łonie matki. Dziecko może również uśmiechać się podczas oddawania gazów lub podczas snu. Nie jest to jednak uważane za prawdziwy uśmiech, ponieważ występuje on przypadkowo. Uśmiech społeczny to zamierzony gest ciepła. Uśmiech społeczny dziecka jest wynikiem kontaktu wzrokowego z inną osobą. Ta społeczna więź wymaga czasu, dlatego ważne jest, aby rozpoznać, kiedy się pojawia.

Uśmiech społeczny jest kluczową częścią rozwoju emocjonalnego dziecka. Wczesne reakcje na twarze innych ludzi pomogą im poznać otaczający je świat. Poprzez skupienie się na twarzy i reagowanie na uśmiech, nauczy się również regulować swoje zachowanie i zyska wyższe poczucie własnej wartości. Ta więź jest jednym z najważniejszych aspektów pierwszych sześciu do ośmiu tygodni życia.

Uśmiechy odruchowe występują od urodzenia do jednego miesiąca

Uśmiechy odruchowe występują wtedy, gdy dziecko jest nieświadome tego, co dzieje się wokół niego i naśladuje spojrzenie rodzica. Uśmiechy te mogą być bardzo krótkotrwałe i pojawiają się, gdy dziecko oddaje wiatry, wypróżnia się lub jest dotykane. Zdarzają się również podczas snu dziecka. Chociaż uśmiechy te nie wywołują emocji, mogą być zabawnym sposobem komunikacji z dzieckiem.

Pierwszy uśmiech dziecka jest odruchem, który pojawia się, gdy wyzwala go określony bodziec. Może to być smoczek lub zmiana pieluszki. W wieku około dwóch miesięcy dziecko zaczyna obdarzać się uśmiechem społecznym. Uśmiechy te są skierowane do innych osób lub innych dzieci i mają na celu zdobycie uwagi innych. Podczas gdy uśmiechy odruchowe występują losowo, prawdziwe uśmiechy są celowe.

Dwa rodzaje uśmiechów to uśmiech odruchowy i uśmiech reakcyjny. Uśmiech odruchowy występuje, gdy dziecko reaguje na coś, co widzi lub słyszy. Tą reakcją może być twarz lub głos. Uśmiechy, którymi obdarzają się niemowlęta nie są związane z wiatrem, ale są odpowiedzią na coś, co widzisz lub słyszysz. Jeśli Twoje dziecko nie uśmiecha się zbyt często, nadszedł czas, aby zacząć wspierać pozytywne interakcje społeczne. Spróbuj mówić do dziecka i nawiązywać kontakt wzrokowy.

Należy zauważyć, że kiedy dziecko jest noworodkiem, często można zobaczyć, jak się uśmiecha. Nie musi to oznaczać, że jest ono szczęśliwe, ale może być oznaką relaksu, zasypiania lub innych emocji. Ten rodzaj uśmiechu jest uważany za odruch, a kiedy dziecko ma co najmniej miesiąc, 80% nowych rodziców uśmiecha się. Około 34% noworodków uśmiecha się z powrotem do swoich rodziców, ale ludzie sprzeciwili się tym przypadkom, ponieważ uważają, że jest to fałszywy uśmiech. Niemniej jednak, noworodkowy uśmiech jest kluczowym kamieniem milowym dla rozwoju emocjonalnego, społecznego i fizycznego dziecka.

Oznaki uśmiechu społecznego

Jeśli chcesz zachęcić swojego noworodka, aby zaczął się uśmiechać, najlepszym sposobem jest wchodzenie z nim w interakcje. Nie muszą widzieć Twojego uśmiechu, aby go naśladować, ale muszą widzieć, że uśmiechasz się osobiście. Kiedy uśmiechasz się do swojego dziecka, upewnij się, że utrzymujesz kontakt wzrokowy i odwzajemniasz uśmiech. Jeśli się uśmiechniesz, Twój noworodek prawdopodobnie również będzie naśladował Twój uśmiech. Jeśli nie, może to być znak, że musisz bardziej zaangażować się w życie dziecka.

Choć oba rodzaje uśmiechów są różne, najbardziej powszechny jest uśmiech społeczny. Uśmiechy społeczne są bardziej ekspresyjne i zazwyczaj są symetryczne. Twój noworodek prawdopodobnie będzie czujny i będzie utrzymywał podłużny grymas, gdy jest obudzony. Jeśli obserwujesz uśmiech swojego noworodka, możesz użyć wskazówek kontekstowych, aby pomóc ci określić, który typ to jest. Obserwowanie sposobu, w jaki trzymają swój uśmiech jest kolejnym sposobem na zidentyfikowanie uśmiechu społecznego.

Uśmiechy społeczne pojawiają się między szóstym a ósmym tygodniem życia. Dzieci mogą zacząć uśmiechać się przypadkowo, kiedy śpią lub kiedy oddają gazy. Jednak uśmiechy społeczne to uśmiechy celowe, które powstają ze szczęścia. Powinieneś świętować ten pierwszy uśmiech ze swoim noworodkiem. Jest to znak wzrostu i uczenia się o ludzkich zachowaniach. Dlatego pediatrzy pytają o uśmiechy społeczne podczas dwumiesięcznych badań kontrolnych.

Uśmiechy społeczne mogą pojawić się u dzieci w różnym wieku, dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na wczesne pojawienie się tych ekspresji. Jeśli Twoje dziecko nie wykazuje żadnych oznak uśmiechu społecznego, powinnaś natychmiast umówić się na wizytę kontrolną u pediatry. W tym czasie Twój noworodek będzie próbował komunikować się ze swoimi opiekunami poprzez mówienie lub gaworzenie. Do dziewięciu miesięcy dziecko może nawet reagować na Twoje imię lub klaskać w dłonie.

Korzyści z uśmiechu dziecka

Korzyści z uśmiechu noworodka jest wiele. Kiedy obdarzysz swoje dziecko prawdziwym uśmiechem, jego twarz rozświetli się! Dziecko pozytywnie reaguje na czułości, takie jak pocałunki, przytulanie i Twój wysoki głos. Zabawy takie jak peek-a-boo są również korzystne dla rozwoju mózgu dziecka. Dzieci naśladują ludzi, których widzą wokół siebie. Bawiąc się z nimi, nauczą się również naśladować uśmiech.

Uśmiech noworodka jest również oznaką rozwoju emocjonalnego i interakcji społecznych. Chociaż rodzice mogą chcieć unikać uśmiechania się przy swoich dzieciach, kiedy widzą one uśmiechniętych rodziców, jest prawdopodobne, że są zadowolone i szczęśliwe. Uśmiech noworodka może być sposobem na pokazanie dziecku, że Ci na nim zależy. Jeśli martwisz się o rozwój swojego dziecka, możesz skonsultować się z lekarzem lub porozmawiać z grupą przyjaciół mam i tatusiów, aby uzyskać wsparcie i pomysły.

Pierwszy uśmiech noworodka to jeden z najbardziej satysfakcjonujących momentów rodzicielstwa. Nieprzespane noce i niekończące się zmiany pieluch wydają się niczym, kiedy Twoje dziecko po raz pierwszy się uśmiecha! Jest to jeszcze bardziej satysfakcjonujące, kiedy dziecko patrzy na Ciebie, pokazując swój nowy uśmiech! Należy również pamiętać, że noworodki uśmiechają się odruchowo, kiedy są senne, oddychają lub doświadczają snu REM. Mimo to, te uśmiechy trwają tylko kilka sekund. Rodzice mogą pomóc zachęcić do większej ilości uśmiechów poprzez śpiew i zabawy fizyczne wykorzystujące zmysły.

Oprócz tego, że eteryczny uśmiech noworodka jest oknem na rozwój społeczny i emocjonalny, jest on również środkiem do treningu mózgu w zakresie interakcji społecznych. W rzeczywistości naukowcy już od czasów Darwina próbowali rozszyfrować znaczenie tych uśmiechów. Współczesne badania wykorzystują monitory serca, skany mózgu i tysiące godzin nagranych interakcji, by lepiej zrozumieć uśmiechy niemowląt.

Oznaki, że dziecko próbuje się z Tobą związać

Twój noworodek zaczął się z Tobą komunikować za pomocą dźwięków i ruchów. Wykrzywione lub wysklepione plecy, zaciśnięte pięści i szerokie, zamaszyste ruchy są znakami, że chce się z Tobą skontaktować. Jako rodzic możesz wykorzystać te sygnały, aby dowiedzieć się więcej o uczuciach i zachowaniach swojego dziecka. Oznaki, że Twój noworodek próbuje się z Tobą związać mogą być oczywiste lub subtelne, ale mogą pomóc Ci nauczyć się rozpoznawać czy Twoje dziecko jest zmęczone lub znudzone.

Twój noworodek może płakać, szukając pocieszenia i uwagi. Dziecko może nawet próbować naśladować Twój wyraz twarzy i język. Jest to kolejna oznaka silnego przywiązania. W tym czasie Twój noworodek może naprzemiennie przebywać na Twoich kolanach i badać się samodzielnie. Jeśli czuje się zagrożony lub niespokojny, może zerkać w Twoją stronę. Oznaki, że Twój noworodek próbuje się z Tobą związać mogą być subtelne, ale na pewno pokazują Twoją czułość.

Wskazówki dla dziecka to sygnały, które dziecko wysyła do Ciebie, aby się z Tobą porozumieć. Obserwuj działania swojego dziecka i otaczające go środowisko. Kiedy nauczysz się odczytywać te wskazówki, będziesz w stanie lepiej reagować na jego potrzeby. Staraj się więc nie przejmować, jeśli dziecko nie wydaje się angażować w rozmowę z Tobą. Jeśli nie mówi, spróbuj zmienić swój styl rozmowy.

Innym znakiem, że Twój noworodek stara się zaangażować w rozmowę z Tobą jest patrzenie na Ciebie dużymi, otwartymi oczami. Może też patrzeć na coś i być cicho lub spokojnie. Może nawet próbować dotknąć lub posmakować przedmiotu, który trzymasz. Niektóre dzieci nawet kopią nogami lub próbują poruszać głową lub zmienić jej położenie, jeśli są niespokojne lub płaczą. A to tylko jeden z wielu znaków, że Twój noworodek próbuje się z Tobą związać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *