Kiedy noworodek widzi

Kiedy noworodek widzi

Być może zastanawiasz się, kiedy twój noworodek może widzieć. Podczas gdy większość dzieci widzi przedmioty oddalone o osiem do dwunastu cali, niektóre niemowlęta są w stanie rozróżnić odcienie podobnych kolorów. Mogą one jednak preferować kolory podstawowe od bardziej złożonych wzorów. Do czwartego do szóstego miesiąca życia, Twój noworodek będzie w stanie określić odległość przedmiotów i rozwinąć poczucie głębi. Przez cały ten okres, Twoje dziecko będzie zyskiwało kontrolę nad swoimi ramionami. Pozwoli mu to chwycić naszyjnik lub ozdoby do włosów, a także złapać zabawkę w zasięgu ręki.

Przedmioty znajdują się w odległości od 8 do 12 cali

Noworodki mają wąskie pole widzenia. Mogą skupić się na przedmiotach oddalonych o 8 do 12 cali. W rzeczywistości ich uwaga jest tak wąska, że często nie są w stanie zauważyć obiektów znajdujących się dalej. Po 3 miesiącach mogą zacząć zauważać obiekty znajdujące się bliżej ich twarzy i mogą patrzeć na obiekty znajdujące się w odległości trzech stóp. Jednak do tego momentu obiekty pozostają zasłonięte. Przedmioty są oddalone tylko o 8 do 12 cali, kiedy noworodek widzi, więc ważne jest, aby pamiętać, że zakres widzenia noworodka jest ograniczony.

Twój noworodek może widzieć obiekty oddalone o około 8 do 12 cali. Jest to ważny kamień milowy dla Twojego noworodka i nie należy go przegapić. W tym okresie Twój noworodek najprawdopodobniej śledzi Twoją twarz, gdy go trzymasz. Na tym etapie możesz stymulować ten rozwój, robiąc zabawne miny lub wprowadzając zabawę zabawkami. Przedmioty będą również wydawały się nieostre, jeśli będą oddalone o więcej niż 8 do 12 cali.

Widzenie barwne rozwija się w wieku od 4 do 6 miesięcy

Oczy noworodków mają słabe wykrywanie kolorów. Wynika to prawdopodobnie z niedojrzałości siatkówki i kory mózgowej. Ponadto noworodki nie mają tak gęsto upakowanych i wydłużonych fotoreceptorów czopkowych, które umożliwiają odczuwanie kolorów. Widzenie barwne rozwija się u noworodków w wieku 4 do 6 miesięcy. Rodzice mogą wspierać ten rozwój poprzez eksponowanie noworodka na jasne kolory podstawowe i wskazywanie na przedmioty o różnych kolorach.

Niemowlęta potrafią rozróżniać czerwone i zielone odcienie kolorów, gdy są w wieku od trzech do czterech miesięcy. Jednak rzeczywiste widzenie kolorów u noworodków rozwija się dopiero w wieku około pięciu do sześciu miesięcy. Chociaż zdolność rozróżniania różnych kolorów rozwija się z czasem, osiągnięcie takiego samego poziomu rozumienia kolorów jak u malucha może zająć nawet 2 lata. Do tego czasu niemowlęta nie mogą komunikować się za pomocą kolorów.

Ostrość widzenia poprawia się z 20/400 przy urodzeniu do 20/25 w wieku 6 miesięcy

Przy urodzeniu ostrość widzenia wynosi około 20/400. W 6 miesiącu życia poprawia się do 20/25. Następnie, w wieku dwóch lat, spada do 20/400. Spadek ten jest stopniowy i może być związany z innymi czynnikami. Ostrość widzenia obwodowego, która jest ważna dla codziennych czynności, spada wolniej. Spadek ten jest odwrotnie liniową funkcją E2/E2.

Do szóstego miesiąca życia niemowlęta są w stanie śledzić wzrokiem poruszające się obiekty, chwytać zwisające zabawki i chwytać się kosmyków włosów. W miarę wzrostu dziecka rozwijają się drogi wzrokowe między oczami a mózgiem i poprawia się ostrość widzenia. Ostrość widzenia jest stosunkowo stabilna po urodzeniu, ale z czasem może się znacznie zwiększyć. Już niemowlęta mogą widzieć obiekty do 20/400, jeśli są stymulowane i wystawione na działanie pewnych kolorów.

Koordynacja ręka-oko poprawia się w wieku 4 do 6 miesięcy

Koordynacja ręka-oko u małych dzieci poprawia się znacząco od około 4 do 6 miesiąca życia. Rozwój tej umiejętności jest niezbędny dla ich rozwoju fizycznego, ale nie tylko pomaga w nauce trzymania przedmiotów. Dzieci powinny nauczyć się manipulować przedmiotami, takimi jak puzzle, i dopasowywać je do siebie. W rozwijaniu tej umiejętności mogą im pomóc inne zabawki, np. zabawki typu wieża. Układanki i inne podobne gry są dobrymi zabawkami rozwojowymi.

W wieku od czterech do sześciu miesięcy dzieci zaczynają kontrolować własne ruchy i zaczynają ćwiczyć wskazywanie, sięganie i raczkowanie. Ćwicząc te nowe umiejętności, rozwijają koordynację ręka-oko i nabierają siły. Zawieszenie mobilu nad łóżeczkiem to zabawny sposób na zachęcenie dziecka do używania rąk do chwytania przedmiotów i rozwijania koordynacji ręka-oko. Ruchome łóżeczko zawieszone nad łóżeczkiem dziecka pomoże mu chwytać przedmioty i rozwijać koordynację ręka-oko.

Problemy z widzeniem mogą być skutecznie leczone, jeśli zostaną w porę zauważone

Zaburzenia widzenia u dzieci mogą wystąpić przy urodzeniu lub mogą rozwinąć się później w wyniku choroby, urazu lub stanu medycznego. Infekcje związane z ciążą mogą prowadzić do zapalenia lub nieprawidłowości oka, mogą też wystąpić podczas samego procesu porodu. Inne przyczyny wad wzroku u noworodków to kokaina lub leki napadowe. Jeśli jednak problemy z widzeniem zostaną zauważone odpowiednio wcześnie, można je skutecznie leczyć.

Niemowlęta powinny mieć kilka badań przesiewowych oczu w ciągu pierwszego roku życia, ale badanie oczu u noworodków jest najważniejsze. Noworodki są badane pod kątem kilku problemów z widzeniem, aby wykluczyć problemy z oczami lub nieprawidłowości. Prawidłowe wykrycie problemów z widzeniem u dzieci pozwala na wczesne leczenie, aby skorygować problem i zapobiec dalszym problemom. Wczesna diagnoza jest niezbędna dla zdrowego rozwoju dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *