Kiedy noworodek się uśmiecha?

Kiedy noworodek się uśmiecha?

Kiedy noworodek się uśmiecha? Ten kuszący gest może być odruchowy lub może być wynikiem ruchów jelit, skurczów mięśni lub gazów. Obserwacja uśmiechów noworodków może ujawnić, że poruszają one brwiami zanim się uśmiechną. Te maleńkie uśmiechnięte buzie mogą naśladować wyraz twarzy swoich opiekunów. W niektórych przypadkach mogą się uśmiechać tylko dlatego, że są szczęśliwe. Jeśli się zastanawiasz, oto krótki przewodnik po ich uśmiechach.

Uśmiechy odruchowe są oznaką przyjemności

Pierwsze uśmiechy noworodka są odruchowe. Te krótkie uśmiechy powstają w wyniku zmęczenia lub zgazowania dziecka. Potem będą reagować na coś, co sprawia im przyjemność. Pierwszy prawdziwy uśmiech pojawi się między szóstym a dwunastym tygodniem życia. Uśmiechy odruchowe są krótkie i pojawiają się tylko wtedy, gdy dziecko jest szczęśliwe lub zmęczone. Prawdziwe uśmiechy są znacznie dłuższe i są reakcją na coś, co dziecko zauważyło.

Uśmiechy refleksyjne u noworodków mogą mieć również znaczenie społeczne. W rzeczywistości, noworodki uśmiechają się do swoich rodziców i są bardziej skłonne do odwzajemnienia uśmiechu niż rodzic. Jednak naukowcy i podręczniki mają tendencję do uznawania zachowań uśmiechowych noworodków za odruchowe. W rezultacie zakładają, że noworodki nie mają zdolności emocjonalnych. Rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona. Chociaż niemowlęta mogą wykazywać reakcje emocjonalne, takie jak uśmiechanie się, jest bardziej prawdopodobne, że ich uśmiech jest reakcją społeczną niż zwykłym odruchem.

Odruchowe uśmiechy u noworodków są wskaźnikiem przyjemności. Podczas gdy wiele dzieci jest skłonnych do uśmiechania się w najwcześniejszych miesiącach życia, niektóre są nieśmiałe i mniej interaktywne niż inne. Możliwe jest również, że dziecko wykazuje inne cechy zachowania, które mogą przyczyniać się do braku uśmiechu. Pierwsze kilka tygodni życia dziecka może być dość traumatyczne. Jeśli jednak nie uśmiecha się ono często, może to wskazywać na ukryty problem rozwojowy, który uniemożliwia mu uśmiechanie się.

Uśmiechy społeczne są oznaką zaangażowania

Kiedy Twój noworodek po raz pierwszy zaczyna się uśmiechać, rozpoczął się proces zaangażowania społecznego. Uśmiech niemowlęcia jest wyrazem przyjemności i sygnalizuje zaangażowanie w osobę, z którą wchodzisz w interakcję. Uśmiech społeczny dziecka zwiększa swoją częstotliwość od jednego do dwóch miesięcy i może być sygnałem przyszłych kompetencji społecznych. Łatwo zrozumieć, dlaczego ten wczesny uśmiech jest tak ważny dla zaangażowania społecznego.

Powód, dla którego dzieci się uśmiechają jest prosty: uczą się komunikować. Pierwszy uśmiech społeczny noworodka może pojawić się podczas oddawania gazów lub stolca, lub w innych momentach, kiedy jest zaangażowany w kontakt z opiekunem. Celem jest wywołanie uśmiechu u innych ludzi, a to wymaga opanowania wyrafinowanego wyczucia czasu. Im częściej dziecko się uśmiecha, tym większe prawdopodobieństwo, że ta osoba odwzajemni uśmiech. Im więcej czasu dziecko spędza z tobą, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwinie się w bardziej społeczną osobę.

To, czy uśmiech społeczny jest oznaką zaangażowania, jest nadal kwestią otwartą. Wiadomo jednak, że niemowlęta często poruszają brwiami i policzkami przed uśmiechem, aby porozumieć się z opiekunem. Chociaż istnieje mniej badań nad zachowaniem noworodków, technologia ta może dostarczyć istotnych informacji w zrozumieniu chorób genetycznych, takich jak zespół Downa. Potrzeba jednak więcej badań, by zrozumieć dokładnie, dlaczego noworodki uśmiechają się bardziej, gdy są obudzone, niż gdy śpią.

Są znakiem zaufania

Jeśli jesteś Baranem, możesz się zastanawiać, dlaczego Twój noworodek się uśmiecha. Dzieci urodzone pod tym znakiem chcą być pierwsze i mają tendencję do posiadania dużej ilości energii. Będą również bardzo zainteresowane twoim głosem, tym jak ciepły jesteś i jak je trzymasz. Poza tymi oczywistymi powodami, możesz również zachęcić noworodka do uśmiechu, trzymając go w pewnych odległościach i zmieniając swój głos i wyraz twarzy.

Noworodki często uśmiechają się do swoich opiekunów, ale kiedy płaczą, zwykle przestają się uśmiechać. To pomaga im regulować swoje zachowanie poprzez nagradzanie ich, gdy są szczęśliwe. Uśmiech jest również wspaniałym znakiem zaufania i zwiększy ich więź z opiekunami. Dlatego za pierwszym razem, gdy widzą, że się uśmiechasz, prawdopodobnie są szczęśliwi. Będą bardziej skłonne do powtórzenia uśmiechu w zamian, jeśli go odwzajemnisz.

Po pierwszym uśmiechu dziecko zacznie się regularnie uśmiechać, a nawet może zacząć wydawać dźwięki. Upewnij się, że zaznaczysz ten moment na swoim aparacie, ale nie przejmuj się zbytnio, jeśli nie będziesz miała okazji uwiecznić tej chwili na filmie. Uśmiechy są ważne w rozwoju Twojego dziecka i będą istotne dla jego rozwoju społecznego. Pierwszy uśmiech będzie jednym z najważniejszych momentów w życiu Twojego dziecka i nie możesz sobie pozwolić na jego przegapienie.

Są oznaką głębokiej więzi

Jeśli próbujesz zrozumieć, dlaczego Twój noworodek się uśmiecha, rozważ przyczyny jego zachowania. Noworodki skupiają swoją uwagę na twarzy, aby przekazać innym swoje emocje. Pierwsze dwa miesiące życia poświęcone są rozwijaniu umiejętności samoregulacji, ale po osiągnięciu trzeciego miesiąca życia ich uśmiechy są wykorzystywane do wywoływania więzi emocjonalnej. Niemowlęta uczą się, że uśmiechanie się jest nagradzane uwagą opiekunów.

Radość noworodka, gdy po raz pierwszy widzi swoich rodziców, jest oznaką głębokiej więzi. Ta radość trwa zwykle kilka minut lub godzin. Ale kiedy nadchodzi czas odejścia, ich płacz również powinien ustąpić. Jest to normalne, ponieważ dziecko uczy się, że jego rodzice wrócą. Dziecko musi wiedzieć, że jego matka lub ojciec wróci.

Niemowlęta reagują na mimikę twarzy swoich głównych opiekunów. Ich uśmiechy były początkowo wewnętrznymi reakcjami na rzeczy. Ale zanim osiągną wiek trzech lub czterech miesięcy, są w stanie zidentyfikować osobę, z którą są najbliżej. Zaczną również reagować na głupie dźwięki. Kiedy uśmiechniesz się do nich, dadzą ci taką samą reakcję! Jest to jeden z najgłębszych znaków głębokiego połączenia.

Są oznaką rosnących umiejętności społecznych

Ważne jest, aby zauważyć, że noworodki są niesamowicie towarzyskie. Ich pierwsze uśmiechy będą wskazywać na rosnące zainteresowanie innymi ludźmi i ich twarzami. Mogą gruchać i uśmiechać się do innych, ale to rodzice często otrzymują najbardziej entuzjastyczne reakcje. Z wiekiem dziecko zacznie wchodzić w interakcje z innymi dziećmi i ludźmi w bardziej społeczny sposób. Oto kilka znaków, na które należy zwrócić uwagę, gdy Twój noworodek zaczyna się uśmiechać:

Wzrok Twojego dziecka rozwija się, a jego pamięć krótkotrwała zaczyna się rozwijać. Będzie się częściej uśmiechać do znajomych osób, ale będzie się uśmiechać tylko do znajomych twarzy, chyba że znajdzie się w sytuacji, w której nie będzie w obecności innych osób. Ich wzrok rozwija się, aby skupić się na twarzach i mogą cieszyć się grami typu peek-a-boo. W wieku sześciu miesięcy dziecko będzie miało dobre wyczucie tego, kim jesteś, a kim nie.

Uśmiech społeczny może pojawić się w różnym wieku, dlatego ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli Twój noworodek w ogóle nie wykazuje oznak uśmiechu. Może to świadczyć o opóźnieniu rozwojowym. Jeśli Twoje dziecko nie uśmiecha się do ludzi wokół, to powinieneś od razu odwiedzić pediatrę. Być może omija je ważny kamień milowy. W wieku 7-9 miesięcy dziecko powinno być w stanie reagować na imię i klaskać.

Są oznaką więzi z Tobą

Kiedy Twój noworodek się uśmiecha, na pewno zauważysz, jak głęboko jest do Ciebie przywiązany. Może to nastąpić niemal natychmiast lub może to potrwać kilka godzin. Kiedy Twoje dziecko uśmiecha się po raz pierwszy, może trochę płakać. Jest to część procesu przywiązania i pomaga mu zrozumieć, że rodzice zawsze wrócą. Dziecko może płakać, ale nie martw się – w końcu przestanie.

Wczesne uśmiechy to coś więcej. Badania pokazują, że dzieci potrafią się uśmiechać jeszcze przed urodzeniem. Noworodki mogą trenować swoje mięśnie uśmiechu, aby pokazać emocje, zanim się pojawią. Inne teorie obejmują, że próbują przyciągnąć rodzica lub po prostu trenują swoje mięśnie, aby to zrobić. Potrzeba więcej badań, by określić prawdziwe znaczenie uśmiechów noworodków.

Uśmiechy społeczne pomagają noworodkowi rozwijać się społecznie i emocjonalnie. Uśmiechy te są celowymi wyrazami ciepła w stosunku do rodziców. Jest to znak, że Twoje dziecko rozwija swój mózg i poprawia umiejętności komunikacyjne. Jeśli chcesz pomóc swojemu noworodkowi uśmiechać się, spróbuj wejść z nim w większą interakcję. To pomoże im bardziej przywiązać się do Ciebie. Społeczne uśmiechy Twojego dziecka są również znakiem, że Wasza więź postępuje i staje się ono bardziej świadome Ciebie.

W końcu Twój noworodek zacznie się więcej uśmiechać i będzie to wspaniały sposób na pokazanie Ci, że nawiązałeś więź ze swoim dzieckiem. Nie możesz jednak oczekiwać, że dziecko będzie reagować na Twoje uśmiechy na początku, ponieważ jest zbyt małe, aby rozpoznać sposób, w jaki wyrażasz siebie. Twój noworodek może płakać, gdy nie czuje się dobrze lub gdy nie jest w stanie się uspokoić. Dlatego najlepiej jest pocieszać dziecko, gdy próbujesz je uspokoić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *