Kiedy noworodek może słyszeć?

Czy Baby Yoda to naprawdę Yoda?

Być może zastanawiasz się, kiedy noworodek może słyszeć? Odpowiedzi na te pytania są nadal tajemnicą dla wielu. W łonie matki dziecko słyszy tony i dźwięki słów i zdań, a nawet słyszy niektóre słowa i melodie. W rzeczywistości, jeśli matka śpiewa podczas noszenia dziecka, możliwe jest, że płód słyszy słowa i melodie piosenki.

Emisja Otoakustyczna

Emisja Otoakustyczna (OAE) to badanie wykonywane u niemowląt i dzieci w celu wykrycia wrodzonego ubytku słuchu. Badanie polega na pomiarze reakcji ucha wewnętrznego na dźwięk. Mała wkładka douszna zawiera mikrofon i generator dźwięku. Komputer rejestruje następnie echo. Niemowlęta z niskim poziomem OAE są zwykle kierowane do NICU w celu dalszej oceny.

Emisja otoakustyczna jest nieinwazyjnym testem przesiewowym używanym do określenia zdolności słyszenia noworodka. Test ten nie jest specyficzny dla określenia integralności ślimaka lub nerwu słuchowego, ale jest przydatny do oceny funkcji komórek włosowych w ślimaku. Komórki włosowe w ślimaku są odpowiedzialne za wytwarzanie słabego dźwięku, gdy są stymulowane przez dźwięk o niskiej częstotliwości.

Emisje otoakustyczne są bardzo czułe i mogą wykryć nawet bardzo subtelne ubytki słuchu. Wykorzystuje się je również do monitorowania wpływu aminoglikozydów na dzieci z mukowiscydozą i chorobą Meniere’a. Emisja otoakustyczna jest bezbolesna i szybka, więc jest świetnym sposobem na wykrycie ubytku słuchu u noworodka. Testy te mogą nawet przewidzieć, czy Twój noworodek będzie zagrożony utratą słuchu w przyszłości.

Emisja otoakustyczna to najprostszy i najbardziej wiarygodny test pozwalający określić, czy Twój noworodek ma ubytek słuchu. Procedura trwa tylko kilka minut, a mała miękka słuchawka jest umieszczana w uchu dziecka. Gdy powstaje echo, normalny słuch oznacza, że dziecko odbiera dźwięk. Echo w uchu wskazuje, że ucho wewnętrzne funkcjonuje prawidłowo.

Reakcja pnia mózgu na dźwięki

Test ABR (Auditory Brainstem Response) służy do określenia, czy Twój noworodek słyszy. Test ten jest wykonywany podczas snu dziecka i rejestruje odpowiedzi elektryczne nerwu słuchowego. Jest to bezpieczny i wiarygodny sposób na określenie, czy Twój noworodek rozwija się prawidłowo pod względem słuchu. Badanie trwa od pół do dwóch godzin. Łatwiej jest go wykonać, gdy dziecko wygodnie śpi.

Test ABR jest najbardziej powszechnym sposobem określenia, czy Twoje dziecko słyszy. Podczas tego testu lekarz zmierzy ilość dźwięku, którą dziecko może usłyszeć, jak również ilość dźwięku, która wywoła reakcję w śródmózgowiu. Ważne jest, aby zauważyć, że ten test jest bardzo specyficzny i działa tylko na noworodkach. Musi być wykonany podczas snu dziecka i można go wykonać tylko w tym czasie.

W badaniu oceniono 31 984 niemowląt. Niemowlęta były badane w Prentice Women’s Hospital w Chicago. Badanie przeprowadzono w 6 i 12 godzinie życia i zarówno w przypadku niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie, jak i przez pochwę. Ci, którzy zostali skierowani na badanie, byli ponownie testowani przed wypisem ze szpitala. Począwszy od 2016 roku, rodzinom zaproponowano trzecie ABR. W końcu metoda ta jest uważana za najdokładniejszy sposób określenia, czy noworodek jest w stanie słyszeć.

Badanie miało na celu porównanie fal ABR wytwarzanych przez dwa montaże elektrod dla bodźca typu klik. Bodziec kliknięcia był zbliżony do progu słyszalności noworodków. Kolejnym celem badania było określenie, który układ elektrod jest najbardziej efektywny w badaniach przesiewowych słuchu u noworodków. Naukowcy stwierdzili, że odpowiedź ABR może być wykorzystana do wykrywania autyzmu. Naukowcy wierzą, że ten test będzie przydatny w przewidywaniu początku autyzmu.

Oznaki ubytku słuchu

Kiedy słuch noworodka nie jest wyraźny po urodzeniu, rodzice często zaczynają zauważać objawy. Większość noworodków reaguje na nagłe głośne dźwięki, ale uspokaja się, gdy słyszy głos rodziców. Do 6 miesiąca życia dzieci zazwyczaj zwracają się w kierunku różnych dźwięków i powtarzają je. Ważne jest, aby zaplanować badania słuchu dla Twojego dziecka, zanim będzie za późno. Lekarz może zalecić badanie słuchu, gdy dziecko ma od dwóch do czterech miesięcy.

Podczas gdy uszkodzenie słuchu jest powszechne w każdym wieku, problemy ze słuchem u noworodków są szczególnie ważne. Mogą one wpływać na zdolność dziecka do rozwoju w innych aspektach. Prawidłowy słuch jest niezbędny do nauki tworzenia i rozumienia języka mówionego. Dlatego nawet przejściowy, ale znaczący ubytek słuchu może wpłynąć na zdolność dziecka do uczenia się wzorców mowy i rozumienia języka mówionego. Rodzice powinni rozpoznać wczesne oznaki ubytku słuchu i zwrócić się do lekarza, jeśli dziecko nie reaguje na znajome głosy lub nie reaguje na głośne dźwięki.

Jedną z powszechnych oznak ubytku słuchu u noworodków jest płyn w uchu środkowym. Płyn ten może być spowodowany wadą wrodzoną, infekcją lub słabą cyrkulacją powietrza. Każdy z tych stanów może spowodować tymczasowy ubytek słuchu. Płyn może również pozostać w uchu środkowym przez wiele tygodni po infekcji. W rzadkich przypadkach chirurgiczne usunięcie płynu może trwale przywrócić słuch. Chociaż ten rodzaj ubytku słuchu u noworodków nie zagraża życiu, może utrudniać rozwój dziecka, utrudniając mu osiągnięcie ważnych etapów związanych z mową.

Kiedy dziecko rodzi się z problemami ze słuchem, lekarz przeprowadza serię badań, aby wykluczyć inne choroby. Błona bębenkowa dziecka może być zdeformowana lub wadliwa z powodu problemów genetycznych lub kostnych. Audiolog może użyć otoskopu, aby obejrzeć wnętrze ucha dziecka. Badanie to pokaże, czy błona bębenkowa dziecka funkcjonuje prawidłowo. Następnie zostanie przeprowadzona ocena słuchu, aby potwierdzić czy dziecko ma ubytek słuchu czy nie.

Implant ślimakowy

Podczas zabiegu wszczepienia implantu ślimakowego do ucha dziecka wprowadza się małe, chirurgicznie wszczepione urządzenie elektroniczne. Urządzenie jest zaprojektowane tak, aby pomóc dziecku z głębokim ubytkiem słuchu słyszeć dźwięki. W przeciwieństwie do aparatów słuchowych, implanty ślimakowe nie są tymczasowe i mogą działać u dziecka przez wiele lat. Chirurg wszczepia część implantu pod skórę dziecka za uchem.

Badacze oceniali wykonalność wszczepienia implantu ślimakowego u dzieci normalnych i opóźnionych w rozwoju. Sprawdzili również, czy implant ślimakowy pomógłby tym dzieciom w późniejszym czasie spełnić kryteria upośledzenia umysłowego. Przyjrzeli się zapisom sześćdziesięciu dzieci opóźnionych w rozwoju, a także zapisom 144 dzieci typowo rozwijających się. Te dzieci miały większe szanse na otrzymanie implantu ślimakowego przed przeciętnym dzieckiem.

Po operacji dziecko spędzi kilka tygodni na dochodzeniu do siebie. Po umieszczeniu implantu na miejscu, dodawane są części zewnętrzne, w tym mikrofon i procesor mowy. Części te są zaprogramowane do wysyłania dźwięków do nerwu ślimakowego. Pacjent będzie miał wtedy normalny słuch w swoim wszczepionym uchu. Proces ten trwa około sześciu tygodni. Pacjenci mogą potrzebować okresowych wizyt u specjalisty od implantów ślimakowych, aby upewnić się, że implant działa prawidłowo.

Aida Little została zdiagnozowana z zespołem Waardenburga, gdy miała zaledwie siedem miesięcy. Miała poważny ubytek słuchu w jednym uchu i zmiany pigmentowe na skórze. Zespół medyczny umieścił implanty ślimakowe w głowie Aidy w październiku, mając nadzieję na obudzenie jej uszu. Aida teraz po raz pierwszy słyszy głosy swoich rodziców. Pełna historia operacji zostanie opublikowana w grudniu. Rodzina pozostaje pełna nadziei co do przyszłości syna.

Zabieg ma wiele korzyści. Na przykład pozwala dziecku nauczyć się mówić i rozumieć język niezależnie. Większość dzieci rozwija receptywne umiejętności językowe w ciągu roku. Dzieci wszczepione w wieku 12 miesięcy częściej używają wyłącznie języka mówionego i mają większe szanse na naukę języka mówionego niż dzieci wszczepione później. Przy dalszej terapii dzieci mogą nawet nauczyć się mówić i rozumieć język mówiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *