Karmienie piersią w ciąży – skutki uboczne

Karmienie piersią w ciąży - skutki uboczne

Chociaż karmienie piersią w czasie ciąży jest korzystne dla Ciebie i dziecka, istnieją pewne skutki uboczne, których powinnaś być świadoma. Należą do nich zwiększone ryzyko poronienia i możliwość zmiany mleka matki. Te efekty uboczne mogą zniknąć po pierwszym trymestrze, ale niektóre będą trwały przez całą ciążę. Aby je zminimalizować, wybierz najlepszą pozycję do karmienia piersią, stosuj zdrową dietę i dużo odpoczywaj. Chociaż niektóre kobiety doświadczają niedoborów witamin w wyniku karmienia piersią, nie jest konieczne, aby przyjmowały suplementy. Ich ciała z czasem dostosują się do procesu karmienia piersią.

Zwiększone ryzyko poronienia

W badaniu stwierdzono istotny związek między wyłącznym karmieniem piersią a zwiększonym ryzykiem poronienia. Stwierdzono również zwiększone ryzyko dla kobiet, które miały wykształcenie średnie lub niższe, były obcego pochodzenia i były w wieku powyżej 35 lub czterdziestu lat. Kobiety, które miały wcześniejsze poronienia, również miały większe ryzyko.

Podczas gdy wyłączne karmienie piersią niesie ze sobą większe ryzyko, karmienie niewyłączne nie stanowi takiego samego zagrożenia. W badaniu wykorzystano reprezentatywne dla kraju dane ze Stanów Zjednoczonych i skorygowano je o różnice w charakterystyce matek i późniejszej ciąży. Badacze stwierdzili, że wyłączne karmienie piersią było związane z ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem poronienia.

W poprzednich badaniach nie udało się zidentyfikować statystycznie istotnego związku między karmieniem piersią w czasie ciąży a poronieniem, ale istnieje coraz więcej dowodów na to, że wyłączne karmienie piersią wiąże się z większym ryzykiem poronienia. Obecna literatura przedmiotu wymaga jednak większej ilości badań, zwłaszcza na temat wyłącznego karmienia piersią. Ponadto wyniki powinny być oparte na prospektywnych, reprezentatywnych dla całego kraju danych.

Jednym z powszechnych mitów dotyczących karmienia piersią jest to, że powoduje ono poronienie. Mit ten jest nieuzasadniony, ponieważ nie powoduje ono przedwczesnego porodu i nie wpływa na masę urodzeniową dziecka. Ponadto karmienie piersią powoduje łagodne skurcze macicy, ale nie są one szkodliwe dla płodu. Ponadto niewielka ilość hormonów ciążowych przechodzi do mleka matki i nie stanowi zagrożenia dla dziecka.

Zmiany w mleku matki

Wraz z zajściem w ciążę zaczyna się zmieniać podaż mleka w piersiach. Na początku ciąży będziesz miała mniej mleka, a więcej siary. Będzie to miało wpływ na smak i konsystencję Twojego mleka. Jest to normalne. Możesz karmić swoje dziecko jak zwykle lub odstawić je od piersi, gdy skończy co najmniej pięć miesięcy.

Mleko matki jest produkowane przez gruczoł zwany zrazikiem. Składa się on z dwóch głównych części: gruczołu produkującego mleko i przewodu transportującego mleko. Są one otoczone warstwą tkanki gruczołowej. Zewnętrzna część sutka nazywana jest otoczką. Zawiera ona gruczoły Montgomery’ego, które produkują płyn nawilżający sutek.

Na produkcję mleka w piersi wpływają hormony wytwarzane podczas ciąży. Hormony te zwiększają produkcję tkanki gruczołowej produkującej mleko wewnątrz piersi. Areola zwiększa również swoją wielkość i kolor. Gruczoły Montgomery’ego są również bardziej widoczne. Piersi stają się pełniejsze i bardziej miękkie.

Twoje piersi stają się obficie wypełnione mlekiem, co może powodować ich bolesność. Mleko będzie płynąć do momentu odstawienia dziecka od piersi. W tym czasie możesz również częściej odciągać pokarm i częściej karmić piersią. Ilość mleka produkowanego przez gruczoły piersiowe zależy od poziomu hormonu prolaktyny. Progesteron i estrogen są tłumione podczas ciąży, ale prolaktyna zajmuje ich miejsce po dostarczeniu łożyska.

Produkcja mleka w piersi jest regulowana przez wiele czynników biochemicznych i fizycznych. W miarę zmniejszania się ilości pokarmu i odstawiania dziecka od piersi, produkcja mleka maleje. Najlepiej jest odzwyczajać dziecko od karmienia piersią powoli i stopniowo. Jeśli odstawisz dziecko od piersi zbyt wcześnie, może dojść do zastoju naczyniowego i zmniejszenia produkcji mleka w piersiach. Jednak stopniowe podejście jest najlepsze dla niemowlęcia i matki.

W pierwszych tygodniach po porodzie mleko z Twojej piersi będzie stopniowo zastępować siara. Ten okres przejściowy będzie trwał przez dwa tygodnie. W tym czasie mleko w piersiach może stać się cieplejsze, a Ty możesz zauważyć, że Twoje piersi są bardziej spuchnięte niż wcześniej. Przez krótki czas karmienie dziecka może być bolesne, ale po kilku dniach to się uspokoi.

Zmęczenie spowodowane karmieniem piersią

Podczas gdy karmienie piersią jest wspaniałym doświadczeniem, może również sprawić, że kobieta poczuje się zmęczona. Hormony oksytocyna i prolaktyna są odpowiedzialne za to, że mama czuje się zrelaksowana i senna. Innym czynnikiem jest wyczerpanie związane z regeneracją po porodzie. Podczas karmienia piersią ważny jest odpoczynek.

Do zmęczenia podczas karmienia piersią przyczynia się kilka czynników, w tym brak snu i zła dieta. Karmienie piersią wymaga również więcej pracy, aby utrzymać zdrowy zapas mleka, co może powodować, że nowa mama czuje się zmęczona. Również hormony oksytocyna i prolaktyna są zaangażowane w utrzymanie wysokiej podaży mleka, co może powodować krótkotrwałą senność i zmęczenie.

Inne skutki uboczne karmienia piersią obejmują bolesność sutków, zwiększone mdłości oraz wzrost zmęczenia i drażliwości. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tymi efektami ubocznymi. Ograniczenie czasu karmienia piersią i zaoferowanie innych płynów lub przekąsek może pomóc złagodzić objawy. Uzyskanie wsparcia od członków rodziny może również pomóc nowej matce uzyskać więcej odpoczynku.

Zmęczenie matki wpływa na codzienne funkcjonowanie i interakcje matki z dzieckiem. Może upośledzić zdolność matki do skupienia się lub tolerowania dziecka, a także zwiększyć ilość stresu związanego z rodzicielstwem. Może również upośledzać jej zdolność do komunikowania się z innymi, co negatywnie wpłynie na jej zdolność do nawiązania więzi z niemowlęciem.

Oprócz odpoczynku, nowe matki powinny jeść zdrowe i pożywne pokarmy, ucinać sobie drzemki i ćwiczyć, kiedy to możliwe. Ponadto matka powinna pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia, które może również zwiększyć zmęczenie. Zaleca się również, aby piła zieloną herbatę, ponieważ pomaga ona zwalczyć stres związany z macierzyństwem.

Chociaż istnieją pewne wspólne cechy zmęczenia matki, różni się ono u poszczególnych kobiet. Ogólnie rzecz biorąc, zmęczenie jest największe w jednym miesiącu po porodzie i zmniejsza się w drugim i czwartym miesiącu. Zmęczenie matek jest również związane z ciążą. Wieloródki częściej doświadczały zmęczenia niż pierworódki. Wieloródki odczuwały również większe zmęczenie w szóstym miesiącu życia.

Zmęczenie po porodzie jest częstą skargą wśród nowych matek. To powszechne, że matka czuje się zmęczona, ale ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na odpoczynek i regenerację. Ważne jest, aby pamiętać, że poziom energii w końcu powróci. Ważne jest, aby szukać pomocy, gdy czujesz się zmęczony.

Korzyści

Karmienie piersią w czasie ciąży jest uważane za bezpieczne i korzystne dla matki i jej nienarodzonego dziecka. Pomaga również utrzymać zdrową podaż mleka. Jest to ważne, ponieważ zwiększone hormony podczas ciąży mogą tłumić hormon produkujący mleko, prolaktynę. Jednak kobiety powinny być świadome, że istnieje kilka zagrożeń związanych z karmieniem piersią, które mogą prowadzić do poronienia.

W jednym z badań porównano wyniki dzieci urodzonych przez matki, które kontynuowały karmienie piersią podczas ciąży, z dziećmi urodzonymi przez matki, które przestały karmić piersią. W badaniu wzięto również pod uwagę liczbę pełnych i przedwczesnych porodów, a także liczbę aborcji. Chociaż nie było statystycznej różnicy między obiema grupami, konieczne są dalsze badania, aby określić bezpieczeństwo karmienia piersią.

Istnieją inne zalety karmienia piersią w czasie ciąży, takie jak bycie dobrym źródłem białka dla dziecka. Ponadto, karmienie piersią w czasie ciąży jest naturalnym sposobem na dostarczenie dziecku potrzebnych mu składników odżywczych. Chociaż istnieją pewne zmiany w składzie mleka podczas ciąży, mleko jest nadal korzystne dla dziecka. Jeśli planujesz karmić dziecko piersią, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i omówić z nim ryzyko i korzyści.

Kampanie promujące karmienie piersią są doskonałym sposobem na zwiększenie świadomości na temat EBF w czasie ciąży. Mogą one angażować grupy matek i innych członków społeczności. Zwiększy to szanse na wyłączne karmienie piersią. Ponadto, kampanie te powinny obejmować wsparcie rodziny i męża. Programy te zwiększą również przestrzeganie przez matki karmienia piersią w czasie ciąży.

Wskaźniki karmienia piersią wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat, ale pozostają poniżej wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Wyniki te sugerują jednak, że szereg czynników, w tym poprawa wiedzy na temat karmienia piersią i poradnictwo pielęgniarskie, są związane ze zwiększonymi wskaźnikami wyłącznego karmienia piersią. Ponadto, lepsze wsparcie karmienia piersią jest również związane ze zwiększonymi wskaźnikami wyłącznego karmienia piersią.

W innym badaniu porównano wyniki karmienia piersią wśród matek, które miały spontanicznie poczęte dzieci i tych, które poczęły swoje dzieci poprzez technologię wspomaganego rozrodu (ART). W przypadku tych ostatnich większość matek karmiła swoje dzieci wyłącznie piersią przez co najmniej sześć miesięcy. Natomiast w przypadku tych pierwszych odsetek matek karmionych wyłącznie piersią był podobny w obu grupach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *