Jak wykonuje się badania przesiewowe noworodków?

Jak wykonuje się badania przesiewowe noworodków?

Jak przeprowadza się badania przesiewowe noworodków? Ten artykuł wyjaśnia proces i testy stosowane w badaniach przesiewowych noworodków. Dowiedz się o kosztach i korzyściach płynących z testów, a także czego można się spodziewać po wynikach. Możesz również dowiedzieć się o możliwych fałszywie pozytywnych wynikach testów. Zanim poddasz się badaniu przesiewowemu noworodków, poznaj ryzyko z nim związane. Może to być procedura ratująca życie, ale są też związane z nią zagrożenia. Aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest zdrowe i bezpieczne, zastosuj się do poniższych wskazówek.

Testy stosowane w badaniach przesiewowych noworodków

Najczęstszymi testami stosowanymi w badaniach przesiewowych noworodków są badania krwi. Badania krwi są istotną częścią opieki nad noworodkiem, ponieważ mogą wykryć wiele chorób we wczesnym stadium. Zazwyczaj badania krwi wykonuje się między 24 a 48 godziną po urodzeniu dziecka. Jednakże, Twoje dziecko może wymagać więcej badań, jeśli otrzymało już pewne leczenie, jest wcześniakiem lub zostało urodzone przed zalecanym wiekiem. Lekarz może również zalecić przeprowadzenie badań dziecka, jeśli planujesz poród domowy.

W zależności od przepisów obowiązujących w danym stanie, badania noworodków mogą być wykonywane na dwa różne sposoby. W stanach, w których przeprowadza się badania jednoekranowe, zazwyczaj bada się noworodki w wieku 24-48 godzin, natomiast w stanach, w których przeprowadza się badania dwuekranowe, robi się to dwukrotnie. Pierwsze badanie sprawdza, czy nie występują u nich wszystkie schorzenia, a drugie jest zazwyczaj wykonywane podczas wizyty kontrolnej w późniejszym czasie. Tak czy inaczej, badania noworodków są niezbędne dla zdrowia Twojego dziecka.

Wyniki badań

Wyniki badań przesiewowych noworodków muszą zostać przekazane do szpitala zgłaszającego, co staje się częścią dokumentacji medycznej niemowlęcia. Laboratorium musi skontaktować się z rodzicami noworodka w ciągu 24 godzin od otrzymania wyników i musi również zgłosić wyniki do Departamentu Zdrowia. Jeśli testy wykażą nieprawidłowości, laboratorium musi skontaktować się z rodzicami i zalecić wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub w ośrodku specjalistycznym. Raport musi zostać przesłany do Departamentu Zdrowia w ciągu dwóch tygodni.

Testy stosowane w badaniach przesiewowych noworodków nie są w 100 procentach dokładne. Jednakże, gdy tak się stanie, wskażą, że może istnieć problem, a wyniki mogą być negatywne. Nieprawidłowo pobrane próbki mogą doprowadzić do niezadowalającego wyniku testu. Jeśli tak się stanie, rodzice powinni postępować zgodnie z instrukcjami, aby zlecić pobranie drugiej próbki. Niektóre dzieci wymagają powtórzenia badań. Wyniki testów przesiewowych dla noworodków są często dostępne dopiero po 2 tygodniach od pierwszego.

Koszt

Chociaż każdy stan ma swoje własne prawa dotyczące NBS, każdy program różni się kosztem i rodzajem testów. Niektóre stany zapewniają różne opcje podczas badań przesiewowych, a inne sprawdzają więcej niż jedno zaburzenie. Musisz dokładnie wiedzieć, jaki będzie koszt badań przesiewowych noworodków w Twoim stanie. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Badania przesiewowe mogą być dobrym pomysłem dla Twojego dziecka, jeśli obawiasz się, że może ono mieć jakieś zaburzenia.

Badanie kosztuje zazwyczaj około 200 dolarów, a wyniki zazwyczaj są „normalne”. Oznacza to, że Twoje dziecko prawdopodobnie nie ma poważnych problemów medycznych. Jednak nieprawidłowe testy mogą sygnalizować potencjalny problem, który wymaga dalszego badania. Jednak wielu rodziców nadal niechętnie wyraża zgodę na przechowywanie plamek krwi, a większość stanów pozwala rodzicom odmówić. Z tego powodu wrzesień to idealny czas na promowanie badań przesiewowych noworodków. Przeczytaj więcej o tej ważnej procedurze medycznej. Zaoszczędzisz od 2 do 4 dolarów na każdym 1 dolarze wydanym na badania noworodków.

Fałszywie dodatnie wyniki testów

Chociaż nie ma jednej przyczyny fałszywie dodatnich testów w badaniach przesiewowych noworodków, istnieje kilka czynników, które się do nich przyczyniają. Na przykład, niemowlęta mogą mieć wysoki wskaźnik fałszywie dodatni z powodu błędnego rozpoznania choroby, której nie mają. Fałszywie pozytywne testy mogą prowadzić do miesięcy powtarzania badań, rygorystycznych diet i utrzymującej się niepewności. Na szczęście istnieją kroki, które rodzice mogą podjąć, aby zmniejszyć liczbę wyników fałszywie dodatnich i poprawić dokładność testów przesiewowych u noworodków.

Jedną z najczęstszych przyczyn wyników fałszywie dodatnich jest nieprawidłowe pobranie plamek krwi. Plamki krwi powinny mieć więcej niż 14 dni, kiedy są wysyłane do laboratorium. Inną częstą przyczyną niezadowalających wyników jest niewłaściwa jakość próbki. Aby poprawić ten problem, należy pobrać inną próbkę. Jeśli nie masz innej próbki, skontaktuj się z lekarzem i umów na kolejną wizytę. Po skontaktowaniu się ze specjalistą, określi on, czy u Twojego dziecka występuje stan wymagający dalszych badań.

Badania przesiewowe wcześniaków

Większość badań przesiewowych noworodków wykonuje się za pomocą badania krwi. Badanie to pozwala wykryć wiele poważnych, rzadkich schorzeń. Lekarz pobiera krew dziecka na specjalny papier i wysyła ją do laboratorium w celu przeprowadzenia badań. Wyniki są zazwyczaj dostępne po pięciu lub siedmiu dniach. Jeśli jednak dziecko urodziło się przedwcześnie, wyniki mogą nie być dostępne przez kolejny tydzień lub dwa. Zapytaj pracownika służby zdrowia lub personelu szpitala, jak długo potrwa oczekiwanie na wyniki.

Kiedy dziecko zostanie po raz pierwszy przyjęte na oddział NICU, przeszkolony personel szpitala wypełni kartę badań przesiewowych noworodka. Na karcie znajduje się bibuła filtracyjna do pobrania próbki krwi oraz ważne informacje dla laboratorium. Informacje potrzebne do wykonania badania obejmują imię i nazwisko dziecka, płeć, datę urodzenia i wagę, datę i godzinę pobrania pałeczki do pięty oraz datę pierwszego karmienia. Po otrzymaniu wyników testu zostanie umówiona wizyta kontrolna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *