Jak wcześnie Twój noworodek zacznie widzieć?

Wybór ubranek dla noworodka 00000

Jak wcześnie twój noworodek zacznie widzieć? To zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest etap rozwoju Twojego dziecka. Widzenie kolorów i postrzeganie głębi nie są w pełni rozwinięte po urodzeniu. W ciągu tych pierwszych sześciu miesięcy Twoje dziecko będzie szybko rozwijać swój wzrok. Czytaj dalej, aby odkryć, kiedy Twój noworodek zacznie widzieć. Poniżej wymienione są niektóre z rzeczy, których możesz się spodziewać. Poniżej wymieniono kilka innych ważnych faktów dotyczących wzroku Twojego noworodka.

Wzrok rozwija się szybko w pierwszych sześciu miesiącach życia

W miarę dojrzewania oczu dziecka, jego widzenie będzie się nadal poprawiać. W wieku sześciu miesięcy oczy niemowlęcia będą miały wielkość około dwóch trzecich wielkości osoby dorosłej i będą widziały 20/400. W wieku dwóch miesięcy, mogą one wykryć czarną linię na białym tle i na przemian widzieć dwie osoby lub przedmioty. Ten rozwój będzie trwał do dziesiątego roku życia, kiedy to dziecko będzie miało w pełni rozwinięty system wzrokowy.

Do szóstego miesiąca życia ostrość widzenia (lub zdolność do widzenia obiektów w odległości) będzie bliska 20/20. Widzenie kolorów powinno być w tym wieku zbliżone do poziomu dorosłych. Poprawi się również koordynacja ręka-oko dziecka. Nauczy się ono również kierować przedmioty do ust. Jest to znaczący kamień milowy dla badania wzroku. Wzrok dziecka jest ściśle związany z rozwojem mózgu.

Widzenie barw nie jest w pełni rozwinięte po urodzeniu

Widzenie barw u noworodka nie jest w pełni rozwinięte po urodzeniu. Początkowo, widzenie dziecka składa się głównie z czerni i bieli, z ograniczonym zakresem postrzegania kolorów. Jednak już w drugim tygodniu życia dziecko potrafi rozróżniać różne kolory. W rezultacie noworodki są w stanie rozróżnić różne odcienie szarości, o ile kontrast wynosi od pięciu do dziesięciu procent. W tym wieku potrafią już rozpoznawać przedmioty znajdujące się za oknem i identyfikować twarze z daleka.

Do szóstego miesiąca życia ostrość widzenia dziecka gwałtownie wzrasta. Z 20/400 przy urodzeniu do 20/25 w wieku sześciu miesięcy, wzrok dziecka powinien być zbliżony do wzroku osoby dorosłej. W tym momencie koordynacja oko-ręka dziecka powinna być całkiem dobra. Powinno być w stanie śledzić poruszające się obiekty i oceniać ich odległość. Wtedy też dziecko powinno przejść pierwsze kompleksowe badanie wzroku, które pomoże wykryć wszelkie wrodzone choroby oczu.

Widzenie obwodowe

Twoje dziecko ma widzenie obwodowe, kiedy jest jeszcze noworodkiem, ale zaczyna rozwijać zwiększoną wrażliwość na światło w wieku około jednego do trzech miesięcy. Do tego czasu zauważą jasne kolory i kontrast między światłem a ciemnością i mogą być w stanie rozróżnić kolory w odległości nawet trzech stóp. Jednak Twój noworodek nadal będzie wykazywał większe zainteresowanie przedmiotami znajdującymi się przed nim. Co więc robi Twój noworodek, gdy zaczyna widzieć obiekty w pokoju?

Podczas gdy Twój noworodek ma widzenie obwodowe, jego centralna ostrość nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Ich źrenice rozszerzają się w pierwszych tygodniach życia i zaczynają rozróżniać wzory kolorów. Jasne, duże kształty i kolory przyciągają ich uwagę i zaczną współpracować z innymi zmysłami w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia. W wieku trzech miesięcy potrafią już śledzić poruszające się obiekty i współpracować w celu ich śledzenia.

Postrzeganie głębi nie jest w pełni rozwinięte po urodzeniu

Kiedy porównujemy ludzi z innymi zwierzętami, widzimy, że niemowlęta polegają na kinetyce i odległości, aby postrzegać głębię. W miarę jak obiekty zbliżają się do obserwatora, pole widzenia wypełnia się szybciej niż te, które znajdują się dalej. Co ciekawe, oczy noworodków nie działają w taki sam sposób jak oczy starszych dzieci i dorosłych. Ich oczy nie są w stanie wiarygodnie ocenić odległości aż do pół roku życia. W przeciwieństwie do nich, jednodniowe jagnięta i kozy mogą poruszać się samodzielnie, nawet zanim nauczą się chodzić.

Chociaż wzrok noworodka nie jest w pełni rozwinięty po urodzeniu, będzie się on poprawiał wraz z wiekiem. Do szóstego miesiąca życia niemowlę będzie w stanie rozróżnić krawędzie i określić odległość. To pomaga mu w poruszaniu się po świecie. Percepcja głębi nie jest w pełni rozwinięta po urodzeniu, ale do sześciu miesięcy będzie w pełni funkcjonalna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym zjawisku, czytaj dalej! Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o rozwoju mózgu Twojego dziecka.

Koordynacja oko-ręka rozwija się

Wzrok Twojego dziecka pomaga rozwijać koordynację oko-ręka. Gdy zaczyna ono poznawać swoje otoczenie, oczy i ręce zaczynają rozwijać wzajemną koordynację. Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest niezbędna dla rozwoju dziecka, ponieważ pomaga mu chwytać i trzymać przedmioty. Rozwój koordynacji oko-ręka obejmuje kilka etapów, w tym zdolność do fiksacji na obiektach, zdolności do poruszania oczami i koncentrację. Ponadto dobra koordynacja ręka-oko wymaga współpracy z rękami i ramionami dziecka.

Koordynacja ręka-oko zaczyna się rozwijać, kiedy noworodek zaczyna widzieć. Gdy dziecko zaczyna rozwijać koordynację oko-ręka, zaczyna chwytać przedmioty i manipulować nimi. Do szóstego miesiąca dziecko może chwytać przedmioty między palcami używając kciuka. W wieku 12-15 miesięcy dzieci zaczynają układać przedmioty w stosy. Do 15 miesiąca potrafią ułożyć dwa klocki, a do 18 miesiąca trzy klocki. Zaczną również zbierać, zagnieżdżać i opróżniać przedmioty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *