Jak śpią noworodki

Jak często je nowonarodzone szczenię?

Czy zastanawiasz się jak śpią noworodki? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Cykle snu dla noworodków są szerokie i często nieprzewidywalne. Jeśli martwisz się o wzorce snu swojego nowego przybysza, porozmawiaj z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie wyjaśnienie. Możesz również przeczytać nasz artykuł, Jak śpią noworodki i poznać etapy snu. Możesz również dowiedzieć się, jak zmienić cykl snu swojego dziecka. Jest to najważniejszy artykuł dla rozwoju Twojego noworodka.

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z lupiko.pl

Etapy snu noworodka

Cykl snu noworodka obejmuje różne etapy. Większość niemowląt spędza w tej fazie snu od dwunastu do szesnastu godzin na dobę. W tym czasie mogą nawet śnić. Podczas snu mogą się poruszać lub płakać. Mają też tendencję do nieregularnego oddychania, z przerwami między oddechami. To wszystko są oznaki, że znajdują się we śnie REM. Należy jednak zwrócić uwagę na pewne typowe oznaki snu REM.

Niemowlęta w tym stadium przestają oddychać na pięć do 10 sekund. Sen REM rozpoczyna się między dwudziestym piątym a trzydziestym ósmym tygodniem ciąży. Jednak sen REM niekoniecznie odpowiada marzeniom sennym, które wymagają rozwoju myśli abstrakcyjnych. Ponadto niektórzy neurobiolodzy uważają, że niemowlęta nie mają wystarczającej samoświadomości, aby śnić. Nie oznacza to, że powinnaś się martwić o sen dziecka; to normalne, że dziecko ma przerwy w oddychaniu.

Po sześciu miesiącach niemowlęta przesypiają większość nocy. Mają podobne wzorce snu jak dorośli. Wymagają minimalnej pomocy, aby się ułożyć. Noworodki spędzają do dziewięciu godzin snu REM każdej nocy, który jest drugim etapem snu. Cykl snu noworodka jest niezwykle podobny do cyklu snu dorosłych. W rzeczywistości jest on tak podobny, że dzieci spędzają w fazie REM około 16 godzin dziennie. Jeśli jesteś rodzicem, możesz chcieć monitorować wzorce snu dziecka przez kilka tygodni, aby pomóc mu się dostosować.

Sen REM

Ostatnie badania sugerują, że celem snu REM u niemowląt i dzieci może być ułatwienie rozwoju mózgu i reorganizacji neuronów. Rzeczywiście, strukturalny wzrost mózgu jest jedną z najważniejszych cech pierwszych dwóch lat życia. Z kolei dorośli wykorzystują sen do usuwania toksycznego detrytusu z mózgu i utrzymania zdrowia. Sen nie-REM jest również znany z promowania poznania i zachowania. Badania te sugerują jednak, że mechanizmy fizjologiczne zaangażowane w sen REM u noworodków mogą być inne.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia człowiek spędza tylko około dwudziestu pięciu procent swojego snu w fazie REM. Inne zwierzęta, takie jak ssaki i ptaki, mają krótsze okresy snu REM. Ludzkie noworodki spędzają każdego dnia około szesnastu godzin w stanie przypominającym sen. Nie wiadomo ile czasu spędzają w śnie REM, ale większość czasu spędzają w fazie pierwszej. Ich cykl snu rozpoczyna się od fazy pierwszej, a następnie przechodzi do fazy drugiej, trzeciej i czwartej. Przejście od snu głębokiego do lekkiego może być dla noworodków dość trudne i może być dla nich nawet traumatyczne.

Podczas trzeciego etapu noworodki mogą przestać oddychać nawet na pięć do dziesięciu sekund. Etapy te występują zazwyczaj między piątym a szóstym miesiącem życia. Sen REM ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu i ciała. Pomaga on niemowlęciu przetworzyć całą naukę, która ma miejsce w ciągu dnia. Sen REM jest ważną częścią rozwoju dziecka, ale różni się od tego, który występuje u dorosłych. Te dwa stany uzupełniają się i są kluczowe dla zdrowia dziecka.

Zmiana cyklu snu dziecka

Zmiana cyklu snu dziecka może pomóc mu lepiej zasnąć w nocy i zapobiec budzeniu się z powodu nadmiernego lub zbyt małego zmęczenia. Dzieci rozpoczynają swój cykl snu od fazy snu głębokiego, która trwa około godziny. Następnie przechodzą w fazę lżejszego snu, w której częściej budzą się, gdy są głodne lub odczuwają dyskomfort. Zmiany te wymagają jednak trochę czasu, więc mogą nie nastąpić z dnia na dzień. Korzyści płynące ze zmiany cyklu snu dziecka są warte czasu i wysiłku, jaki trzeba w to włożyć.

Dzieci rodzą się z pewnym wzorcem snu, który rozwija się między trzecim a czwartym miesiącem życia. Te cykle snu są podobne do snu dorosłych, ale są znacznie bardziej zorganizowane. Dzieci często budzą się wielokrotnie w ciągu nocy. Gdy tak się dzieje, nie mogą automatycznie zasnąć. W takich sytuacjach rodzice często stosują technikę zwaną treningiem snu. W tej metodzie rodzice pozwalają dziecku płakać w łóżeczku i zachęcają je do ponownego zaśnięcia.

Kiedy dziecko jest noworodkiem, jego cykl snu jest podobny do cyklu snu dorosłych, ale niemowlęta mają różne wzorce snu. Większość noworodków śpi od 8 do 18 godzin na dobę, a każdy okres trwa około 50-60 minut. Zmiana wzorca snu Twojego dziecka może pomóc mu przystosować się do dłuższych nocy i bardziej regularnych cykli snu. Jeśli Twój noworodek śpi w ciągu dnia, dobrym pomysłem jest wystawienie go na działanie światła w ciągu dnia. W ten sposób dziecko zacznie kojarzyć nocny sen z cichszym czasem.

Opracowanie rutyny na czas snu dziecka

Opracowanie rutyny na czas snu dziecka jest ważną częścią jego wczesnego rozwoju. Mimo, że dzieci rosną tak szybko, po około dwóch miesiącach mają tendencję do przyzwyczajania się do rutyny. Dzieci, które są przyzwyczajone do tych samych czynności w porze snu, mają znacznie mniejsze szanse na opór przy zasypianiu. Oto kilka wskazówek jak wypracować rutynę na dobranoc, która sprawi, że Twoje dziecko będzie spało przez całą noc. Okno snu dziecka to czas, kiedy dziecko jest najbardziej skłonne do snu.

Opracowanie rutyny na dobranoc dla dziecka jest istotną częścią rozwoju snu Twojego dziecka. Dzieci uczą się poprzez działanie, a nie poprzez język. Przewidywalna rutyna na dobranoc jest kluczem do nauczenia dziecka zasypiania i pozostawania w stanie snu. Nie musisz tworzyć skomplikowanej rutyny, ale powinna być ona przewidywalna i relaksująca. Powinien to być zabawny rytuał, na który czekacie każdego wieczoru, dzięki czemu dziecko będzie bardziej skłonne do zasypiania o czasie.

Rutyna przed snem powinna trwać od jednej do 15 minut, w zależności od wieku i temperamentu dziecka. Pracowity dzień może trwać dłużej niż spokojny. Kojący masaż dziecka, uspokajające dźwięki otoczenia i kojąca kąpiel to dobre sposoby na przygotowanie dziecka do snu. Nawet jeśli nie masz czasu na wykonanie skomplikowanej rutyny, dziecko to doceni i będzie dumne z tego, że pomagasz mu przygotować się do snu.

Nadmiernie zmęczone niemowlęta budzą się w nocy, aby jeść

Nadmiernie zmęczone niemowlęta budzą się często w nocy, aby jeść i pić. Przemęczone niemowlęta nie śpią dobrze z powodu pobudzających hormonów w ich organizmach. Kiedy są przemęczone, włącza się reakcja walki lub ucieczki. Wydziela się kortyzol, który sprawia, że dziecko nie śpi w nocy. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko jest przemęczone, spróbuj monitorować jego godziny pobudki, aby położyć je na drzemkę i w nocy, zanim stanie się przemęczone.

Przemęczenie może również powodować wczesne poranne budzenie się. Przedłużający się okres przemęczenia zmienia rytm dobowy kortyzolu. Ponieważ niemowlęta śpią jednorazowo tylko 1,5 do 2 godzin, przewlekłe przemęczenie może powodować wczesne poranne budzenie się i zaburzać rytm snu. Przemęczone niemowlęta nie są naturalnymi dobrymi śpiochami. Ich nawyki dotyczące snu zależą od ukształtowanych przez nie skojarzeń związanych ze snem.

Podstawową przyczyną przemęczenia u dziecka jest przewlekły brak snu. W rezultacie będą się one często budzić w nocy i zasypiać zanim będą gotowe do jedzenia. Po tym wzorcu często następują okresy niezwykle długiego snu w ciągu dnia. W zależności od wieku i poziomu przemęczenia, dziecko może spać przez trzy do czterech godzin na raz lub nawet kilka długich drzemek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *