Jak przełożyć dziecko do spania na boku

Jak przełożyć dziecko do spania na boku

Jeśli szukasz wskazówek, jak przełożyć dziecko do spania na boku, przeczytaj ten artykuł. Najczęstszą pozycją do spania dla dziecka jest pozycja na plecach, która jest najbezpieczniejsza i najwygodniejsza. Dodatkowo w tym artykule przedstawimy korzyści płynące z przestawienia dziecka tak, aby spało na boku. Jeśli zastanawiasz się jak to zrobić, wykonaj te proste kroki.

Plagiocefalia występuje, gdy dziecko śpi na boku

Plagiocefalia to zaburzenie, które powoduje, że głowa noworodka wydaje się płaska lub zniekształcona. Stan ten wynika z nacisku na obszar głowy. Czaszki noworodków są niezwykle plastyczne i miękkie, co sprawia, że są podatne na spłaszczenie w ciągu pierwszych kilku tygodni życia. Plagiocefalia może zdarzyć się dziecku, które spędza dużo czasu leżąc na plecach lub boku. W takim przypadku z tyłu głowy może powstać płaskie miejsce, które uciska na materac.

Badanie wykazało, że dzieci, które śpią na plecach i na boku są narażone na plagiocefalię pozycyjną. Jednak stan ten jest zazwyczaj nieszkodliwy i poprawia się wraz z wiekiem dziecka. Istnieje kampania zapobiegająca temu schorzeniu „Back to Sleep”.

SIDS jest najbardziej prawdopodobne, gdy dzieci śpią na plecach

Zespół nagłej śmierci niemowląt, lub SIDS, to niewyjaśniona, nagła śmierć u dziecka w wieku poniżej jednego roku. Podejrzewa się wiele przyczyn, jednak do najczęstszych należą zaburzenia oddychania i pobudzenie ze snu. Przegląd przyczyn śmierci może pomóc w odróżnieniu prawdziwych przypadków SIDS od tych spowodowanych innymi przyczynami. Chociaż najlepszym sposobem zapobiegania SIDS jest zawsze układanie dziecka do snu na plecach, należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa.

Badania wykazały, że dzieci, które śpią na boku i na plecach, są mniej narażone na śmierć z powodu SIDS niż dzieci, które śpią na brzuchu. Ryzyko to wzrasta czterokrotnie w przypadku niemowląt śpiących na brzuchu i ośmiokrotnie w przypadku niemowląt śpiących na plecach. Naukowcy odkryli również, że dzieci w pozycji leżącej mają trudności z oddychaniem i są bardziej narażone na rozwój problemów z oddychaniem. Brakuje im siły głowy i szyi potrzebnej do podniesienia głowy i utrzymania ciała w pozycji pionowej.

Najbezpieczniejsza pozycja do spania dla niemowląt to pozycja na plecach

Najbezpieczniejsza pozycja do spania dla niemowląt to pozycja na plecach. Dzieci nie powinny spać na boku lub na brzuchu, ponieważ stwarza to zwiększone ryzyko SIDS. Z reguły niemowlęta powinny być układane na plecach do czasu ukończenia pierwszego roku życia. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt mających problemy z oddychaniem. Tchawica znajduje się na szczycie przełyku, więc istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że plwocina znajdzie się w przełyku. Ponadto dzieci śpiące na plecach rzadziej zapadają na infekcje uszu, przeziębienia i gorączkę.

Chociaż dzieci śpiące na plecach są mniej narażone na SIDS, należy pamiętać, że ryzyko to jest największe w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Ogólnie rzecz biorąc, SIDS jest rzadkością po 12 miesiącu, ale może się zdarzyć w każdym momencie. Niektóre dzieci, które są wcześniakami lub mają problemy z oddychaniem, mogą wymagać ułożenia na brzuszku. Jednak powinno się to odbywać tylko pod nadzorem lekarza.

Przekładanie dziecka do snu na boku

Przekładanie dziecka do snu na plecach jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, może to pomóc dziecku w odzyskaniu równowagi po plagiocefalii (zespół płaskiej głowy). Po drugie, spanie na boku może prowadzić do SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci niemowląt. Te pozycje snu są związane z wyższym ryzykiem SIDS, dlatego ważne jest, aby rodzice dowiedzieli się, jakie pozycje snu są najlepsze dla ich dziecka.

Chociaż układanie dziecka do snu na plecach jest najbezpieczniejszą pozycją do spania, stwarza również ryzyko uwięzienia lub uduszenia. Wbrew powszechnej opinii noworodki nie są gotowe do spania na boku. Nawet jeśli się przewrócą, nie są w stanie użyć mięśni pleców, aby się przewrócić. Kładzenie ich na boku może spowodować, że się przewrócą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *