Jak oddychają noworodki

Bella Latham - Baby Queen Want Me

Czy chcesz wiedzieć, jak oddychają noworodki? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł. Porozmawiamy o normalnym wzorcu oddychania i oznakach zaburzeń oddychania. Twój noworodek będzie prawdopodobnie oddychał przez usta. To normalne, że noworodki oddychają okresowo, ale z wiekiem powinno to ustać. Okresowe oddychanie może być oznaką problemu z oddychaniem, takiego jak bezdech. Jeśli jednak zauważysz ten rodzaj oddychania, to najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Normalny wzorzec oddychania

Wzorzec oddychania Twojego noworodka może być na początku nieregularny, ale w końcu staje się normalny i przewidywalny. Noworodki często oddychają w nagłych zrywach, które trwają od 5 do 10 sekund, zanim powrócą do bardziej regularnego wzorca oddychania. Podczas tych okresów nie powinno dojść do zmiany koloru skóry. Jeśli Twój noworodek doświadcza długich okresów przerwy w oddychaniu, Twoje dziecko prawdopodobnie cierpi na stan znany jako bezdech.

Dzieci oddychają znacznie szybciej niż dorośli. W rzeczywistości ich tempo oddychania może wynosić od trzydziestu do sześćdziesięciu oddechów na minutę, w porównaniu do normalnego oddechu dorosłego, który wynosi od 12 do 20 oddechów. Nawet jeśli Twój noworodek nie płacze, tempo jego oddychania powinno się zmniejszyć. Jeśli zauważysz, że Twój noworodek robi długie przerwy w ciągu dnia lub nocy, może to być oznaką problemu z oddychaniem. Bezdech może być spowodowany różnymi warunkami, w tym niedojrzałością mózgu, chorobą serca, problemami neurologicznymi i problemami żołądkowymi. W leczeniu bezdechu często stosuje się leki stymulujące oddychanie.

Normalny wzorzec oddychania noworodków był badany poprzez obserwację terminowych i wcześniaków w latach 1960-1986. Naukowcy używali maski na twarz podłączonej do anemometru z gorącym drutem, aby monitorować ich wzorce oddechowe. Stwierdzili, że noworodki oddychały głębiej niż inne niemowlęta, z krótką fazą wdechową, po której następowała długa faza wydechowa. W badaniu zauważono, że obie grupy miały podobne wzorce oddechowe, z wyjątkiem jednej grupy, w której większy odsetek wcześniaków wykazywał wyraźny wzorzec wstrzymywania wydechu.

Dziecko z zatkanym nosem może być również głośne i nie karmić prawidłowo. Jest to zazwyczaj oznaka poważniejszego problemu z oddychaniem i powinno być zbadane przez lekarza. Jeśli oddychanie staje się trudne dla dziecka przez ponad dwadzieścia sekund, jest to prawdopodobnie spowodowane problemem z oddychaniem. Niektóre niemowlęta mogą również wykazywać oznaki zwiększonej pracy oddechowej w klatce piersiowej, w tym rozdęte nozdrza, wciąganie klatki piersiowej lub nadmierne użycie mięśni pomocniczych. Jeśli dzieje się to regularnie lub jest długotrwałe, dziecko może cierpieć na bezdech.

Objawy zaburzeń oddychania

Zaburzenia oddychania u noworodków to stan medyczny, który występuje, gdy dziecko ma problemy z oddychaniem. Stan ten może prowadzić do niskiego poziomu tlenu we krwi, co może uszkodzić mózg i inne narządy. Widząc i słysząc te oznaki jest ważne, a także istotne jest, aby zaangażować lekarza tak szybko, jak to możliwe. Dziecko z zaburzeniami oddychania może wydawać nietypowe dźwięki podczas oddychania. Mogą one również rozszerzać swoje nozdrza, aby uzyskać więcej powietrza, co jest znane jako retrakcja. Wskazuje to, że dziecko próbuje oddychać ciężej, aby uzyskać więcej powietrza.

Klasyczne objawy kliniczne zaburzeń oddychania u noworodków to niski poziom tlenu we krwi, co powoduje niebieskawe przebarwienie warg i skóry. Stan ten znany jest również jako sinica. Sinica to odbarwienie krwi spowodowane niedostateczną ilością tlenu. Niebieskawy kolor warg i skóry wskazuje, że krew jest odtleniona. Zaburzenia oddychania zwykle pogarszają się w ciągu pierwszych kilku godzin życia, po czym stabilizują się i poprawiają klinicznie.

Istnieje wiele sposobów na zauważenie zaburzeń oddychania u noworodków. Objawy niewydolności oddechowej mogą obejmować nagłe i niekontrolowane oddychanie oraz przyspieszone bicie serca. Puls noworodka powinien wynosić od 120 do 160 uderzeń na minutę. Jeśli jednak puls staje się zbyt wysoki lub niski, może to wskazywać na problem z sercem. Na przykład, jeśli dziecko zaczyna oddychać trzepoczącym palcem, serce ma trudności z nadążeniem.

Zaburzenia oddychania u noworodków są częste u niemowląt i wymagają szybkiego zbadania. Radiogram klatki piersiowej może być przydatny w ustaleniu podstawowej przyczyny. Ten artykuł zawiera przegląd najczęstszych problemów oddechowych w neonatologii i oferuje oparte na dowodach naukowych wskazówki dotyczące ich leczenia. Gdy zaburzenia oddychania są związane ze stanem innym niż płucny, stan ten może wymagać innego postępowania. Na szczęście istnieje wiele opcji leczenia takich stanów.

Objawy stridoru

Istnieje kilka różnych przyczyn stridoru u noworodków. Częstą przyczyną jest laryngomalacja, która charakteryzuje się stridorem wdechowym nasilającym się podczas karmienia, pobudzenia lub ułożenia w pozycji leżącej. Bezpośrednia wizualizacja krtani ujawnia nagłośnię w kształcie litery omega, cofniętą tkankę nadoczodołową i zapadnięcie nagłośni. Uważa się, że laryngomalacja jest spowodowana neurologiczną zmianą napięcia mięśni krtani.

Stridor to szorstki, zgrzytliwy dźwięk powstający w wyniku niedrożności krtaniowo-tchawiczych dróg oddechowych. W języku łacińskim stridor oznacza „skrzypienie”. U noworodków sugeruje zbliżającą się katastrofę, ponieważ hałas wskazuje na częściowo lub całkowicie zablokowane drogi oddechowe. Choć nie zagraża życiu, wymaga natychmiastowej oceny. Omówiono etiologię tego głośnego oddychania u noworodków.

Inne częste przyczyny stridoru u noworodków to mikrognacja, czyli niedrożność gardła. Powoduje to zwisanie języka do tyłu i może nasilać stridor podczas snu. Inną przyczyną stridoru u noworodków jest przerost migdałków lub migdałków. Chociaż istnieje kilka różnych przyczyn stridoru u noworodków, ucisk tchawicy jest częstą przyczyną.

Inne przyczyny stridoru u noworodków to rozszczep krtani, który jest genetyczną zmianą strun głosowych. Rozszczep krtani może zostać przeoczony podczas rutynowej nasendoskopii lub laryngoskopii w znieczuleniu ogólnym. Konieczna jest interwencja chirurgiczna w celu naprawy lub rekonstrukcji krtani.

Objawy bezdechu

Chociaż nie ma pewnego lekarstwa na bezdech, stan ten jest często obecny u wcześniaków i może nawet prowadzić do SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci niemowląt. Bezdech może wystąpić u noworodków z powodu niedojrzałości mózgu lub serca. Czasami serce nie pompuje krwi tak dobrze, jak powinno, lub infekcja może uniemożliwić mózgowi otrzymanie odpowiednich sygnałów do oddychania.

Ze względu na niedojrzałość ośrodka oddechowego niemowląt, jest on bardzo wrażliwy na stres, w tym hipoksję i hiperkarbię. Dodatkowo, częstość akcji serca noworodka zwalnia do mniej niż 80 uderzeń na minutę, co jest znane jako bradykardia. Ponieważ ośrodki oddechowe noworodków są wrażliwe, często będą reagować na różne czynniki stresowe, takie jak hipoglikemia, anemia i toksyny.

Innym objawem bezdechu jest przerwa w oddychaniu. Normalnie oddech nie jest wstrzymywany na dłużej niż 20 sekund. Jednak, jeśli niemowlę jest wcześniakiem, kość gnykowa i gnykowa mogą być słabo rozwinięte i nie być w stanie prawidłowo funkcjonować. Wynikające z tego zapadnięcie się dróg oddechowych może prowadzić do zmniejszenia ilości tlenu i niskiej liczby krwi, które są zarówno oznakami bezdechu. Podczas epizodu bezdechu dziecko będzie zazwyczaj czujne, ale może nie być w stanie samodzielnie wznowić oddychania.

Oprócz nieprawidłowości w oddychaniu, dzieci z bezdechem mogą mieć wolniejszą akcję serca niż ich rówieśnicy. Ponadto wcześniaki mogą mieć epizody oddychania trwające krócej niż 20 sekund. Zazwyczaj ten stan jest nieszkodliwy, gdy niemowlę jest w pełni rozwinięte. Jeśli zauważysz to, skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Im szybciej zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na zapobieganie.

Leczenie

Istnieje wiele różnych rodzajów leczenia problemów z oddychaniem u noworodków. Wcześniaki często mają problemy z oddychaniem, ponieważ ich płuca nie są w pełni rozwinięte. Ale nawet pełnoprawne dzieci mogą mieć problemy z oddychaniem, jeśli urodzą się z wadami wrodzonymi lub komplikacjami. Zabiegi mogą obejmować leki, wentylację mechaniczną, lub kombinację tych zabiegów. Lekarz Twojego dziecka określi, co jest najlepszym sposobem postępowania. Oto niektóre z najczęstszych zabiegów.

Rozpoznanie TTN rozpoczyna się od dokładnego wywiadu dotyczącego ciąży matki. Podczas wstępnej wizyty, posiewy krwi i zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej mogą być wykonane, aby wykluczyć inne problemy oddechowe i infekcje. W większości przypadków TTN można potwierdzić po monitorowaniu noworodka przez jeden do dwóch dni. Tlen jest podawany dziecku w miarę potrzeby, aby utrzymać odpowiedni poziom tlenu we krwi. Proces ten wymaga użycia pulsoksymetru. Na szczęście stan dziecka zwykle poprawia się w ciągu dnia lub dwóch.

Ostatnio opublikowano wytyczne WHO dotyczące antybiotyków u noworodków z szybkim oddechem. Miały one być stosowane w warunkach ograniczonych zasobów. Jednak w warunkach ambulatoryjnych wykazano, że prostszy schemat antybiotyków jest równie skuteczny jak wstrzykiwana kombinacja penicylina-gentamycyna. Jest jeszcze trochę za wcześnie, aby poznać korzyści wynikające z zastosowania któregokolwiek z tych sposobów leczenia, ale wieloośrodkowe, wielonarodowe badanie dostarczy istotnych informacji, które pomogą w opracowaniu lokalnej i globalnej polityki.

Innym objawem zaburzeń oddychania jest zmiana koloru lub wzoru. Szybki oddech definiuje się jako częstość powyżej 60 oddechów na minutę. Takie wzorce oddechowe mogą również wystąpić u płaczących lub przegrzanych noworodków. Jeśli oddech dziecka zatrzymuje się na dłużej niż 20 sekund, prawdopodobnie ma ono infekcję dróg oddechowych. W przypadku całkowitego zatrzymania oddechu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Od tego będzie zależało zdrowie układu oddechowego Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *