Jeśli Twój noworodek konsekwentnie omija drzemki, czas przemyśleć swój codzienny harmonogram. Prawdopodobnie wiesz już, że dzieci potrzebują dwóch długich drzemek dziennie. Jednak być może zastanawiasz się, jak obudzić noworodka z drzemki trwającej dłużej niż trzy godziny. Oto kilka wskazówek:
Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z herbabyqba.pl
Wzorzec snu dziecka zaczyna się wyłaniać
Jako nowy rodzic możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że Twój noworodek zaczyna wykształcać normalny wzorzec snu. Chociaż noworodkom trudno jest odróżnić dzień od nocy, powinny one spać od czternastu do siedemnastu godzin na dobę, przez okresy od czterech do siedmiu godzin na raz. Ważne jest, aby wystarczająco odpocząć, aby pomóc dziecku osiągnąć ten kamień milowy. Pierwsze kilka miesięcy to krytyczny czas na ustalenie wzorca snu, którego oczekujesz dla swojego dziecka.
Wraz z wiekiem dziecka, wzór snu zacznie się zmieniać. Małe dzieci mogą się często budzić i spędzać połowę czasu w fazie REM. Sen REM to lekki etap snu, podczas którego dziecko może się poruszać i śnić. Często zdarza się, że dzieci budzą się w środku cyklu snu głośnym kwileniem. Wraz z wiekiem dziecka fazy REM stają się bardziej regularne i przewidywalne, co skutkuje rzadszymi przebudzeniami.
Zaczniesz zauważać, kiedy Twoje dziecko jest zmęczone i jest gotowe do snu. Najlepiej unikać pozostawiania dziecka na noc zbyt późno, ponieważ może to prowadzić do przemęczenia i kłopotów ze snem. Jeśli Twoje dziecko jest przemęczone, może nie być w stanie zasnąć lub może mieć problemy z utrzymaniem snu. W tym czasie ich wzorce snu zmienią się diametralnie, a Ty będziesz musiała odpowiednio dostosować swój harmonogram.
Twoje dziecko będzie się budzić trzy do czterech razy w nocy. Jednak większość z nich zasypia samodzielnie. Oznacza to, że możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że dziecko się obudziło, aż do momentu, kiedy Ty się obudzisz. W ciągu dnia Twoje dziecko prawdopodobnie będzie miało dwie drzemki po 30 minut do dwóch godzin. W tym czasie Twoje dziecko zacznie się poruszać i zacznie się przemieszczać, a Twoje wzorce snu mogą się zmienić.
Do czasu, gdy Twoje dziecko będzie miało sześć tygodni, wzór snu zacznie się wyłaniać. Niemowlęta będą potrzebowały co najmniej dwóch godzin snu dziennie, aby rozwinąć zdrowe ciało i umysł. Musisz jednak uważać, jeśli Twoje dziecko budzi się częściej niż raz lub dwa razy w nocy. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko budzi się częściej, rozważ stopniowe wycofywanie złych nawyków związanych ze snem. A jeśli nadal masz problemy z ustaleniem wzorca snu, zabierz swój wykres do pediatry.
Dziecko potrzebuje dwóch długich drzemek dziennie
Dzieci potrzebują co najmniej dwóch drzemek w ciągu dnia. Drzemki są ważne dla wzrostu i rozwoju umysłu i ciała. Podczas porannych drzemek dziecko ma więcej czasu na śnienie i sen REM, który jest ważny dla wczesnego rozwoju mózgu. Po południu czas drzemki jest zazwyczaj krótszy, co pozostawia mniej czasu na trzecią drzemkę. W miarę jak dziecko rośnie, możesz chcieć przejść na jedną dłuższą drzemkę każdego dnia.
Aby przestawić dziecko z trzech drzemek na dwie długie drzemki dziennie, możesz zacząć od wprowadzenia spójnego harmonogramu snu. Rutyna snu pomoże dziecku uspokoić się na noc. Środowisko do spania w nocy i urządzenia dźwiękowe również mogą pomóc. Możesz również spróbować użyć worków do spania. Im bardziej spójny jest harmonogram snu Twojego dziecka, tym lepiej dla Ciebie i Twojego dziecka. Niektórzy eksperci od snu oferują nawet pakiety przejściowe, które mają pomóc rodzicom w dostosowaniu harmonogramu dziecka do dwóch długich drzemek w ciągu dnia.
Jeśli Twoje dziecko ma trudności z zasypianiem po drugiej drzemce, możesz spróbować przesunąć drugą drzemkę na późniejszą część dnia. Pomoże to dziecku łatwo przejść do jednej drzemki dziennie. Możesz również spróbować metody „kociej drzemki”, która pozwala dziecku na dwie długie drzemki w jednym czasie. W ten sposób dziecko nauczy się zasypiać dużo wcześniej i łatwiej będzie mu zasnąć w nocy.
Podczas gdy Twoje dziecko może mieć jedną drzemkę w ciągu dnia, możesz rozważyć zmniejszenie jej do jednej. Dostosowanie się do nowego harmonogramu może zająć tygodnie, ale w końcu zdecydowanie warto. Będziesz w stanie zasnąć w nocy na własną rękę w ciągu kilku tygodni. Powinieneś również zwrócić uwagę na wzór snu swojego dziecka, ponieważ pomoże Ci to określić, czy jest ono gotowe na godzinną drzemkę.
Powinnaś robić drzemki, gdy Twoje dziecko jest małe. Noworodek może potrzebować drzemki już o 9 rano, natomiast dziecko w wieku 4-6 miesięcy może potrzebować drugiej drzemki bliżej godziny 14:30. Jeśli jednak Twoje dziecko drzemie w bardzo młodym wieku, najlepiej zacząć popołudniową drzemkę nieco wcześniej. Jeśli Twoje dziecko ma 40 minutową drzemkę, możesz chcieć rozpocząć popołudniową drzemkę bliżej godziny 13:30. W końcu, z wiekiem dziecko będzie mogło mieć dłuższe drzemki.
Powinnaś pozwolić dziecku spać dłużej niż trzy godziny
Powinnaś spróbować obudzić noworodka wcześniej w nocy, aby wywołać dłuższe okresy snu. Bardzo trudno jest obudzić noworodka przed 4-6 tygodniem, więc możesz wystawić go na chłodniejsze powietrze i światło słoneczne. Alternatywnie, możesz umieścić go/ją w ciepłej kąpieli lub letniej wodzie. Ogólnie rzecz biorąc, noworodki preferują te ustawienia, co pomoże im spać dłużej. Jeśli nie możesz tego zrobić, nadal powinieneś robić następujące rzeczy, aby promować dłuższy sen.
Drzemka trwająca dłużej niż trzy godziny jest oznaką rozbicia i powinna być ograniczona do dwóch do trzech godzin. Czasami naprawdę długie drzemki mogą pomieszać cykle snu noworodka, utrudniając budowanie ciśnienia na drzemkę następnego dnia. Upewnij się, że budzisz swoje dziecko o około trzech godzinach lub tuż przed snem. Jeśli zauważysz, że Twój noworodek śpi dłużej niż trzy godziny, obudź go i podaj mu mleko, formułę lub pokarm.
W ciągu pierwszych kilku dni możesz czuć się przytłoczona, ale pamiętaj, że te zaburzenia snu są normalne dla noworodka i mogą ustąpić same. Potrzeba czasu, aby dziecko nauczyło się samo uspokajać i odzyskać energię. Staraj się więc nie popędzać swojego noworodka, aby spał dłużej niż trzy godziny. Zamiast tego staraj się postępować zgodnie z radą lekarza i pozwól mu/jej zasnąć nieco dłużej.
Chociaż pozwalanie noworodkowi na dłuższy sen jest dobrym pomysłem, należy pamiętać, że organizm noworodka potrzebuje jeść co trzy do czterech godzin. Pomoże im to w międzyczasie przybrać na wadze. Jeśli jednak chcesz spać dłużej, upewnij się, że postępujesz zgodnie z radą swojego dostawcy usług medycznych. Możesz rozważyć obudzenie noworodka, jeśli wydaje się, że nie przybiera na wadze lub ma schorzenia, które wymagają częstszego karmienia.
Gdy Twój noworodek przejdzie przez pierwsze kilka tygodni, możesz spróbować pozwolić mu na karmienie snem. Pomoże im to uzyskać odpowiednią ilość kalorii i pozwoli Ci się bardziej wyspać. Jeśli pozwolisz dziecku spać dłużej niż trzy godziny, powinnaś obudzić je na karmienie. Jest to również korzystne dla was obojga, jeśli pozwolisz dziecku spać dłużej niż trzy godziny. Pozwoli Ci to na trochę więcej odpoczynku w ciągu dnia.
Powinnaś obudzić dziecko z drzemki, która trwa później niż zwykle
Jeśli Twoje dziecko ma czterogodzinną drzemkę, dobrze jest obudzić je z drzemki. Idealnie byłoby, gdyby drzemka kończyła się co najmniej trzy-cztery godziny przed snem. Jeśli jednak Twoje dziecko będzie budziło się o 20:30, być może będziesz musiała obudzić je wcześniej. To samo dotyczy pory snu. Powinnaś również unikać budzenia go po godzinie 20:00, ponieważ może to zakłócić jego harmonogram drzemek.
Kiedy budzisz dziecko z czterogodzinnej drzemki, zacznij od ułatwienia mu jej rozpoczęcia. Daj mu trochę czasu na zrelaksowanie się przed drzemką. Staraj się nie przerywać mu zabawy, gdyż doprowadzi to jedynie do frustracji i późniejszej drzemki. Możesz również zamknąć rolety i puścić łagodną muzykę w jego pokoju, aby pomóc mu się zrelaksować. Pomocne może być również ucięcie sobie drzemki przed snem.
Spróbuj zrezygnować z drugiej drzemki, jeśli Twoje dziecko jest starsze. Pamiętaj jednak, aby spadek długości drzemki zrównoważyć wcześniejszą porą snu. Celem jest wybudzenie dziecka z czterogodzinnej drzemki około godziny 13:00. Pozwoli mu to na uzyskanie odpowiedniej ilości odpoczynku przed snem. Jeśli masz napięty harmonogram, może to być wyzwaniem. Jest to jednak konieczne dla zdrowia Twojego dziecka.
Gdy nie możesz czekać, aż Twoje dziecko skończy cztery miesiące, możesz przesunąć jego porę snu o kilka godzin. Jeśli rozpoczniesz tę rutynę wcześniej, dziecko będzie się budzić dużo wcześniej niż wcześniej. Kiedy dziecko skończy cztery miesiące, jego pora snu powinna wynosić od 18 do 20. Większość dzieci osiąga te same kamienie milowe w różnym czasie. Jeśli Twoje dziecko budzi się później niż zwykle, to dlatego, że pora snu była dla niego zbyt późna.
Gdy dziecko się budzi, miej oczy otwarte i monitoruj poziom jego aktywności. Jeśli ziewa, prawdopodobnie jest senne. Zadbanie o jego podstawowe potrzeby pomoże mu szybciej zasnąć. Dobrym sposobem na to jest zmiana pieluszki i napełnienie jego brzuszka. Robiąc te dwie rzeczy, dziecko będzie czuło się bardziej komfortowo i będzie mogło dłużej spać.