Jak często noworodek śpi?

Jak często noworodek śpi?

Normalny wzorzec snu

Normalny wzorzec snu noworodka będzie się nieco różnił, ale nie jest niczym niezwykłym, że będzie dłuższy niż kilka godzin. Dzieci śpią od 16 do 18 godzin na raz do wieku sześciu tygodni. Zazwyczaj budzą się około sześciu lub siedmiu godzin rano, aby rozpocząć swój dzień. Później mogą obudzić się wcześniej niż zwykle i trzeba je uspokoić z powrotem do snu. W końcu noworodek zacznie spać osiem do dziesięciu godzin w nocy i trzy lub cztery godziny w ciągu dnia.

Podczas pierwszego miesiąca życia, Twój noworodek będzie potrzebował jeść co dwie do trzech godzin. Może potrzebować dłuższych drzemek, ale po osiągnięciu około trzech miesięcy będzie spał około sześciu godzin na dobę. Czas czuwania noworodka może również nieco się wahać, więc ważne jest, aby trzymać się tego samego harmonogramu tak często, jak to możliwe. Zdziwisz się, że wkrótce powrócą do swoich normalnych wzorców snu!

W ciągu pierwszych kilku tygodni noworodki będą miały kilka małych drzemek, zazwyczaj trwających od jednej do dwóch godzin każda. Po tych drzemkach zazwyczaj następuje okres aktywnego działania. W tym momencie Twoje dziecko może spać przez pięć godzin w nocy, ale nadal powinnaś budzić je dwa razy w nocy na karmienie. Po czwartym miesiącu życia wzorzec snu Twojego dziecka zacznie się ponownie zmieniać i normalnym jest, że Twoje dziecko będzie miało kilka drzemek dziennie.

Normalny schemat snu noworodka może być inny niż ten, do którego jesteś przyzwyczajona, ale ważne jest, aby pamiętać, że zegar ciała dziecka wciąż dostosowuje się do nowego harmonogramu. Noworodki prawdopodobnie będą spały na przemian krótkimi, intensywnymi sesjami. W zależności od ich wieku, mogą budzić się nawet trzy lub cztery godziny dziennie, wymagając więcej karmień niż normalnie. Nawet jeśli te odcinki czasu nie są idealne dla Twojego noworodka, powinnaś być w stanie przetrwać normalny dzień zapewniając dziecku dużo odpoczynku.

Wzorzec snu Twojego dziecka będzie się zmieniał w zależności od kilku czynników, w tym zdrowia dziecka, Twojego temperamentu i Twoich umiejętności jako rodzica. Jako noworodek, Twoje dziecko rozwinie mechanizm „samouspokojenia” poprzez powtarzanie kilku cykli snu. Oznacza to, że dziecko może zasygnalizować Ci, kiedy nadszedł czas, aby się obudzić. Jednak wzorce snu noworodka będą się zmieniać aż do drugiego roku życia.

Przełamywanie negatywnych skojarzeń związanych ze snem

Niemowlęta często mają negatywne skojarzenia związane ze snem, które uniemożliwiają im nauczenie się samodzielnego zasypiania. Sen nie jest instynktowny, ale jest to zachowanie wyuczone. Przełamując te skojarzenia, pomożesz dziecku ćwiczyć samouspokojenie i w końcu przespać całą noc. Istnieją dwa rodzaje skojarzeń związanych ze snem: zależne skojarzenia związane ze snem i niezależne skojarzenia związane ze snem. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo każdemu z nich. Dowiesz się również, dlaczego należy przełamywać negatywne skojarzenia związane ze snem u noworodków.

Kiedy zasypiamy, mamy tendencję do kojarzenia naszych ruchów ze znajomym miejscem. Często jest to znajomy przedmiot lub czynność, taka jak głos rodzica. Kiedy nasze dzieci kojarzą te obiekty ze snem, budzą się. To negatywne skojarzenie sprawia, że dziecko częściej budzi się ze snu, dlatego przerwij negatywne skojarzenia, zanim dziecko zacznie budzić się co kilka godzin. Ważne jest, aby wiedzieć, co powoduje te skojarzenia, abyś mogła je zmienić na lepsze.

Najlepiej byłoby, gdybyś dążyła do przełamania negatywnych skojarzeń związanych ze snem u noworodków około 4-6 miesiąca życia. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie dzieci są jeszcze bardzo małe, więc skojarzenia te nie są tak trudne do przełamania. Kiedy jednak będą starsze, prawdopodobnie będą protestować. I to jest naturalne! Jeśli tylko uda Ci się przełamać złe skojarzenia, jesteś na dobrej drodze do stworzenia pewnego siebie, niezależnego śpiocha.

Niezależnie od wieku dziecka możesz pomóc przełamać negatywne skojarzenia związane ze snem, dostrzegając kamienie milowe, które osiąga. Gdy Twoje dziecko osiągnie ten kamień milowy, uczcij ten moment, zachęcając je do samodzielnego zasypiania. To może pomóc im zasnąć samodzielnie, a nawet spać przez cały 11-12 godzinny odcinek. I nie zapomnij nagrodzić ich za każdym razem, gdy osiągną nowy kamień milowy. W rezultacie będą miały dużo zabawy!

Innym częstym powodem negatywnych skojarzeń związanych ze snem u noworodków jest ciągłe kołysanie. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn problemów ze snem niemowląt. Dzieje się tak dlatego, że rodzice mają tendencję do kołysania swoich dzieci do snu, a to tworzy negatywne skojarzenia związane ze snem. Wprowadzając 4-funtowy kocyk Dream Weighted Blanket możesz pomóc dziecku szybciej i skuteczniej zasnąć. To jak bezpieczne przytulenie!

Przyzwyczajanie dziecka do chodzenia spać

Przyzwyczajanie noworodka do chodzenia spać jest ważne zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Zdrowy dorosły potrzebuje snu dla dobrego wzrostu i rozwoju, a śpiące dziecko robi to samo. Dzieci, które nie są wyspane, często płaczą, więc spróbuj dokonać zmiany stopniowo w ciągu trzech do pięciu dni. Jeśli jednak nie możesz utrzymać noworodka śpiącego w jednym miejscu, możesz spróbować zastosować inne metody usypiania, takie jak kołysanie czy zabawa na brzuszku.

Dziecko może preferować zasypianie w ramionach rodzica lub w pokoju rodzinnym. Ważne jest, aby wiedzieć, która metoda jest najlepsza dla Twojego dziecka, abyś mógł wybrać czas i miejsce, które będzie odpowiadało Wam obu. Najlepiej być cierpliwym i poczekać kilka minut, aż noworodek się uspokoi. Staraj się pozostać w pokoju nie dłużej niż dwie lub trzy minuty i pamiętaj, aby pokazać dziecku twarz, gdy wychodzisz z pokoju. Pomoże to dziecku skojarzyć zasypianie z łóżkiem i wygodą, która się z nim wiąże.

Kiedy dziecko ma już wyrobioną rutynę, możesz zacząć przestawiać je na spanie w łóżeczku w nocy. W ciągu dnia możesz się z nim bawić, ale nie pozwól mu zasnąć. W końcu nauczy się odróżniać dzień od nocy i możesz zachęcić go do spania w ciągu dnia. Oprócz tego istnieją inne sposoby przyzwyczajenia noworodka do spania w łóżeczku.

Kiedy Twój noworodek ma cztery do sześciu miesięcy, zazwyczaj śpi od ośmiu do dziesięciu godzin. Ponadto, dzieci mogą potrzebować kilku drzemek w ciągu dnia. Ostatnia z nich jest zazwyczaj na godzinę lub dwie przed snem. W tych pierwszych miesiącach będziesz musiała budzić dziecko, aby je nakarmić i wypróżnić. Jednak zawsze powinnaś sprawić, aby rutyna snu była dla dziecka przyjemna. Ostatnie nocne karmienie podaj tuż przed snem. Unikaj karmienia dziecka butelką, ponieważ może to prowadzić do próchnicy zębów.

Przewidywanie wzorców snu noworodka

Jako rodzic możesz mieć wrażenie, że dobry sen to marzenie, ale nie jest to niemożliwe. Wszystko czego potrzebujesz to kilka narzędzi i lepsze zrozumienie cyklu snu Twojego dziecka. Poprzez zrozumienie cyklu snu noworodka, możesz stworzyć harmonogram, który działa dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeśli nie jesteś pewna, jaki jest cykl snu Twojego dziecka, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak go stworzyć!

Większość noworodków śpi około 8 godzin na dobę, włączając w to drzemki. Budzą się około czterech lub pięciu razy w nocy. Potrzebują drzemek co czterdzieści pięć do dziewięćdziesięciu minut, a większość dzieci nie jest w stanie przewidzieć długości i głębokości drzemki, dopóki nie będą trochę starsze. Długość drzemek będzie zależała od wieku dziecka, ale typowa drzemka trwa od dwóch do trzech godzin. Jeśli drzemka Twojego dziecka trwa dłużej niż dwie godziny, czas je obudzić.

W niedawnym przeglądzie literatury na temat snu niemowląt, badacze wykorzystali dwie metodologie do zebrania danych. Po pierwsze, zebrali dane z baz danych Embase i Cochrane Library. W obu bazach znaleźli 118 odpowiednich artykułów, ale tylko dziesięć miało dobre korelacje z PSG. Po drugie, badacze użyli różnych metod, aby określić, które z nich miały najlepszą zgodność z PSG. Ponieważ metody te nie są całkowicie dokładne, połączenie podejść może dać najlepsze wyniki.

Najskuteczniejszym podejściem do przewidywania wzorców snu noworodków jest obserwowanie wzorców snu dziecka. Większość noworodków śpi od czternastu do siedemnastu godzin na dobę, przez siedemdziesiąt procent czasu. Nie ma jednak twardej i szybkiej reguły dla snu noworodków i ważne jest, aby nie próbować ich przewidzieć, ponieważ najlepszym sposobem na zapewnienie ich zdrowego rozwoju jest obserwowanie ich wzorców snu. Jeśli zauważysz wzór, który nie działa, spróbuj zmienić harmonogram snu dziecka, aż znajdziesz wzór, który działa dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *