Jak często należy kąpać noworodka?

Podróżujesz z dzieckiem? Get a Baby Map

Jak często powinno się kąpać noworodka? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest łatwa do ustalenia, ale istnieje kilka ogólnych zasad dotyczących kąpieli noworodków. Oto krótki przegląd zalet i wad kąpieli noworodka. Trzy razy w tygodniu to minimalna ilość, możesz zmniejszyć częstotliwość według własnego uznania. Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem decyzji zapoznać się z poniższymi ważnymi informacjami.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z dlanoworodka.pl

Trzy razy w tygodniu

Pierwsza kąpiel noworodka powinna być delikatna, pozwalająca dostrzec najmniejsze szczegóły. Skóra noworodka ma naturalną tłustą warstwę zwaną vernixem, która chroni ją przed szkodliwymi bakteriami i utrzymuje wilgoć. Zmycie tej warstwy zwiększa ryzyko infekcji i popękanej skóry. W związku z tym pediatrzy zalecają kąpiel noworodka około trzech razy w tygodniu przez około 15 minut.

Rzadziej

Istnieje właściwy i niewłaściwy czas na kąpanie dziecka. W większości przypadków należy kąpać noworodka dwa do trzech razy w tygodniu. Od czasu do czasu możesz go wykąpać dłużej, jeśli ma duży stolec, biegunkę lub szczególnie „brudny” dzień. W obu przypadkach kąpiel dziecka jest całkowicie bezpieczna, ale pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu miejsca po każdej zmianie.

Czekanie, aż odpadnie pępowina

W ciągu pierwszych 7 do 21 dni po urodzeniu powinnaś unikać kąpania noworodka. Częste kąpiele mogą bowiem wysuszyć skórę noworodka. Najlepiej jest kąpać noworodka gąbką, a nie moczyć go w wannie. Jeśli zauważysz, że Twój noworodek jest zbyt wybredny na prawdziwą kąpiel, możesz go wykąpać w gąbce.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, jeśli chodzi o kąpiel. Już jeden centymetr wody może zabić dziecko, więc nigdy nie zostawiaj go w wannie bez nadzoru. Przed włożeniem dziecka do wanny zawsze upewnij się, że woda jest odpowiednio ciepła. Upewnij się, że twarz i głowa dziecka nie znajdują się w wodzie. Zawsze opróżniaj wanienkę zaraz po kąpieli i upewnij się, że opuściłaś pokój natychmiast po jej zakończeniu. Jeśli nie jesteś pewien jak bezpiecznie wykąpać dziecko, rozważ udział w kursie reanimacji.

Unikanie kąpieli z mydłem

Istnieje wiele korzyści z podawania noworodkowi ciepłej kąpieli przed snem. Ciepła woda pomaga dziecku zrelaksować się i spokojnie zasnąć. Możesz użyć ciepłej wody bez mydła i wytrzeć twarz oraz czubek głowy. Pamiętaj, aby wytrzeć również okolice oczu i fałdy szyi. Jeśli dziecko nie lubi, gdy woda spływa mu na twarz, zakryj mu oczy suchą ściereczką.

Przygotowanie do kąpieli

Kiedy Twój noworodek jest kąpany po raz pierwszy, jest jeszcze malutkim dzieckiem. Będziesz chciała zrobić jak najwięcej, aby kąpiel była przyjemnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie jak i Twojego noworodka. Podczas gdy niektóre noworodki łatwo wchodzą do wody, inne potrzebują trochę czasu aby przyzwyczaić się do wody i procesu kąpieli. Niezależnie od tego, jaka jest osobowość Twojego noworodka, czas kąpieli na pewno będzie przyjemny. Aby rozpocząć, przygotuj ciepłe pomieszczenie z płaską powierzchnią. Temperatura powinna wynosić około 75 stopni Fahrenheita lub więcej.

Utrzymanie ciepła dziecka w wannie

Utrzymanie ciepła noworodka w wannie jest łatwe, ale jest kilka sztuczek, które powinnaś znać. Przede wszystkim upewnij się, że w wannie jest wystarczająco dużo wody. Woda powinna przykrywać klatkę piersiową dziecka, ale nie powinna sięgać jego głowy. Staraj się również, aby woda znajdowała się co najmniej pół cala od głowy dziecka. Następnie, co jakiś czas polewaj ciepłą wodą ściereczkę. Dzięki temu dziecko będzie miało ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *