Ile waży noworodek?

Ile waży noworodek?

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko ma nadwagę? Jak dużo waży noworodek? Oto kilka informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję. Poznaj średnią wagę noworodka, dowiedz się, jaka jest prawidłowa waga urodzeniowa i jaka jest różnica między dużą a małą wagą urodzeniową. Dowiedz się również, jak określić, czy przyrost wagi Twojego dziecka jest zdrowy. Te informacje są przydatne z wielu powodów. Omówimy różne rodzaje wagi urodzeniowej i dlaczego ich znajomość jest ważna.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale naszedzieciwsieci.org

Średnia waga noworodka

Średnia waga noworodka wynosi od pięciu do ośmiu funtów. Dzieci o niskiej wadze urodzeniowej są mniejsze, natomiast te o wysokiej wadze urodzeniowej są cięższe. Podczas gdy średnia waga noworodka mieści się w granicach zdrowia, noworodek urodzony zbyt wcześnie lub zbyt późno może wymagać dodatkowej uwagi lub badań. Noworodek, który waży więcej niż osiem funtów powinien być ściśle monitorowany przez lekarza, który może określić czy dziecko jest w grupie ryzyka.

Waga noworodka zależy od wieku porodu. Ogólnie rzecz biorąc, dziecko może przeżyć poza macicą do 24 tygodnia życia. Jeśli dziecko jest starsze niż ten wiek, lekarz będzie musiał wywołać poród, aby uniknąć komplikacji. Średnia waga noworodka różni się znacząco, podobnie jak długość ciąży. Noworodek urodzony w pełnym terminie może ważyć od 5,5 do 8 funtów i pół kilograma (4 kg).

Niektóre czasopisma medyczne podają, że średnia waga noworodka wynosi osiem funtów. Nie ma jednak ogólnych zaleceń dotyczących idealnej masy urodzeniowej. W zależności od matki i dziecka, idealna waga może się różnić. Dzieci powyżej dziesięciu funtów mogą stanowić dodatkowe ryzyko zarówno dla matki, jak i dziecka. Kilka czynników może przyczynić się do wagi noworodka, takich jak cukrzyca ciążowa. Ale istnieje kilka innych czynników, które mogą wpływać na wagę urodzeniową, w tym typ ciała kobiety. Kobieta, która waży 180 funtów i ma 6 stóp i dwa cale, może urodzić dziecko, które waży ponad dziesięć funtów.

Zdrowy noworodek będzie miał normalną wagę. Ale jeśli jest poniżej tego poziomu, jest uważany za niską wagę urodzeniową. Chociaż może to być normalne, może również powodować poważne problemy zdrowotne. Przedwczesny poród jest częstą przyczyną niskiej wagi urodzeniowej. Wcześniaki zazwyczaj mają mniej czasu w łonie matki, aby przybrać na wadze. Poza tym, że są małe, wcześniaki mogą mieć specjalne potrzeby.

Niska waga urodzeniowa

W niektórych przypadkach dzieci urodzone z niską wagą urodzeniową mogą umrzeć przy urodzeniu. Takie noworodki są często narażone na problemy z oddychaniem, infekcje i odwodnienie. Ich słabo rozwinięte nerki mogą powodować, że tracą więcej wody niż gdyby miały normalną wagę. Pielęgniarka na oddziale intensywnej terapii noworodków będzie uważnie obserwować przyjmowanie i wydalanie płynów przez dziecko. Dziecko powinno być monitorowane przez kilka tygodni po urodzeniu, aby ustalić, czy otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych.

Oprócz wytycznych należy zebrać inne informacje, które pomogą określić, jakie interwencje są skuteczne w ograniczaniu tego stanu. Na przykład dane powinny obejmować dane demograficzne niemowląt w ramionach aktywnych i kontrolnych. Należy zauważyć, że zebrane dane powinny być spójne i kompleksowe, aby wykryć wszelkie zdarzenia niepożądane. Bez dokładnych wskaźników tła niskiej masy urodzeniowej, badania nie mogą wykryć niekorzystnych skutków immunizacji. Standaryzacja zbierania danych i raportowania LBW dla noworodków poprawi programy immunizacji matek na całym świecie.

Przyczyną niskiej masy urodzeniowej może być wszystko, od przewlekłego stanu chorobowego, niektórych infekcji, a nawet niektórych leków. Oprócz tego może być również spowodowana komplikacjami ciążowymi, takimi jak noszenie ciąży mnogiej. Niektóre leki i nielegalne narkotyki są również znane jako przyczyny niskiej wagi urodzeniowej. Chociaż wiele dzieci urodzonych z niską wagą urodzeniową jest zdrowych, inne rodzą się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Niska masa urodzeniowa jest często oznaką ograniczenia wzrostu płodu, co może skutkować ciążą wysokiego ryzyka.

Jedno badanie, z Tajlandii, doniosło, że matki, które mają niską masę urodzeniową, są dwukrotnie bardziej narażone na śmierć niż matki z normalną masą urodzeniową. W badaniu badano związek między niską masą urodzeniową a wiekiem ciążowym. Stwierdzono również, że matki miały więcej wizyt przedporodowych, a także mniejszą liczbę ciąż. Te czynniki mogą potencjalnie przyczynić się do ryzyka posiadania dziecka o niskiej masie urodzeniowej. Ponadto badacze stwierdzili, że wiek matki i historia choroby matki są czynnikami zwiększającymi ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową.

Duża masa urodzeniowa

Duży odsetek noworodków rodzi się z niską masą urodzeniową (LBW). W rzeczywistości stan ten dotyczy ponad 95% wszystkich noworodków na całym świecie i nieproporcjonalnie wpływa na kraje o niskich i średnich dochodach. Istnieją również różnice regionalne; połowa wszystkich dzieci urodzonych z niską masą urodzeniową występuje w południowej Azji. Na szczęście istnieją pewne metody obliczania LBW, które są zarówno dokładne, jak i proste. Poniższe informacje pomogą Ci ustalić najbardziej odpowiednie kryteria diagnostyczne.

Dokładność badań ultrasonograficznych w przewidywaniu dużej masy urodzeniowej wynosi mniej niż 50%. Tylko u dwóch na dziesięć noworodków urodzonych z dużą masą urodzeniową oszacowano ją na podstawie badania ultrasonograficznego, a u jednego na cztery masa urodzeniowa była większa. Mimo to, większa waga urodzeniowa nie oznacza mniejszego dziecka, a małe dziecko może powodować komplikacje podczas porodu i po nim. Ważne jest, aby omówić ryzyko z lekarzem i rozważyć wszystkie możliwe opcje porodu.

Co uważa się za dużą masę urodzeniową? W kategoriach medycznych dziecko jest uważane za duże dla swojego wieku ciążowego, gdy waży więcej niż 90. percentyl. Chociaż przeciętne dziecko waży przy urodzeniu 7 funtów, około 9 procent noworodków ma masę urodzeniową powyżej 4000 gramów. Niektóre dzieci ważą więcej niż dziesięć funtów, a niektóre rodzą się przedwcześnie. Duża waga urodzeniowa noworodków jest powszechna i może być spowodowana pewnymi problemami u matki.

Kolejną ważną kwestią do omówienia z lekarzem jest ryzyko złamania rąk lub obojczyka. Na szczęście te schorzenia są rzadkie. Nowe badanie sugeruje, że prawdopodobieństwo wystąpienia tych urazów jest większe u dzieci o dużych rozmiarach w porównaniu z mniejszymi noworodkami. Naukowcy przeanalizowali pięć badań, aby ustalić, czy niemowlęta o dużych rozmiarach miały większe ryzyko urodzenia przez cesarkę niż mniejsze dzieci. Wyniki te są obiecujące, ale nie ma sposobu na udowodnienie korzyści zdrowotnych płynących z dużych dzieci.

Według Peleg i wsp. w badaniu opublikowanym w 2015 roku stwierdzono, że dziewięć procent noworodków mieści się w przedziale wagowym 8-13 funtów, co określa się również jako kategorię „big-baby”. To samo badanie wykazało, że ryzyko dla matki i dziecka dramatycznie wzrasta, gdy waga dziecka wzrasta powyżej tego progu. Rzeczywista liczba wag porodowych zależy od pozycji dziecka podczas porodu, siły skurczów macicy i kształtu miednicy. Kobiety z większymi miednicami mogą urodzić dopochwowo duże dzieci, ale te z mniejszymi miednicami mogą mieć z tym trudności.

Sposoby określania, czy przyrost masy ciała dziecka jest zdrowy

Pierwszym krokiem w określaniu, czy przyrost masy ciała noworodka jest zdrowy, jest monitorowanie ilości pokarmu, jaki otrzymuje dziecko. Waga jest jednym z najważniejszych pomiarów odżywiania, a nadmiar albo zbyt mało albo zbyt dużo jedzenia może prowadzić do niedożywienia. Chociaż eksperci twierdzą, że krótkie okresy niedokarmiania nie mają długoterminowych skutków, nadal ważne jest, aby unikać przekarmiania. Najczęstsze konsekwencje niedokarmienia noworodka to hipoglikemia i hiperbilirubinemia. Dlatego jeśli podejrzewasz, że Twój noworodek ma niedowagę lub nie przybiera na wadze zgodnie z oczekiwaniami, koniecznie porozmawiaj z pediatrą.

Oprócz ważenia noworodka lekarz może poprosić Cię o przegląd metody karmienia piersią, którą stosujesz. Upewnij się, że ważysz swojego noworodka na tej samej wadze za każdym razem. Różne wagi mogą dawać nieco inne odczyty, a różne ubrania lub pieluchy mogą wpływać na wagę dziecka. Upewnij się, że waga jest wyzerowana przed ważeniem dziecka i staraj się, aby dziecko było wyśrodkowane na podstawce wagi. Jeśli dziecko płacze lub wygląda na zaniepokojone, dokonaj drugiego pomiaru i porównaj go z pierwszym.

Jeśli Twój noworodek nie ssie piersi, spróbuj zaoferować mu smoczek zamiast piersi. Używanie smoczka jest związane z niskim przyrostem wagi i może spowodować niedowagę u noworodka. Jednak nadal powinnaś zaoferować mu pierś, jeśli wykazuje oznaki karmienia. Twoje dziecko może również spać więcej niż powinno.

Innym ważnym sposobem określenia czy Twój noworodek dobrze się rozwija jest monitorowanie jak często Twoje dziecko moczy pieluchy. W ciągu pierwszych pięciu dni noworodki mogą robić kupę tylko kilka razy dziennie, ale pod koniec drugiego tygodnia, noworodek może robić kupę 10 lub więcej razy dziennie. W tym czasie możesz już śledzić zmiany pieluszek za pomocą dzienniczka lub aplikacji.

Jeśli chodzi o pierwsze kilka dni po urodzeniu, większość dzieci traci około jednej dziesiątej swojej wagi urodzeniowej. Zwykle odzyskują tę ilość w ciągu tygodnia lub dwóch. Jednakże, jeśli dziecko jest wcześniakiem lub jest chore, może to trwać dłużej niż oczekiwano. Dlatego też, jeśli twój noworodek nie odzyskał swojej wagi urodzeniowej do końca drugiego tygodnia, najlepiej jest rozważyć karmienie piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *