Ile powinien ważyć twój noworodek? Część 2 z 2

Jak często mój noworodek powinien jeść?

Istnieje kilka ważnych czynników, które powinny być brane pod uwagę przy określaniu przyrostu wagi i wzrostu Twojego noworodka. Ten artykuł omawia Normalny przyrost masy ciała, okresy wzrostu, karmienie piersią i monitorowanie nawyków żywieniowych. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby Twoje dziecko było szczęśliwe i zdrowe. Możesz nawet znaleźć kilka pomocnych informacji na temat karmienia piersią. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Ile powinien ważyć Twój noworodek? (Część 1 z 2)

Normalny przyrost wagi

Jaki jest normalny przyrost wagi dla noworodków? Podczas gdy większość dzieci przybiera na wadze na początku swojego życia, niektóre dzieci mogą przybierać na wadze w znacznie wolniejszym tempie. Pełnowartościowe, zdrowe noworodki ważą zazwyczaj od 5 1/2 do 8 3/4 funta. Utrata więcej niż ta ilość powinna wzbudzić niepokój. Nie ma jednak powodów do obaw: waga Twojego noworodka wróci do normy w ciągu dwóch tygodni. Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do wzrostu wagi noworodka.

Większość noworodków przybiera na wadze od 1 do 2 funtów miesięcznie i zwykle podwaja tę ilość w ciągu czterech do sześciu miesięcy. Tempo przyrostu wagi może być wolniejsze, jeśli dziecko jest chore, ale przeciętna waga noworodka podwoi się do sześciu miesięcy. Przeciętny wzrost pełnowartościowego dziecka podwoi się lub potroi do jednego roku życia. Obwód głowy dziecka podwoi się do 12 miesiąca życia, a jego długość potroi się do 15 miesiąca. Przyrost masy ciała każdego dziecka jest inny, więc pamiętaj, aby regularnie monitorować postępy dziecka u swojego lekarza.

Gwałtowny wzrost

Gwałtowny wzrost pomaga noworodkom w przybieraniu na wadze i może być odczuwany przez rodziców jako duże obciążenie. W tej fazie dziecko będzie wymagało więcej uwagi i czasu od Ciebie, więc przygotuj się na to, że będziesz spędzać więcej czasu na pocieszaniu i przytulaniu swojego noworodka. Częste karmienie dziecka będzie wymagało więcej czasu z Twojej strony, więc upewnij się, że dużo odpoczywasz i jesz zdrową żywność. Jeśli czujesz się przytłoczony, poproś o pomoc przyjaciela lub krewnego.

Podczas wzrostu organizm dziecka doświadcza gwałtownego przyspieszenia wzrostu, więc powinnaś przygotować dodatkowe karmienia w ciągu dnia. Zwiększ ilość mleka matki lub preparatu, jeśli dziecko jest karmione piersią, i unikaj nocnych karmień, które tworzą związek między snem a czasem karmienia. Jeśli karmisz noworodka w nocy, skok wzrostu może sprawić, że poczuje się on niekomfortowo i będzie rozdrażniony, więc jeśli możesz, spróbuj ograniczyć liczbę karmień w nocy.

Karmienie piersią

Zdrowie i wzrost Twojego niemowlęcia w dużym stopniu zależą od ilości przyrostu masy ciała, jaką dziecko otrzymuje z mleka matki. W rzeczywistości dzieci szybciej przybierają na wadze, gdy są karmione piersią, niż gdy karmione są mieszanką. Niemowlęta karmione piersią przybierają na wadze około 6 uncji więcej niż te karmione mieszanką. Ta dodatkowa waga może mieć znaczenie dla Twojego noworodka w ciągu pierwszych kilku dni, szczególnie jeśli traci on na wadze z powodu komplikacji lub choroby.

Większość noworodków przybiera na wadze i rozwija się normalnie dzięki karmieniu piersią, chociaż niektóre dzieci mają trudności z przystawieniem. Noworodki z obrzmiałymi piersiami i dużymi brodawkami mogą mieć problemy z przystawieniem, a niemowlęta z małymi ustami mogą nie mieć wystarczająco dużo siły lub energii, aby karmić piersią przez dłuższy czas. Refluks może powodować, że dziecko pluje po karmieniu lub kwas w mleku może podrażniać przełyk.

Monitorowanie nawyków żywieniowych

Pierwszy rok życia jest wypełniony szybkim wzrostem i przyrostem masy ciała. Monitorowanie nawyków żywieniowych dziecka jest niezbędne zarówno dla matek karmiących piersią, jak i tych karmiących preparatami. Spróbuj oszacować czas, przez jaki dziecko potrzebuje karmienia po obu stronach. Ważne jest, aby skupić się na budowaniu tolerancji na karmienie piersią. Gdy dziecko będzie się dobrze czuło z czasem spędzonym na karmieniu, możesz go zwiększyć. Jeśli karmisz metodą recepturową, staraj się podawać dziecku taką samą ilość mleka przez 20 minut z każdej strony.

Autorzy przeprowadzili badanie prospektywne z udziałem 650-700 rodziców, którzy zaczęli karmić swoje noworodki preparatem w ciągu 14 tygodni od urodzenia. Dane analizowano przy użyciu programu SPSS. Dla zmiennych kategorycznych autorzy zastosowali test chi-square. Dla zmiennych behawioralnych, takich jak spokój i sen, zastosowano test Manna-Whitneya. Dla wzrostu, wagi i czasu karmienia piersią zastosowali ANOVA z powtarzanymi miarami (RMA). Uczestnicy badania zostali również poproszeni o podanie swojego wzrostu i cc formuły, przy użyciu standardowej skali. Autorzy badania nie prowadzili innych badań dotyczących wpływu sposobu karmienia na rozwój dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *