Gdzie powinien spać twój noworodek?

Gdzie powinien spać twój noworodek?

Możesz spać swojego noworodka w każdym pokoju, ale gdzie powinieneś go położyć? Na brzuchu, na plecach, a może we współspaniu? To zależy od Ciebie! Ale poniżej znajdziesz kilka wskazówek:

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z estelime.pl

Co-sleeping

Co-sleeping to praktyka, która pozwala rodzicowi i noworodkowi spać ze sobą blisko siebie. Praktyka ta przynosi korzyści obu osobom, ponieważ doświadczają one sensorycznej bliskości i są w stanie wyczuć obecność drugiej osoby. Noworodki i małe dzieci, które śpią razem, często śpią dłużej i spokojniej. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat współspania. Możesz nawet nauczyć się, jak współspać z dzieckiem.

Współspanie ma kilka zalet, ale może też wiązać się z pewnym ryzykiem. Jeśli dziecko nie lubi pozycji na Twojej piersi, może skończyć na twarzy lub na niewygodnej powierzchni. Kiedy noworodek znajduje się w pozycji do spania, matka może łatwo wychwycić wczesne sygnały głodnego lub marudnego dziecka. Współspanie zmniejsza również stres, którego wielu rodziców doświadcza podczas układania, kładzenia lub budzenia dziecka.

Spanie na brzuchu

Istnieje wiele powodów, aby nie pozwalać noworodkowi spać na brzuchu. Na przykład, niemowlę będzie ponownie oddychać, co oznacza, że ilość tlenu, którą ma, jest mniejsza niż gdyby leżało na plecach. Może to prowadzić do SIDS, czyli stanu, w którym dziecko umiera z powodu braku tlenu. W związku z tym wielu lekarzy twierdzi, że spanie na brzuchu u noworodków nie powinno być dozwolone dłużej niż przez kilka minut.

Niektórzy lekarze zalecają spanie na brzuchu, ale inni eksperci się z tym nie zgadzają. Noworodek jest skłonny do przewracania się i kiwania w nocy. Dlatego idealną pozycją do spania jest pozycja na plecach. Ale nawet jeśli noworodek jest w stanie przewrócić się na brzuch, powinien być układany na plecach do około 12 miesiąca życia. Podczas gdy spanie na brzuchu jest całkowicie w porządku dla większości dzieci, dobrym pomysłem jest unikanie spania na brzuchu dla wcześniaków, dopóki nie skończą co najmniej kilku miesięcy.

Kołysanie

Kołysanie noworodka może być niezwykle kojącym doświadczeniem zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka. Upewnij się, że dziecko leży na plecach, bez luźnych przedmiotów na swojej drodze. Możesz również grać kołysanki lub muzykę podczas kołysania dziecka, co może pomóc dziecku zasnąć. Pamiętaj tylko, aby monitorować poziom snu dziecka, ponieważ każde dziecko rozwija się w różnym tempie i w różnym wieku. Możesz ograniczyć kołysanie do wczesnych etapów rozwoju snu.

Najlepszym sposobem na kołysanie noworodka jest przechodzenie z boku na bok, ale utrzymuj pozycję jego pleców przy swojej klatce piersiowej. Owiń wokół niego ramiona mocno, ale delikatnie. Najlepiej jest unikać budzenia dziecka poprzez zbyt szybkie lub zbyt wolne kołysanie. Jeśli nie jesteś pewna jak kołysać dziecko, poproś przyjaciela lub członka rodziny, który ma doświadczenie w trzymaniu niemowląt. Kiedy już będziesz pewna, że kołysanie dziecka jest bezpieczne, możesz próbować różnych pozycji aż do uzyskania dobrego snu.

Trzymanie

Trzymanie noworodka jest rozkoszą. Ale trzymanie dziecka może być ryzykowne, jeśli nie jesteś ostrożny. Dzieci są niezwykle delikatne i wielu nowych rodziców martwi się, że zrobi im krzywdę, jeśli będą je trzymać w niewłaściwej pozycji. Ale noworodek jest znacznie silniejszy niż wygląda, a delikatne ruchy nie zaszkodzą mu. Poznaj te bezpieczne sposoby trzymania noworodka. A jeśli nie jesteś pewna, jak robić to bezpiecznie, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo Twojemu dziecku:

Trzymanie noworodka to najprostszy sposób na ukojenie dziecka do snu. Naturalnym jest, że dzieci śpią w ramionach swoich matek, a Ty możesz sprawić, że ta pozycja będzie bardziej komfortowa dla Twojego dziecka, opierając je na swoim ramieniu. Trzymanie dziecka w tej pozycji jest kojące i pomaga dziecku poczuć bicie Twojego serca. Jest to również dobra pozycja do spania z noworodkiem, niezależnie od jego wieku.

W łóżku rodziców

Rodzic może mieć niespokojne uczucie, że jego nowe dziecko nigdy nie będzie chciało go opuścić. Nie jest to jednak niemożliwe marzenie, gdyż wielu rodziców decyduje się na współspanie z dzieckiem. W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba rodziców, którzy dzielą łóżko z noworodkiem. Ostatnie badania wykazały, że około 24 procent rodziców jest skłonnych dzielić łóżko z noworodkiem.

Według McKenna, rodzice służą jako „kabel do skakania” dla swoich noworodków. Ich ciała są jeszcze poza łonem matki, gdy się rodzą, a ich wspólny sen wpływa na rytm serca, fale mózgowe, poziom tlenu, temperaturę i oddychanie. Ta więź jest jednym z najważniejszych sposobów, w jaki noworodki uczą się regulować funkcje własnego ciała, a oboje śpią razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *