Gdzie powinien spać noworodek?

Baby Jogger City Mini GT

Nowy rodzic może się zastanawiać, gdzie powinien spać noworodek. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:

Bezpieczny sen dla noworodków

Kampania Safe to Sleep, znana wcześniej jako kampania Back to Sleep, ma jasny cel: pomóc rodzinom w usypianiu niemowląt bez narażania ich zdrowia. Kampania jest wspierana przez US National Institutes of Health oraz National Institute of Child Health and Human Development. Wielu rodziców uważa, że ta kampania odniosła sukces, ale czy rzeczywiście? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdej z metod. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz uczynić sen bezpieczniejszym dla swojego noworodka.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) opracowała wytyczne zwane ABC bezpiecznego snu dla noworodków. Obejmują one upewnienie się, że Twój noworodek śpi sam w certyfikowanym łóżeczku lub basenie i że śpi na plecach. Dodatkowo, powinnaś opracować rytuał, który pomoże Twojemu dziecku poczuć się swobodnie przed pójściem spać. Włącz te wskazówki do swojej rutyny przed snem, aby uczynić ten proces bezpieczniejszym zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka.

Umieść dziecko na twardym materacu w łóżeczku

Umieszczając dziecko w łóżeczku, powinnaś zacząć od twardego materaca, który daje poczucie bezpieczeństwa. Materac ten powinien być mocno przymocowany do wezgłowia i deski rozdzielczej łóżeczka, nie powinien być miękki ani luźny. Należy również unikać umieszczania w łóżeczku luźnej pościeli lub miękkich przedmiotów. Twardy materac to dobry wybór dla Twojego dziecka, więc pamiętaj, aby kupić dopasowane prześcieradło w tym samym rozmiarze co materac. Wyjmij też z łóżeczka wszelkie zabawki i zabawki, gdy dziecko jest w stanie się na nich podnieść.

Twardy materac pomaga zmniejszyć ryzyko SIDS. Wspomaga on również rozwój szkieletu i mięśni dziecka poprzez zapewnienie mu pewnego oporu. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko zacznie się obracać i wstawać w łóżeczku w późniejszym okresie. Oprócz wygody dla dziecka, twardy materac może również pomóc zmniejszyć ryzyko uduszenia. Twardy materac daje również dziecku lepszą podstawę do odepchnięcia się, kiedy musi się poruszać.

Unikaj zderzaków

Zderzaki do łóżeczka to powszechny produkt dla dzieci, który stanowi poważne ryzyko zadławienia się, uduszenia. Same sznurki i odbojniki mogą udusić dziecko. W rzeczywistości, według CPSC, odnotowano 107 przypadków śmierci związanych z podkładkami pod zderzaki. Te podkładki są uważane za „śmiertelny bałagan” przez CPSC. Eksperci zalecają usunięcie zderzaków z łóżeczka noworodka i utrzymywanie krawędzi łóżeczka wolnych od miękkich przedmiotów.

Według National Center for Child Death Review od 2008 roku odnotowano 14 zgłoszeń uduszenia niemowląt spowodowanych przez zderzaki. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby nie stosować zderzaków. Chociaż świadomość zagrożeń związanych z bumperami wzrosła, pozostają one niebezpieczne, mimo że po ich wynalezieniu uczyniono je bardziej higienicznymi, CPSC nie zakazało bumperów na rynku. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca rodzicom unikanie zderzaków podczas usypiania noworodka.

Unikaj wypchanych zwierząt

Choć może być kuszące umieszczenie wypchanego zwierzątka noworodka obok jego łóżeczka, należy tego unikać. Wypchane zwierzęta mogą stanowić prawdziwe zagrożenie zadławienia, a także mogą zbierać kurz i powodować zatkane nozdrza. Niebezpieczne jest również umieszczanie wypchanych zwierząt w łóżku dziecka, ponieważ może ono spaść na jego twarz i spowodować przypadkowe uduszenie.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, wypchane zwierzęta nie powinny być umieszczane na łóżeczku noworodka, dopóki nie skończy on co najmniej roku. Wypchane zwierzę może spaść na twarz noworodka i spowodować przypadkowe uduszenie, co może prowadzić do zespołu nagłej śmierci niemowląt. Większość rodziców wierzy, że spanie z wypchanymi zwierzętami pomaga niemowlęciu lepiej spać, ale jest to prawdą tylko wtedy, gdy dziecko może zrozumieć, czym jest wypchane zwierzę. Ważne jest również, aby unikać zabawek, które zawierają ostre części i materiały, takie jak guziki, oczy lub paznokcie.

Unikaj poduszek

Częstym błędem popełnianym przez wielu nowych rodziców jest używanie poduszek, aby podnieść główkę dziecka podczas snu. Używanie poduszki zwiększa ryzyko uduszenia i SIDS, a także może spowodować, że dziecko będzie się przemieszczać. Szyje noworodków są również mniejsze niż szyje ich rodziców i mogą zostać uwięzione w poduszkach. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność przy używaniu poduszek.

Ramiona noworodka są zbyt małe, aby mogły samodzielnie unieść głowę. W rezultacie szyja jest zmuszana do przodu przez poduszkę. Powinnaś unikać używania poduszki aż do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Nawet wtedy, pamiętaj, aby skonsultować się z pediatrą przed wprowadzeniem poduszki. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może używać poduszki, porozmawiaj z nim o przejściu do łóżka dla maluchów.

Unikaj przegrzania

Podczas zakupów nowych ubranek dla swojego nowego członka rodziny, rozważ uniknięcie ryzyka przegrzania śpiącego noworodka. Wcześniaki, szczególnie te, które nie mają zdolności do regulowania własnej temperatury ciała, są bardziej podatne na przegrzanie. Pediatrzy zalecają utrzymywanie w pokoju temperatury pomiędzy 68 a 72 stopnie. Utrzymywanie temperatury poniżej tego zakresu może prowadzić do SIDS, śmierci, której można zapobiec.

Lato może być przyjemną porą roku, ale może też być dość gorące. Przegrzanie śpiącego noworodka może prowadzić do niewygodnego snu, wysypki, a nawet udaru cieplnego. W ciężkich przypadkach przegrzanie śpiącego niemowlęcia może prowadzić do zagrażającego życiu stanu zwanego zespołem nagłej śmierci niemowląt lub SIDS. Ponieważ dzieci mają tendencję do głębokiego snu, gdy jest im gorąco, trudniej je obudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *