Dlaczego nowonarodzone szczenięta płaczą?

Dlaczego nowonarodzone szczenięta płaczą?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego nowonarodzone szczenięta płaczą, nie jesteś sam. W rzeczywistości płacz jest całkowicie normalny dla nowo narodzonego szczeniaka. To normalne, że nowo narodzony szczeniak płacze przy pierwszych oznakach dyskomfortu i nie musi to oznaczać niczego poważnego. Istnieje kilka możliwych przyczyn, w tym brak mleka, brak uwagi i stres. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych powszechnych powodach. Kiedy już zrozumiesz przyczyny płaczu noworodka, możesz zacząć radzić sobie z jego niepokojem w pozytywny sposób.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale porady-poloznej.pl

Strach

Prawie wszystkie psy boją się nowo narodzonych szczeniąt, zwłaszcza tych, które są jeszcze w łonie matki. Jeśli tak jest, Twój szczeniak może potrzebować dodatkowej pomocy w pokonaniu strachu. Trener oparty na pozytywnym wzmocnieniu lub lekarz weterynarii może pomóc Ci w rozwiązaniu tego problemu. Skontaktuj się z American College of Veterinary Behaviorists, aby uzyskać listę behawiorystów w Twojej okolicy. Weterynaryjni behawioryści będą w stanie ocenić zachowanie Twojego szczeniaka i zdecydować, co należy zrobić dalej.

Reakcja szczeniaka na strach różni się w zależności od okoliczności i poziomu zaufania. Większość szczeniąt próbuje się ukryć lub uciec. Jednak pozostawione samo sobie szczenię może próbować uciec, rozrywając okno, wyjąc lub nieodpowiednio żując. Z kolei pies uległy przykucnie lub przewróci się na plecy, aby uspokoić dostrzeżone zagrożenie. Pies może jednak również zareagować zachowaniem podobnym do tego, jakie przejawia nieśmiały szczeniak.

Kluczem do poradzenia sobie z przestraszonym szczeniakiem jest rozpoznanie oznak i zachowań świadczących o strachu u szczeniaka. Chociaż pies może wykazywać strach w obliczu nieznanej osoby lub zwierzęcia, ta instynktowna reakcja ma charakter ochronny. Skłania ona psa do walki lub ucieczki, gdy jest zagrożony. Istnieje kilka sposobów na pokonanie tego strachu. Na początek unikaj narażania szczeniaka na sytuacje, w których czuje się samotny lub przestraszony. Jeśli spotka dzieci lub niemowlęta, może zareagować negatywnie.

Dzieci powinny być nadzorowane w pobliżu szczeniąt. Mogą one stać się szorstkie i podrapane. To samo dotyczy psów, dlatego istotne jest, aby dzieci uczyły się właściwych manier w kontaktach ze zwierzęciem. Wystawianie szczeniąt na wspólne przedmioty i dźwięki pomoże im przezwyciężyć strach przed głośnymi dźwiękami. Dźwięk odkurzacza lub burzy może przestraszyć szczeniaka. Możesz również użyć dźwięków z telewizji i radia, aby przestraszyć szczeniaka.

Brak mleka

Podaje się wiele powodów, aby wyjaśnić, dlaczego nowonarodzone szczenięta płaczą. Mogą być głodne, zimne, potrzebować oddać mocz lub kał, a nawet chore. Kiedy matka jest dobrze odżywiona, dziecko zaczyna się relaksować i produkować więcej mleka. Inną częstą przyczyną jest infekcja bakteryjna gruczołów mlecznych (mastitis). Zablokowany przewód mleczny lub rysa mogą być przyczyną tego problemu. Matka z gorącymi, ciemnymi strzykami może być zakażona mastitis.

Brak mleka może również sprawić, że szczeniak będzie przestraszony. Bez mleka szczenię może odczuwać głód i zaczyna płakać. Ponieważ jest ono ślepe i głuche, może potrzebować pomocy w znalezieniu wolnego smoczka. Jeśli płacz nie ustanie po karmieniu, należy koniecznie zabrać szczeniaka do lekarza weterynarii, który określi przyczynę i zaproponuje plan leczenia. Poniżej wymieniono kilka innych przyczyn płaczu noworodków.

W tym okresie matki muszą unikać podawania szczeniętom jakichkolwiek leków. Leki te będą przechodzić przez mleko i wpływać na szczenię. Jeśli matka przyjmuje leki, ważne jest, aby unikać ich w czasie ciąży. Mogą one wpłynąć na rozwój szczeniąt. Szczeniak może być również hipoglikemiczny. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że matka ma wystarczająco dużo mleka dla nowo narodzonego szczeniaka. Butelka wypełniona substytutem mleka może pomóc zapobiec płaczowi szczeniaka.

W pierwszych tygodniach życia nowonarodzone szczenię będzie miało bardzo mało mleka. Większość czasu powinny spędzać na jedzeniu i spaniu. Jeśli płacz nie ustaje, może to być spowodowane głodem, brakiem czasu na pielęgnację lub problemem z matką. Słaby szczeniak może nie być w stanie prawidłowo pielęgnować i może potrzebować karmienia ręcznego. Jeśli nie możesz poradzić sobie z płaczem, rozważ kontakt z weterynarzem.

Brak uwagi

Kiedy szczeniak zostaje sam, płacze o uwagę, czas na zabawę i przytulanie. W świecie bez matki, poczucie izolacji może być dla szczeniaka przerażające. W czasie budowania więzi, szczeniak może być nieco lękliwy, więc dodatkowa uwaga w tym czasie jest niezbędna. Jeśli jednak karzesz szczeniaka za płacz, możesz zniszczyć jego relację ze szczeniakiem.

Nowonarodzone szczenię może płakać, ponieważ jest głodne lub potrzebuje uwagi. Może to być również spowodowane wadami wrodzonymi lub problemem z produkcją mleka przez matkę. Lekarz weterynarii może zbadać matkę, aby upewnić się, że nie produkuje ona wystarczającej ilości mleka lub ma wzdęty brzuch. W każdym przypadku ważna jest wizyta u weterynarza, ponieważ może on pomóc zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie metody postępowania.

Jeśli szczenię jest chore, należy natychmiast zająć się jego stanem. Szczenięta nie mają rezerw, jakimi dysponuje dorosły pies, a zwlekanie z obserwacją objawów może doprowadzić do powikłań. Ponadto nowo narodzone szczenięta są bardziej narażone na problemy z układem pokarmowym. Zwłaszcza jeśli są karmione butelką z mlekiem krowim, mogą nie otrzymywać wartości odżywczych, których potrzebują, aby rosnąć zdrowo. Jeśli jednak szczeniak jest słaby, może potrzebować pomocy medycznej, aby pomóc mu rosnąć.

Oprócz płaczu, gdy są pozbawione uwagi, nowe szczenięta potrzebują karmienia co dwie do trzech godzin. Ponieważ płaczą, gdy są głodne, rodzice zastępczy powinni zapewnić, że karmią szczenięta zgodnie z harmonogramem. Jeśli szczenięta nie są karmione, mogą ssać powietrze, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że nie ssą powietrza. Jeśli tak się stanie, należy je beknąć. W przeciwnym razie mogą zacząć marudzić i płakać.

Stres

Istnieją różne powody, dla których nowo narodzone szczenię może płakać. Niektórzy rodzice zwierząt interpretują płacz jako potrzebę karmienia, podczas gdy inni postrzegają go jako sposób sygnalizowania bólu. Niezależnie od tego, czy chcesz dowiedzieć się, dlaczego szczeniak płacze, czy po prostu chcesz dowiedzieć się, jak złagodzić ten problem, istnieją sposoby, aby pomóc swojemu szczeniakowi. Poniżej wymieniono niektóre z powodów, dla których stres powoduje płacz noworodków. Aby złagodzić stres, który powoduje płacz szczeniaka, wypróbuj poniższe wskazówki:

Izolacja: Płacz szczeniaka jest naturalną reakcją na bycie odizolowanym. Szczenięta są zwierzętami społecznymi i po raz pierwszy doświadczają samotności, gdy są oddzielone od mamy i kolegów z miotu. Jeśli szczeniak dużo płacze, prawdopodobnie szuka połączenia z kimś. Najlepiej jest trzymać szczeniaka, gdy czuje się samotny. W końcu płacz ustanie. Ale jeśli zauważysz, że jest uporczywy, możesz chcieć odwiedzić certyfikowanego psiego specjalistę.

Brak ciepła: Nowonarodzone szczenięta płaczą nadmiernie, gdy są głodne lub jest im zimno. W ciągu pierwszych dwóch tygodni szczenięta nie potrafią prawidłowo regulować temperatury ciała. W tym okresie temperatura będzie rosła i spadała, a płacz noworodka może wskazywać na poważniejszy problem. Jeśli zauważysz nadmiar płaczu u szczeniaka, rozważ natychmiastowe podjęcie działań. W zależności od przyczyny płaczu może to być znak, że szczenię potrzebuje karmienia, jest głodne lub cierpi na problem zdrowotny.

Strach przed osieroceniem

W opowieściach ludowych sieroty są wyrzutkami. Są odcięte od podstawowej jednostki rodzinnej i często nie mają najbliższych krewnych. Sieroty nie są upośledzone, ale wyraźnie różnią się od reszty społeczeństwa. Przypominają ludziom o ich własnej samotności i osamotnieniu. Podobnie sieroty sprawiają, że płaczemy. Powód, dla którego płaczą, nie jest do końca jasny. W niektórych kulturach reprezentują one po prostu poczucie odrzucenia.

Wielu autorów uważa, że sieroty są takie same jak my: szukają bezpieczeństwa w izolacji. Bycie samemu jest doświadczeniem zarówno pobudzającym, jak i przerażającym. Łatwo jest literackiemu archetypowi sieroty wpaść w rutynę, gdy jest samotny. Obawia się wykorzystania lub porzucenia, niechętnie zgadza się na żądania innych. Jednak nie są całkowicie samotni.

Płacz nowonarodzonego szczeniaka jest w rzeczywistości objawem jakiejś choroby, przede wszystkim infekcji. Infekcje jamy ustnej i gardła należą do najczęstszych przyczyn płaczu osieroconych szczeniąt. Często mają one niedostateczny układ odpornościowy, więc potrzebują pomocy w utrzymaniu ciepła. Nieleczona posocznica bakteryjna może spowodować śmierć. Ponadto, przedłużający się poród, karmienie formułą i stres podczas porodu mogą sprawić, że szczeniak będzie bardziej podatny na nią. Jeśli jednak szczeniak zachoruje na posocznicę bakteryjną, można ją leczyć antybiotykami o szerokim spektrum działania. W przypadku odwodnienia można uzupełniać płyny. Zdrowe szczenięta będą codziennie przybierać na wadze. Jeśli zauważysz znaczny spadek wagi, jest to oznaka choroby.

Wiele osób uważa, że podstawowym powodem płaczu szczenięcia jest chęć komunikacji z otoczeniem. Osoby początkujące nie zdają sobie sprawy z tego, że ich szczenięta są na niego wrażliwe. Płacz nowonarodzonego szczeniaka jest normalną częścią jego rozwoju. Ich głośny płacz jest dla nich sposobem na komunikację z otoczeniem. Ale jeśli nie ma go w twoim domu, może to być znak, że twój szczeniak cierpi na jakąś chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *