Pierwsze pytanie, jakie może Ci się nasunąć, to „dlaczego mój noworodek nie śpi?”. Istnieje kilka możliwych powodów. Po pierwsze, potrzeby dziecka w zakresie snu będą się zmieniać wraz z wiekiem. Po drugie, dziecko będzie przechodziło przez kamienie milowe rozwoju, które będą przerywały jego sen. Po trzecie, możesz zbyt wcześnie ingerować w jego potrzeby. Oto kilka rozwiązań, które pomogą Ci ustalić, dlaczego Twój noworodek nie śpi. Mam nadzieję, że jedno lub więcej z tych rozwiązań sprawdzi się w Twoim przypadku.
Potrzeby dziecka w zakresie snu różnią się w zależności od wieku
Dzieci potrzebują różnej ilości snu wraz z wiekiem. Śpią od 8 do 18 godzin na dobę. W tym czasie zazwyczaj śpią krótko, od dwóch do czterech godzin. Jeśli jednak mają kolkę lub są wcześniakami, mogą potrzebować więcej lub mniej snu w ciągu dnia. Nie mają też jeszcze wewnętrznego zegara biologicznego, więc nie mają ustalonego wzorca snu. Dobra wiadomość jest taka, że z wiekiem będą potrzebowały mniej snu.
Dzieci w wieku od czterech do sześciu miesięcy potrzebują około 14 godzin snu na dobę, z jedną lub dwiema dwugodzinnymi drzemkami w ciągu dnia. W tym wieku mogą potrzebować czterech drzemek dziennie, ale później wystarczy im jedna dziennie. Kiedy dziecko osiągnie osiem miesięcy, będzie potrzebowało tylko jednej drzemki dziennie i będzie musiało spać tylko kilka godzin przed snem.
Kamienie milowe rozwoju zaburzają sen
Noworodki mogą nie być w stanie przespać całej nocy. To dlatego, że stale rosną i rozwijają nowe umiejętności. Jednak zakłócenia snu w trakcie kamieni milowych rozwoju mogą być nieuniknione. Dzieci będą ćwiczyć umiejętności nawet podczas snu, dlatego ważne jest, aby planować z wyprzedzeniem. Należy również starać się nie zachęcać dziecka do rozwijania nawyków uzależnienia podczas tych etapów. Jeśli jednak dziecko prześpi całą noc, prawdopodobnie wkrótce zobaczysz inne kamienie milowe.
Kiedy te kamienie milowe zostaną osiągnięte, dzieci będą często budzić się w nocy. Może to prowadzić do nocnych przebudzeń i wieczornego marudzenia. Jako rodzic, to naturalne, że czujesz się zestresowany i spanikowany, ale ważne jest, aby pamiętać, że te zmiany są normalne i niezbędne dla rozwoju dziecka. Ważne jest również, aby pamiętać, że sen każdego dziecka może być zakłócony przez różne rzeczy. Kluczem do rozwiązania jest jednak danie dziecku jak najwięcej czasu na ćwiczenie i doskonalenie swoich umiejętności.
Zmiany w rutynie snu
Twój noworodek jest małym stworzeniem i tak naprawdę nie możesz powiedzieć, kiedy jest dzień lub noc. Dzieje się tak dlatego, że noworodki nie mają jeszcze swoich własnych rytmów okołodobowych, które regulują sen i czuwanie. W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia nie są w stanie odróżnić różnicy między nimi i są zależne od fizjologicznych wskazówek matki dotyczących snu. Dobrą wiadomością jest to, że możesz zacząć pomagać im w ustaleniu regularnej rutyny snu już w pierwszym miesiącu życia.
Kiedy zaczniesz próbować nauczyć dziecko spać, pamiętaj, że nie ma ono ustalonego harmonogramu. Jest to okres adaptacyjny, w którym uczą się spać i budzić o określonych porach. Będą również dostosowywać się do podróży i kamieni milowych rozwoju, gdy będą rosły. Dostosowanie się do harmonogramu może zająć noworodkowi kilka tygodni, ale gdy będzie starszy, będzie spał przez dłuższe okresy czasu.
Zbyt wczesna ingerencja
Kiedy trzymasz nowe dziecko, możesz zakłócić ich sen, budząc je zbyt wcześnie. Podczas gdy niemowlęta zwykle wydają się mieć dobry poziom energii, może to prowadzić do ich rozdrażnienia. Zbyt wczesne ingerowanie w sen noworodka może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci zapobiec brakowi snu u Twojego nowego dziecka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ryzyku i korzyściach wynikających z utrzymywania dziecka w stanie uśpienia.
Karmienie snem
Jeśli Twój noworodek nie śpi, możesz się zastanawiać, czy nie spróbować karmienia snem. Ta technika może być skuteczna przez kilka tygodni po ukończeniu przez dziecko trzech lub czterech miesięcy. Chociaż Twoje dziecko może nie być w stanie dostosować się do niej w ciągu nocy, dodatkowe pół godziny snu pomoże Twojemu dziecku w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Poniżej wymieniono kilka wskazówek dotyczących karmienia noworodka snem. Może to zająć trochę prób i błędów, zanim Twoje dziecko zacznie się do tego przyzwyczajać.
Po pierwsze, pamiętaj, że senne karmienie noworodka nie wiąże się z budzeniem dziecka. Można to zrobić tylko wtedy, gdy dziecko śpi. Można to zrobić poprzez karmienie piersią lub za pomocą butelki. Jeśli używasz butelki, zmniejsz wielkość ostatniego posiłku, aby zwiększyć głód dziecka w środku nocy. Możesz również zmniejszyć wielkość ostatniego posiłku, który mu podałaś, aby zapewnić mu karmienie o północy.
Zmiana pieluch
Zmiana pieluch jest nieuniknioną częścią życia noworodka. Zadanie to może być zarówno męczące, jak i niebezpieczne dla dziecka. Oprócz trudności fizycznych, zmiana pieluchy na podłodze wymaga użycia dwóch rąk i jest ryzykowna. Uprząż bezpieczeństwa dla niemowląt pomaga utrzymać w ryzach dziecko podczas zmiany pieluchy. Poniżej wymieniono kilka sposobów, aby zapobiec przewracaniu się dziecka podczas zmiany pieluchy.
Zmiana pieluchy może być dużym stresem dla rodziców karmiących piersią. Dzieje się tak dlatego, że nowi rodzice muszą wstawać kilka razy w ciągu nocy, aby nakarmić swoje dziecko. Choć może być kuszące sprawdzanie, co słychać u śpiącego dziecka, staraj się go nie budzić. Spróbuj uniknąć tej stresującej czynności, umieszczając dziecko w basenie lub łóżeczku podczas snu. W ten sposób możesz sprawdzić pieluszkę bez przeszkadzania dziecku.