Czy noworodek zaśnie, jeśli jest głodny?

Czy noworodek zaśnie, jeśli jest głodny?

Jak poznać, czy twój noworodek jest głodny czy nie. Jeśli Twoje dziecko jest senne po nocnym karmieniu, może być głodne. W tym artykule dowiesz się, jak nakarmić głodne dziecko. Dowiesz się również, jak karmić dziecko, które jest senne w nocy. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki dotyczące karmienia głodnego noworodka. Pomimo tych wskazówek, nadal powinnaś obserwować oznaki głodu.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z klubmamyimalucha.pl

Oznaki głodu u noworodka

Często zdarza się, że płacz dziecka jest późną oznaką głodu, ale obserwacja zachowania noworodka w celu określenia, czy jest on głodny, może zaoszczędzić Ci wiele frustracji. Aby pomóc Ci rozpoznać wczesne oznaki głodu, oto kilka przydatnych wskazówek:

Wczesne oznaki głodu obejmują otwarte oczy, marudną twarz i aktywną postawę. Dziecko może być gotowe do karmienia, jeśli jego oczy są szeroko otwarte. Może to być również czas na karmienie piersią lub butelką, jeśli jego usta są otwarte. Wszystkie te znaki mogą wskazywać na to, że dziecko jest głodne, dlatego ważne jest, aby zwracać na nie uwagę. Te sygnały są powszechne u noworodków, ale są wystarczająco subtelne, aby rodzice mogli je rozpoznać.

Najbardziej oczywistym znakiem, że Twój noworodek jest głodny jest płacz, ale on lub ona może nie mieć jeszcze słów. W każdym razie Twoje dziecko będzie wydawać pewne odgłosy, które wskazują, że jest głodne. Co więcej, Twoje dziecko może zacząć gruchać lub uśmiechać się, kiedy pokaże mu się jedzenie i chętnie otworzy usta. Oprócz tych sygnałów, Twój noworodek może zacząć kopać lub wiercić się na swoim ciele i zacząć wykazywać oznaki dyskomfortu.

Pomimo tego, że Twój noworodek nie rozwinął jeszcze umiejętności jedzenia bez marudzenia, ssanie ręki jest nadal niezawodnym wskaźnikiem głodu. Jednak po 6-8 tygodniach życia dzieci zaczynają badać swoje usta i ruchy rąk, co sprawia, że ssanie ręki staje się mniej wiarygodnym wskaźnikiem. Ponadto, jeśli zignorujesz wczesne sygnały głodu, możesz poprawić jakość sesji pielęgnacyjnych o pół godziny. Nie tylko otrzymasz dodatkową godzinę snu, ale także zapobiegniesz depresji i zapaleniu sutka. Klinika karmienia piersią nauczy Cię noszenia dziecka na rękach i innych rzeczy, które pomogą Ci osiągnąć lepsze doświadczenie w karmieniu piersią Twojego noworodka.

Objawy senności po nocnym karmieniu

Senność poposiłkowa jest powszechna w ciągu pierwszych kilku godzin po nocnym karmieniu, a jej przyczyny są złożone. Niektóre składniki pokarmowe powodują większą senność niż inne, a niektóre posiłki są lepszymi induktorami snu niż inne. Potrzeba więcej badań, aby zrozumieć dokładny wpływ różnych składników odżywczych na senność w ciągu dnia. Wiele badań dotyczących diety i snu koncentrowało się na wpływie na sen nocny, ale trzeba zrobić więcej, aby zrozumieć, jak niektóre pokarmy wpływają na senność w ciągu dnia. Pokarmy wysokotłuszczowe, które zazwyczaj uważane są za ciężkie i bogate, mogą zwiększać senność dziecka po posiłku.

Karmienie głodnego noworodka

Istnieje wiele powodów, aby karmić noworodka w nocy. Jednym z głównych powodów jest upewnienie się, że ma on wystarczająco dużo energii, aby spać przez co najmniej trzy lub cztery godziny. Jest mało prawdopodobne, aby głodny noworodek zasnął na dłużej niż godzinę lub dwie. Dziecko powinno być również w cyklu ssania-połykania-oddychania, co oznacza, że nadal wydobywają mleko. Inne powody karmienia głodnego noworodka to:

Innym powodem karmienia głodnego noworodka w nocy jest to, że karmienie niemowlęcia może złagodzić dyskomfort związany z płaczem. Dzieci mogą mieć gazy, być chore lub po prostu zmęczone i nie zasną bez karmienia. Karmienie noworodka, gdy płacze, jest często lepsze niż próba zmuszenia go do pozostania w stanie uśpienia według harmonogramu. Możesz również spróbować kilku technik uspokajających, które pozwolą mu zasnąć.

Nowa matka poczuje ulgę, jeśli ich dziecko będzie karmić piersią. Karmienie piersią jest jednym z najlepszych sposobów na nawiązanie więzi z noworodkiem, ale może również powodować otarcia na sutkach i pęcherze. Karmienie głodnego noworodka zmniejszy również prawdopodobieństwo wystąpienia głodu u tego dziecka w przyszłości. Kiedy noworodek ma ponad 4 miesiące, możliwe jest przejście do sześciu godzin bez karmienia.

Należy pamiętać, że mózg nie odbiera sygnałów o głodzie tak często jak inne części ciała. Dlatego też karmienie noworodka, gdy tylko zasygnalizuje on głód jest niezbędne. Idealnie, sesja karmienia powinna mieć miejsce przynajmniej raz w ciągu dnia i jeden raz w nocy. Ostatecznie, powinnaś przestać karmić piersią, kiedy Twoje dziecko ustali dobry wzorzec jedzenia.

Karmienie po nocnym karmieniu

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój noworodek spał, jeśli jest głodny, bez konieczności karmienia go. Często noworodki budzą się w nocy, aby jeść, ponieważ mają skojarzenie z jedzeniem i snem, lub dlatego, że są nawykowymi karmicielami. Niezależnie od przyczyny, określenie, czy Twój noworodek jest głodny czy nie, jest trudnym procesem. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci uniknąć usypiania noworodka karmieniem po nocnym karmieniu.

Po pierwsze, unikaj karmienia noworodka, kiedy jest już najedzony po ostatnim karmieniu. Mózg jest tak skonstruowany, że skupia się na jedzeniu, a nie na śnie i jeśli Twój noworodek budzi się w nocy, aby jeść, karmienie może być przedwczesne. Kiedy noworodek się budzi, zazwyczaj nie jest głodny, ale nadal jest prawdopodobne, że jest spragniony.

Następnie możesz chcieć zmniejszyć liczbę nocnych karmień. Możesz stopniowo eliminować te nocne karmienia jedno po drugim, aż dojdziesz do punktu, w którym Twój noworodek nie jest na tyle głodny, aby się obudzić. Pamiętaj, aby uspokoić noworodka po każdym skróconym karmieniu. Tak długo jak będziesz konsekwentna i delikatna, Twój noworodek w końcu nauczy się spać bez karmienia w nocy.

Oprócz karmienia po nocnym karmieniu, ważne jest również, aby unikać karmienia noworodka zbyt blisko pory snu. Dzieje się tak dlatego, że Twój noworodek jest bardziej wrażliwy podczas lekkiego snu, a jeśli karmisz, gdy jest jeszcze rozbudzony, Twoje dziecko może przestać jeść lub odmówić karmienia. Może to prowadzić do znacznej utraty wagi. A jeśli Twój noworodek jest przyzwyczajony do tego schematu, najlepiej poczekać, aż pora karmienia będzie zbliżona do końca dnia.

Wprowadzenie dziecka w harmonogram karmienia

Utrzymanie dziecka w harmonogramie karmienia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia zarówno Twojego, jak i Twojego dziecka. Podczas karmienia noworodka należy pamiętać o następujących rzeczach:

Zacznij od policzenia liczby godzin, które Twoje dziecko przeszło bez karmienia, zaczynając od momentu, kiedy zaczęło się karmić. Jeśli zostaniesz zapytana o częstotliwość karmień, powiedz „mniej więcej co dwie godziny” (np. o 6 rano i o 8 rano). Jeśli masz dziecko, które potrzebuje karmienia o ósmej lub dziesiątej rano, to zaczęłabyś je karmić o ósmej rano i tak dalej. To pomoże ci zorientować się, kiedy twoje dziecko potrzebuje karmienia. Twoje dziecko będzie miało dłuższą przerwę między karmieniami, gdy dorośnie do roli malucha.

Dobrą zasadą jest karmienie noworodka co dwie do trzech godzin przez pierwszy miesiąc. Po tym czasie możesz wydłużać karmienia do czterech do sześciu godzin. Jeśli jednak nie masz harmonogramu, może być konieczne częste budzenie dziecka, aby je nakarmić. Twoje dziecko prawdopodobnie będzie głodne i będzie spało przez dłuższy czas, jeśli nie będziesz go karmić wystarczająco często.

Pierwszą rzeczą, którą należy pamiętać o harmonogramie jest to, że Twoje dziecko ma inne potrzeby niż Twoje. To samo dziecko może potrzebować więcej jedzenia, kiedy jest aktywne, więcej płynów, kiedy jest chore, lub więcej mleka w okresie wzrostu. Oznacza to, że harmonogram, który wybierzesz teraz, musi być wystarczająco elastyczny, aby zaspokoić potrzeby dziecka w przyszłości. Oprócz harmonogramu karmienia, musisz monitorować nawyki snu dziecka i obserwować kiedy dziecko jest najbardziej senne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *