Czy nowonarodzone kocięta są ślepe?

OPIS Woda Baby Zdrój

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy nowo narodzone kocięta są ślepe, to nie jesteś sam! Większość kociąt rodzi się głuche i ślepe. Niektóre jednak są niebieskookie, a inne mają zamknięte oczy. Oto spojrzenie na te różnice. A jeśli nadal jesteś ciekawy, oto kilka powszechnych mitów o nowo narodzonych kociętach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o błędnych przekonaniach dotyczących tych maleńkich zwierząt! I jeśli masz ich więcej!

Wszystkie kocięta rodzą się z niebieskimi oczami

Wszystkie kocięta rodzą się z niebieskimi oczami, ponieważ pigment w tęczówce nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Gdy melanina zostanie rozłożona, zmienia kolor oka. Jednakże, gdy melanina jest rozmieszczona tylko w jednej tęczówce, jest to znane jako heterochromia. Stan ten wydaje się być wadą rozwojową, choć może istnieć związek genetyczny. Niezależnie od przyczyny, heterochromia może dotknąć każdego kociaka.

Wszystkie kocięta rodzą się ślepe

Koty mają wyjątkowy zmysł wzroku, więc nie jest zaskoczeniem, że wszystkie kocięta rodzą się ślepe. Jednak ta ślepota nie jest trwała. Większość kociąt rozwija swój wzrok w ciągu pierwszego miesiąca, a w trzecim miesiącu życia są w stanie rozróżnić przedmioty i ludzi. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że niewidome koty nie widzą. Na szczęście kocięta nadal mogą nauczyć się używać swoich oczu i nauczyć się poruszać w swoim środowisku.

Wszystkie kocięta rodzą się głuche

Koty mogą być głuche zarówno przy urodzeniu, jak i w późniejszym okresie życia, w zależności od wielu czynników. Głuchota u kotów może wystąpić z powodu wieku lub choroby fizycznej. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot jest głuchy, udaj się do lekarza weterynarii, który określi prawdopodobną przyczynę. Niektóre rasy są bardziej podatne na utratę słuchu niż inne, w tym koty perskie i szkockie fold. Ryzyko wystąpienia głuchoty wzrasta wraz z wiekiem.

Wszystkie kocięta mają zamknięte oczy

Koty mają zamknięte oczy, kiedy się rodzą. Jest to spowodowane tym, że ich oczy wciąż się rozwijają. Przez pierwszy tydzień lub dwa życia mają zamknięte powieki, aby chronić wrażliwe tkanki oka. Ich zewnętrzne powieki otworzą się dopiero w wieku ośmiu tygodni, kiedy ich wzrok jest w pełni rozwinięty. Jeśli martwisz się o wzrok swojego kociaka, możesz przeczytać ten artykuł, aby dowiedzieć się o rozwoju oczu Twojego nowego przyjaciela.

Wszystkie kocięta mają zamknięte kanały słuchowe

Koty mają zamknięte kanały słuchowe i zamknięte oczy. To sprawia, że są całkowicie ślepe i głuche, i zależne od matki, aby przetrwać. Do czasu otwarcia oczu w wieku około jednego do dwóch tygodni wszystkie kocięta są ślepe i głuche. W miarę rozwoju słuchu i wzroku, ich kanały słuchowe otworzą się i zaczną reagować na dźwięki. Do tego czasu jednak trudno im będzie odróżnić dźwięki i dobrze widzieć.

Wszystkie kocięta mają częściowo otwarte oczy

Kocięta rodzą się z zamkniętymi oczami. Ich zmysły nie są w pełni rozwinięte. Po urodzeniu mogą mieć nawet uszy przyłożone do głowy. Przez kilka dni są głuche i ślepe, polegając na wskazówkach matki, zapachu i uczuciu. Jednak z wiekiem zaczynają otwierać swoje oczy i kanały słuchowe. Oto kilka faktów na temat tych dwóch ważnych aspektów rozwoju kociaka.

Wszystkie kocięta mają niebieskie oczy

Jeśli kiedykolwiek widziałeś kociaka z niebieskimi oczami, możesz się zastanawiać, jaki jest ich kolor. Trudno jest określić, jaki kolor ma Twój kociak, a hodowcy nie dają na to żadnych gwarancji. W rzeczywistości nie będziesz wiedział na pewno, dopóki kociak nie skończy sześciu miesięcy. Powodem, dla którego kocięta mają niebieskie oczy jest złudzenie optyczne. Rodzą się one z niebieskimi oczami, ponieważ melanocyty w kocim oku nie produkują jeszcze aktywnie melaniny, która nadaje im kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *