Czy małe ptaki mogą jeść ryż?

Co się dzieje, gdy Twój noworodek ma więcej niż 8 mokrych pieluch na dobę?

Jedno pytanie, które zadaje wielu właścicieli ptaków, brzmi: „Czy młode ptaki mogą jeść ryż?”. Odpowiedź to kwalifikowane „tak”. Jest to pożywny pokarm, który dostarcza ptakom szybkiej energii. Istnieje jednak kilka ważnych czynników, o których powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz karmić swojego ptaka ryżem. Nieugotowany ryż jest niezdrowy dla trawienia ptaków. Tworzy również wiatroszczelną niedrożność w przewodzie pokarmowym.

Nieugotowany ryż powoduje wiatro- i wodoszczelną niedrożność w układzie pokarmowym

Badanie opublikowane w recenzowanym czasopiśmie The American Biology Teacher w 2011 roku obaliło powszechne przekonanie, że nieugotowany ryż zatyka układ pokarmowy ptaków małych. Stwierdzono, że ryż rozszerza się bardziej niż nasiona ptaków i dlatego nie wystarczy, aby zatkać przewód pokarmowy małego ptaka. Fakt ten jest ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, nieugotowany ryż trudno jest zmyć z trawnika, a po drugie, jest śliski na betonie. W przypadku WAWO małe ptaki będą wymagały specjalnego leczenia u ptasiego weterynarza, ale mogą przeżyć na gotowanym ryżu.

Jednak wielu właścicieli ptaków domowych przysięga na odżywcze korzyści surowego ryżu i karmi nim swoje ptaki. Inni jednak ostrzegają przed podawaniem ryżu młodym ptakom. W obu przypadkach wysoka zawartość węglowodanów w ryżu i brak niezbędnych składników odżywczych mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe, a nawet prowadzić do śmierci. Nieugotowany ryż nigdy nie powinien być podawany młodym ptakom. Zamiast tego należy podawać im specjalnie opracowaną karmę dla ptaków. Należy jednak pamiętać o stałej obserwacji ptaków, aby uniknąć ryzyka zachorowania lub zranienia.

Żołądek jest drugą komorą w układzie pokarmowym ptaka. Często zdarza się, że komora ta jest zablokowana przez ciało obce. Może to być spowodowane nudą, zabawą lub frustracją seksualną. Zwierzę mogło żuć ten przedmiot, ponieważ jest to nowość. Inne przyczyny to niedobór minerałów i głód. Nieleczone zatory mogą przekształcić się w materiał podobny do „cementu”, powodując ból i stan śmiertelny.

Brązowy ryż jest zdrowszy dla ptaków

Jeśli chcesz zapewnić swojemu ptakowi zdrową dietę, musisz wiedzieć o różnicy między białym a brązowym ryżem. Podczas gdy oba są jadalne, brązowy ryż jest lepszy dla małych ptaków. Dzieje się tak dlatego, że brązowy ryż ma więcej składników odżywczych i jest produkowany z większą gęstością odżywczą. Biały ryż ma mniejszą wartość odżywczą i jest uważany za pusty węglowodan. Istnieją specjalne ryże wykonane dla ptaków, które można dodać do diety. Brązowy ryż jest lepszy dla ptaków młodych, ponieważ ma więcej białka niż biały ryż.

Możesz przygotować pokarm dla swojego ptaka z brązowego ryżu. Zanim nakarmisz nim swojego ptaka, upewnij się, że jest on skiełkowany. Dzięki temu ma on bardziej kompletny profil aminokwasowy. Jeśli kupujesz wstępnie ugotowany ryż, musisz pamiętać, aby kupować ten niesolony. W ten sposób Twój ptak będzie miał pełną korzyść z ryżu. Brązowy ryż jest również bardziej strawny niż biały. Należy jednak upewnić się, że ryż jest wolny od substancji chemicznych i konserwantów.

Pamiętaj, że ptaki są oportunistycznymi karmicielami. Lubią jeść wszystko i wszędzie, więc powinieneś zapewnić im zdrowe pożywienie. Chociaż niegotowany ryż jest w porządku, aby podawać go ptasim pupilom, najlepiej unikać przekarmiania go. Może to prowadzić do problemów z trawieniem. Brązowy ryż może być również szkodliwy dla młodych ptaków, więc zachowaj ostrożność podczas jego podawania. Upewnij się, że Twoje młode ptaki jedzą odpowiednią ilość.

Biały ryż jest źródłem szybkiej energii dla ptaków

Od lat krąży mit na temat ryżu i młodych ptaków. Wiele osób obawia się, że niegotowany ryż zaszkodzi ptakom, ale tak po prostu nie jest. Jeśli ryż zostanie ugotowany prawidłowo, będzie stanowił szybkie źródło energii dla małych ptaków. Jego zawartość witamin B i E jest również korzystna dla zdrowia ptaków, więc nie jest to dla nich zły pokarm.

Wiele ptaków młodych dobrze rozwija się na ryżu ze względu na jego szybkie trawienie i niską zawartość tłuszczu. Ponieważ ptaki mają wysoki metabolizm, muszą szybko przetwarzać pokarm na energię. Ryż, w przeciwieństwie do innych ziaren, nie pozostaje w żołądku ptaka na tyle długo, by spuchnąć. Proces trawienia przez ptaka różni się w zależności od rodzaju spożywanego ryżu i jego wielkości, ale zazwyczaj ptak wielkości wróbla potrzebuje około 45 minut, aby strawić porcję nieugotowanego ryżu.

Ryż zawiera wiele składników odżywczych, zwłaszcza żelaza i cynku. Małe ptaki potrzebują do rozwoju dużo wapnia, magnezu i manganu. Żelazo utrzymuje stabilny poziom tlenu we krwi i zapobiega przewlekłym schorzeniom narządów. Ponadto witamina B pomaga im absorbować energię z pożywienia, a witamina E chroni ich komórki przed uszkodzeniem. Ryż jest wprawdzie bogaty w węglowodany, ale zawiera też wiele witamin i minerałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *