Czy Baby Yoda to naprawdę Yoda?

Czy Baby Yoda to naprawdę Yoda?

Wielu fanów jest zdezorientowanych wyglądem Baby Yody. Trudno dociec jaka jest prawdziwa tożsamość tej postaci i dlaczego nie jest bardziej podobna do oryginału. Wielu jednak uważa, że dziecko jest Palpa-Yodą, czyli naczyniem z esencją Imperatora Palpatine’a. Jest to pytanie warte rozważenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę sposób, w jaki postać reaguje na różne sytuacje.

Grogu

Nie wiemy na pewno czy dziecko jest Yodą czy Grogiem, ale postać jest bardzo podobna. Dziecko jest dzieckiem Ahsoki Tano, byłej Jedi, która miała kontakt z Grogu. Odbyli intymną rozmowę, a ona zasugerowała, by Mando poszukał mistrza Jedi Luke’a Skywalkera i zabrał Grogu ze sobą, by ten poznał drogi Jedi.

Dziecko urodziło się około 41 BBY i wychowało w Świątyni Jedi na Coruscant. Później dziecko zostało zabrane do imperialnych przez swojego ojca, Dina. Gdy był jeszcze dzieckiem, Mark Hamill grał młodego Luke’a Skywalkera, który później wyrósł na dorosłego. Pomimo bycia dzieckiem, Grogu miał dorosłe imię. W filmie The Mandalorian Luke Skywalker ujawnił, że to on uratował Grogu przed imperialnymi i zgodził się szkolić go w sposobach działania Mocy.

W filmie Star Wars: Episode VII widzimy Czerwoną Piątkę lecącą przez ciemną noc na planecie Tatooine. Podczas podróży widzimy, jak z kokpitu wyskakuje Grogu. Towarzyszył mu R2, a pod szatą nosił łańcuchowy płaszcz. Gdy dziecko dojrzało, zaczęło używać Mocy, by rozmontować droidy i uspokoić szalejącego Rancora. Nie wiadomo, czy Grogu był faktycznie Yodą, czy dzieckiem Yody. Jest jednak prawdopodobne, że w przyszłości powróci na Mandalorian.

Palpa-Yoda

Wielu fanów franczyzy Star Wars zastanawiało się czy Palpa-Yoda to rzeczywiście Yoda. Odpowiedź brzmi „tak”. Chociaż film został zatytułowany „cute and cuddly” ze względu na Ewoki, to w rzeczywistości jest to sequel Powrotu Jedi. The Mandalorian skupia się na starszym Yodzie, który pojawia się jako duch.

Chociaż gatunek Yody jest tajemniczy, aktor, który go gra, jak również twórca filmów Star Wars, nigdy nie ujawnił żadnych informacji. Jest force userem i rzezimieszkiem, choć nie jest wielkim fanem filmów. Choć wygląda jak zwykły kosmita, Yoda jest bardzo stary, w chwili śmierci miał ponad 900 lat.

Mimo że jest tak stary, przeszłość Yody również jest niejasna. Po Powrocie Jedi, Imperator Palpatine sklonował Yodę i przeniósł go do nowego ciała. Jest to spowodowane tym, że chce on wrócić do Imperialnego Remnantu. Dlatego też Palpa-Yoda jest prawdopodobnie antagonistą The Rise of Skywalker.

Yaddle

Pomimo tego, że jest to powracające pytanie, odpowiedź wciąż pozostaje tajemnicą. Podczas gdy fani oryginalnej trylogii Star Wars mogli być w stanie zidentyfikować Baby Yodę w pierwszym filmie, nie oznacza to, że jest on rzeczywiście Yodą. Dziecko urodziło się w tym samym roku co Anakin Skywalker. Był już mistrzem Jedi, ale jego nowe ciało nie miało znanych mu cech. Dziecko Yoda jest istotą bardzo wolno starzejącą się, a jego długość życia szacuje się na około pięćdziesiąt lat. Jest to jeden z powodów, dla których będzie on czarnym charakterem w kolejnym filmie, The Rise of Skywalker.

Wielu fanów założyło, że dziecko w drugim filmie to dziecko Yody, ale tak nie jest. Podczas gdy Baby Yoda nigdy nie został oficjalnie nazwany, jego postać jest bardzo słodką, uroczą istotą. On również powstrzymuje kult użytkowników Mocy i niszczące miasta rozbłyski słoneczne, między innymi. Jest jednak kilka czynników, które sprawiają, że postać ta bardziej przypomina dziecko niż dojrzałego Yodę.

Palpa-Yoda jako naczynie na esencję Imperatora Palpatine’a

Powrót Jedi nie jest jasny w kwestii wskrzeszenia Palpatine’a, ale jest to popularna teoria. Yoda jest inkarnacją esencji Palpatine’a, a w filmie uczy się od ducha Mocy jak „przywrócić siebie do życia”. Sithowie natomiast nie mogą wejść w „życie pozagrobowe” Mocy, stając się duchami Mocy jak Luke, Yoda i Obi-Wan. Użytkownik Reddita wysunął jednak hipotezę, że zmartwychwstanie Palpatine’a mogło być wynikiem „sztuczki”, jaką wywinął mu Qui-Gon Jinn.

Snoke również był marionetką Palpatine’a, a pierścień w jego dłoni był naczyniem na jego esencję. Snoke mógł jednak opętać ludzi, by wrzucić świadomość Palpatine’a do ich ciał marionetek. Ten pomysł jest bardziej logiczny niż nam się wydaje. Ma sens, jeśli zrozumiemy prawdziwą naturę Palpatine’a na podstawie noszonego przez niego pierścienia.

Grogu jako reinkarnowane ciało starego Yody

W filmie The Mandalorian, obcy Grogu (znany również jako „Dziecko”) zostaje odkryty przez łowcę nagród Dina Djarina, który zabiera go do imperialnych. Wkrótce jednak zmienia zdanie i zostawia go u imperialnych. Mimo to, połączenie Grogu z Mocą jest widoczne. Nie wiadomo czy kosmita jest reinkarnacją czy nie.

Nadal nie wiadomo, czy Grogu jest reinkarnowanym ciałem starego Yodii, czy też jest tylko kolejnym klonem. Postać została po raz pierwszy wprowadzona w The Mandalorian sezon 2 odcinek 7, gdzie początkowo był znany jako Baby Yoda. Jego prawdziwe imię zostało jednak później zmienione na Grogu, gdy został przejęty przez Moffa Tarkina, postać z The Mandalorian.

Niezależnie od tego, czy sklonowany Yoda był klonem starego Jedi, „nowy” Yoda nadal był istotą wrażliwą na Moc, która została wychowana w Świątyni Jedi na Coruscant. Choć uniwersum Gwiezdnych Wojen zamieszkuje kilka gatunków obcych, Grogu jest członkiem Tridactyli, nowej klasyfikacji, w której w kanonie rozpoznano tylko trzy z nich.

Grogu jako Force user

Gdy po raz pierwszy widzimy Grogu, jest on bezradnym dzieckiem niezdolnym do walki, którego potencjał zostaje jednak później odkryty. Jego zdolność do Force-Choke’a dwóch szturmowców jednocześnie pokazuje, że jest lepszy od Anakina. Grogu nie posiada jednak formalnego szkolenia Jedi. W przeciwieństwie do Anakina, prawdopodobnie nie znajdzie odpowiedniego mistrza w początkowych odcinkach serialu.

Po raz drugi widzimy Grogu jako użytkownika Mocy, widzimy, że posiada on zdolność lewitowania obiektów i przeciągania ich na swoją stronę. Jego zdolność do używania Mocy do manipulowania rzeczami w powietrzu pokazała, że był on znacznie potężniejszy od każdego Jedi. Posiadał również umiejętność oswajania stworzeń, co robił wielokrotnie podczas filmów. Na przykład użył Mocy, by wyciągnąć przegub kulowy droida Scorpenek podczas walki z Syndykatem Pyke.

Inną mocą Mocy, którą posiada Grogu jest umiejętność podnoszenia obiektów bez ich dotykania. Zdolność ta nazywana jest telekinezą, a Grogu jest w stanie podnosić niezwykle ciężkie przedmioty. Szczególnie imponująca jest jego zdolność do uspokajania dużych bestii, gdyż potrafi je uśpić. Dzięki temu jest w stanie kontrolować umysły istot dużych i małych, nawet jeśli nie mają one siły fizycznej.

Grogu jako Jedi

W filmie Star Wars: Episode IV: A New Hope poznajemy historię Grogu jako Jedi. Choć może wyglądać jak zwykły człowiek, posiada moce Mocy, które pozwalają mu robić niesamowite rzeczy. W tym odcinku używa Mocy, aby rzucić szturmowcami wokół swojej celi. W efekcie udaje mu się oślepić Szturmowców i ogłuszyć Gideona. Następnie przygotowuje się do zabrania Grogu do dr Pershinga, który dokona transfuzji krwi.

Choć opowieść nie pokazuje wprost Grogu jako Jedi, jasne jest, że w przyszłości będzie szkolony przez Jedi, zwłaszcza po spotkaniu ze swoim prawdziwym ojcem, Dinem. Jednak stosunek Luke’a do przywiązań jest drapaniem głowy. Już jako dziecko rozwinął przywiązania do swojego ojca i siostry, a mimo to szkolił ich pomimo ich ciąży i małżeństwa. Nie wiadomo, czy ten pogląd ulegnie zmianie, ale wciąż jest to możliwe.

Yoda jako zmiennokształtny

Trudno sobie wyobrazić, jak serial mógłby kiedykolwiek przedstawić Yodę jako zmiennokształtnego, ale istnieje doskonała możliwość, że nim jest. Seria Mandalorian jest już pełna postaci o niezwykłych zdolnościach, w tym Baby Yody, który może nawet nie być prawdziwym gatunkiem Yody. Podobnie serial The Clone Wars wprowadził Cad Bane’a, który wcielał się w Jocastę Nu. Obecnie na Disney+ ma mieć premierę drugi sezon The Mandalorian, który ma być kontynuacją fabuły.

Istnieje również wiele teorii na temat tego, co sprawia, że holograficzna forma Yody jest tak zniewalająca. Jedna z teorii mówi, że jest on reinkarnacją starego Yody. Ewentualnie może być nowym gatunkiem zmiennokształtnego, zrodzonym z miłości Yody i Yaddle. W każdym razie, jeśli jest zmiennokształtnym, to na pewno chcielibyśmy go poznać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *