Czego spodziewać się po noworodku

Czego spodziewać się po noworodku

Czego spodziewać się po noworodku? Ten artykuł dostarczy Ci podstaw na temat tego nowego członka rodziny. Dowiedz się o kolorze skóry noworodka, powiększonych narządach płciowych i kiedy należy zobaczyć noworodka po porodzie pochwowym. Ten artykuł wyjaśni również, czego należy szukać w genitaliach noworodka. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych objawów u noworodka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym nowym dodatku do Twojej rodziny.

Symptomy noworodka

Jeśli niedawno urodziłaś, ważne jest, aby obserwować noworodka pod kątem oznak choroby. Jeśli jego oczy, ręce lub klatka piersiowa są żółte, lub nie budzi się łatwo, aby się nakarmić, to może to być przedwczesny poród. Inne objawy to przedłużający się płacz lub drgawki, a także niski apetyt. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, czas poszukać pomocy medycznej. Poniżej przedstawiono niektóre objawy przedwczesnego porodu.

Wypchany nos jest jednym z najczęstszych objawów przeziębienia u noworodka. Wydzielina z nosa może być początkowo przejrzysta, ale po kilku dniach zmienia kolor na żółtozielony. Chociaż może to być oznaką poważniejszego przeziębienia, jest to całkowicie normalne, że noworodki mają wydzielinę z nosa. Przeziębienie, zwane również wirusową infekcją górnych dróg oddechowych, jest częstą chorobą u noworodków. Infekcje te nie reagują na antybiotyki. Aby wykluczyć infekcje bakteryjne, pediatra pobierze wymaz z nosa. Jeśli podejrzewana jest infekcja bakteryjna, zlecone zostaną badania krwi.

Kolor skóry noworodka

Kolor skóry noworodka może być mieszaniną niebieskiego, różowego lub fioletowego. Odcienie te są spowodowane niskim stężeniem tlenu we krwi. Niebieskie zabarwienie zanika w ciągu kilku dni, aby ujawnić normalny odcień czerwieni. Podczas gdy niebieskawy kolor dłoni i stóp dziecka jest normalny, niebieskie usta z purpurowym podtekstem są oznaką problemu.

Kolor skóry noworodka może się drastycznie zmienić w ciągu pierwszych kilku tygodni życia. Niektóre dzieci mają więcej melaniny niż inne. Jest to normalne, a poziom pigmentu w ich skórze zmienia się w miarę przystosowywania się do życia poza łonem matki. Oprócz tych poziomów pigmentu, znamiona noworodka mogą być oznaką choroby lub mogą być spowodowane genetyką. Zrozumienie zmian w kolorze skóry noworodka pomoże Ci dokonać najlepszych możliwych wyborów dla zdrowia Twojego maleństwa.

Objawy powiększonych genitaliów u noworodka

U noworodków powiększone genitalia nie są niczym niezwykłym, ale istnieje kilka możliwych powodów, dla których mogą być powiększone. Warunki te mogą być spowodowane nadmiarem płynu w macicy, urazem porodowym lub po prostu normalnym rozwojem narządów płciowych. Powiększona moszna u noworodka może być oznaką poważniejszego stanu, takiego jak wrodzony przerost nadnerczy.

Najczęstszą przyczyną powiększenia narządów płciowych in utero jest nawracająca infekcja znana jako smółkowe zapalenie okołomoczowodowe. Inną przyczyną są nieprawidłowości w układzie limfatycznym. W niektórych przypadkach penis noworodka jest zbyt duży. Dziecko może mieć również powiększone genitalia lub łechtaczkę, która wydaje się zbyt duża. Jednakże, stan ten rzadko jest niebezpieczny i zazwyczaj ustępuje po kilku tygodniach.

Kiedy po raz pierwszy zobaczyć noworodka po porodzie pochwowym

Twój partner będzie prawdopodobnie pierwszą osobą, która zobaczy Twoje dziecko. Noworodek jest bardzo delikatny i będzie potrzebował dużo opieki i wsparcia, aby przetrwać kilka pierwszych dni. Twoja położna lub lekarz położnik zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić Twojemu dziecku bezpieczeństwo i komfort po porodzie. Położne sprawdzą również, czy dziecko prawidłowo oddycha i mogą zabrać je do stacji ogrzewającej, aby zapewnić mu komfort.

Po porodzie skóra Twojego dziecka zacznie się różowić. Dłonie i stopy dziecka będą niebieskie przez kilka godzin, ale w ciągu kilku minut powinny stać się różowe. Obecny będzie płyn owodniowy i vernix, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia poza łonem matki. Twój noworodek będzie miał również pępowinę, która łączy dziecko z matką.

Kiedy zmieniać pieluszkę noworodka

Istnieje kilka wytycznych, których należy przestrzegać przy zmianie pieluszki noworodka. Większość dzieci wymaga zmiany pieluszki od 8 do 10 razy dziennie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, a liczba ta będzie się stopniowo zmniejszać w miarę wzrostu. To, kiedy należy zmienić pieluszkę noworodka, zależy od jego wieku i rodzaju pieluszki. Zasadą jest, że niemowlęta powinny być zmieniane co dwie do trzech godzin. Zbyt długie pozostawienie pieluszki może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, zakażenia drożdżakami lub zapalenia pęcherza.

Niektóre dzieci nie lubią być mokre i zabrudzone, dlatego ważne jest, aby monitorować używanie pieluszek przez noworodka. Noworodki często jedzą i robią kupki w ciągu dnia. Zmieniając pieluszkę noworodka, upewnij się, że robisz to po każdym karmieniu. Zapobiegnie to budzeniu się noworodka częściej niż to konieczne. Podobnie nie należy zmieniać pieluszki dziecku zbyt szybko po karmieniu.

Kiedy przedstawić zwierzę domowe noworodkowi

Być może zastanawiasz się, jak przedstawić swoje zwierzę dziecku. Jest kilka wskazówek, których możesz przestrzegać, aby proces ten był jak najbardziej płynny. Przed wprowadzeniem swojego zwierzaka do noworodka, przygotuj swojego psa do tego wydarzenia, upewniając się, że jest dobrze zachowany i że szanuje twoje granice. Jeśli dziecko wydaje się zazdrosne o Twojego pupila, nie zmuszaj go od razu do zbliżenia się do niego. Zawsze możesz spróbować ponownie po kilku dniach. Pamiętaj, że nigdy nie należy zostawiać noworodka bez opieki ze zwierzęciem, gdyż może to wyrządzić dziecku krzywdę.

Przy pierwszym wprowadzeniu zwierzęcia do dziecka ważne jest, aby trzymać je na smyczy. Spróbuj wprowadzić dziecko do środka, aby pies mógł je powąchać. Bądź spokojny i zrelaksowany, gdy wprowadzasz psa do środka. Zacznij od pozwolenia psu na powąchanie dziecka, a następnie zbliż się do niego. Kiedy pies powącha dziecko, pochwal go delikatnie. Na początku nie pozwól mu stanąć twarzą do dziecka, ale powoli zwiększaj jego bliskość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *