Co widzi noworodek

Dziecko Xiao Zhongli autorstwa Xiao Chang

Czy wiesz, że noworodki mają widzenie obwodowe? Oznacza to, że widzą otaczające je przedmioty. Ale z wiekiem zaczynają skupiać się na konkretnych obiektach. W wieku jednego miesiąca noworodek może skupić się na obiekcie znajdującym się w odległości trzech stóp. To niesamowite! Ale jak działają te zdolności? Jakie rzeczy widzą noworodki? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Kształty

Możemy dowiedzieć się o tym, w jaki sposób niemowlę może postrzegać świat, patrząc na niego i czując jego tekstury. Niemowlęta mogą rozpoznać znajomy przedmiot, chwytając go i wykorzystując zmysł dotyku do uzupełnienia informacji wizualnych. Podobnie, możemy poznać kształt obiektu dotykając go, ale musimy przełożyć informacje dotykowe na obraz trójwymiarowy, aby zrozumieć jego wygląd. Noworodki mogą wykorzystać ten sam zmysł dotyku do rozpoznania nowego obiektu.

Światło

Naturalne światło jest najlepszym źródłem światła dla noworodków. Chociaż dla dorosłych ważne jest, aby się wysypiać, noworodki również mogą korzystać z naturalnego światła. Światło w nocy może mieć negatywny wpływ na rytm okołodobowy. Nowa lampka nocna może być dobrym rozwiązaniem dla pokoju dziecka. Światło emitowane przez jasne okno jest lepsze dla oczu niemowlęcia niż jasne światło ze ściany lub lampki nocnej.

Ruch

Zakres widzenia noworodka jest bardzo ograniczony. Może skupić się tylko na obiektach oddalonych o około osiem do dwunastu centymetrów. Obiekty w tym zasięgu są zwykle bardziej interesujące dla noworodka niż obiekty ruchome. Dlatego ważne jest, aby spędzać dużo czasu z bliska z noworodkiem. Nawet jeśli Twój noworodek nie będzie patrzył na Twoją twarz, może zauważyć ruch. Jeśli zauważysz, że Twój noworodek nie zwraca uwagi na Twoją twarz, odwiedź okulistę dziecięcego, aby ustalić, czy nic mu nie brakuje.

Kolory

Pierwsze pytanie, jakie może Ci się nasunąć, to jakie kolory widzi noworodek. Postrzeganie kolorów przez niemowlęta jest nadal niejasne, ale naukowcy odkryli, że mają one więcej kategorii kolorów niż wcześniej sądzono. Potrafią one rozpoznawać twarze i rozróżniać różne odcienie tego samego koloru. Około piątego miesiąca niemowlęta zaczynają rozumieć, że przedmioty znajdujące się przed nimi nie są po prostu „niebieskie”, ale są również różnymi odcieniami niebieskiego. W końcu umiejętność ta zostanie wzmocniona przez rozwój języka i dzieci zaczną również rozróżniać kolory.

Twarze

Ewolucyjna selekcja preferencji wzrokowych noworodków prawdopodobnie opierała się na cechach ludzkich twarzy. Mechanizmy orientacyjne mózgu muszą być wrażliwe na wzór światła/cienia prezentowany przez oczy i usta twarzy. Istnieje jednak pytanie, dlaczego niemowlęta preferują wzory twarzy, które są jasne na ciemnym tle. Wyjaśnienie może opierać się na mechanizmie niespecyficznym dla twarzy. Preferowanie jasnych elementów na ciemnym tle może wynikać z faktu, że jasne plamy wydają się bliższe obserwatorowi.

Paski

Niemowlęta potrzebują szerokiej gamy stymulacji wzrokowej we wczesnych tygodniach życia. Badania wykazały, że niemowlęta wychowywane w pionowych pasach miały zaburzone zdolności wzrokowe i obniżone zdolności motoryczne. Dlatego sensowne jest otaczanie dziecka pasiastymi przedmiotami w pokoju, zarówno w kąciku zabaw, jak i w jego łóżeczku. I możesz to zrobić na wiele sposobów! Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku oswoić się z paskami.

Obiekty w 3-D

To, co noworodki mogą zobaczyć w 3-D, zależy od tego, jak złożony jest dany obiekt. Nie wiadomo, czy noworodek może w pełni zrozumieć obiekty trójwymiarowe, ale uważa się, że może postrzegać obiekty o częściowej objętości. Postrzeganie obiektów 3D przez noworodka jest ściśle związane z innymi umiejętnościami poznawczymi rozwijanymi we wczesnym dzieciństwie. Jednakże, niemowlęta mogą rozwinąć postrzeganie częściowej objętości w wieku około sześciu miesięcy, co może być spowodowane kombinacją czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *