Co widzi noworodek? Ogólnie rzecz biorąc, wzrok Twojego dziecka jest peryferyjny. Oznacza to, że może ono widzieć świat wokół siebie, ale nie może skupić się na jednym obiekcie. Z czasem rozwija się zdolność do skupiania uwagi na konkretnych obiektach. W wieku miesiąca dziecko może skupić się na przedmiotach oddalonych o trzy stopy przez krótki okres czasu. Rozwój umiejętności śledzenia wzrokiem dziecka zależy również od tego, co robisz.
Objawy problemów z oczami u noworodków
Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, Twoje dziecko może mieć problem z oczami. Chociaż objawy problemów z oczami u noworodków nie są częste, należy je zbadać. Zazwyczaj problemy z oczami mogą być leczone za pomocą terapii widzenia, jeśli zostaną wcześnie wykryte. Aby pomóc dziecku lepiej widzieć, spróbuj zabrać je do miejsc, w których może wyostrzyć wzrok. Jeśli problem nie ustępuje, powinieneś poszukać okulisty. Oprócz tego Twoje dziecko może mieć również zablokowany kanalik łzowy.
Jednym z najczęstszych objawów problemów z oczami u noworodków jest zmiana koloru oczu lub wydzielina. U niektórych niemowląt kanaliki łzowe nie są jeszcze rozwinięte. Stąd ich oczy mogą wyglądać na skrzyżowane, ale jest to normalne. Zazwyczaj problem ten ustępuje samoistnie w ciągu trzech miesięcy. Podobnie, dziecko może wykazywać oznaki podrażnienia, takie jak zaczerwienienie lub swędzenie wokół powieki. Jeśli dziecko mało śpi, może również nadmiernie pocierać oczy. Jeśli dziecko ma wydzielinę w oczach, może to być oznaka infekcji wirusowej lub wady wrodzonej. Szeroki mostek nosowy może również powodować, że oczy wydają się źle ustawione.
Chemiczne zapalenie spojówek może wystąpić, gdy krople do oczu powodują podrażnienie. Krople te są zwykle stosowane u noworodków krótko po urodzeniu, aby zapobiec zakażeniu. W takich przypadkach łagodne zaczerwienienie oka i obrzęk wokół powiek mogą być objawami chemicznego zapalenia spojówek. Zakażenie oka zwane ophthalmia neonatorum (ON) może wystąpić, jeśli dziecko przechodzi przez kanał rodny zakażony chlamydią. W takich przypadkach noworodkowi podaje się antybiotykowe krople do oczu w celu leczenia zakażenia.
Widzenie barw u noworodków
Badanie postrzegania barw u noworodków wykazało, że wrażliwość niemowląt na różne barwy wzrasta w pewnych krytycznych okresach ich rozwoju. Szerokość geograficzna, w której urodzili się uczestnicy badania, przewidywała ilość naturalnego światła dziennego, które niemowlęta otrzymywały we wczesnym okresie niemowlęcym. Uczestnicy urodzeni powyżej koła podbiegunowego mieli lepszą dyskryminację kolorów w zakresie zieleni i purpury niż osoby urodzone poniżej równika. Natomiast dorośli urodzeni poniżej koła podbiegunowego mieli obniżoną dyskryminację kolorów, zwłaszcza jesienią i zimą.
Naukowcy spekulowali, że niska wrażliwość noworodków na kolory jest związana z niedojrzałością siatkówki i kory mózgowej. Ponadto fotoreceptory czopkowe noworodków nie są tak gęsto zorganizowane i wydłużone jak dojrzałe. Rozwój tych elementów może być odpowiedzialny za ich słabą percepcję kolorów. Potrzebne będą bardziej szczegółowe badania, aby określić wiek, w którym niemowlęta zaczynają postrzegać kolory i czy istnieją jakiekolwiek różnice w postrzeganiu kolorów.
Pomimo urodzenia z pełną zdolnością widzenia, noworodki nie potrafią rozróżnić obiektów znajdujących się w odległości większej niż osiem do 15 cali. Preferowane przez nie obiekty to twarze i inne okrągłe kształty z jasnymi i ciemnymi granicami. Ich oczy wciąż się rozwijają, ale potrafią rozróżniać kolory szary i czarny i prawdopodobnie nauczą się rozpoznawać twarze w młodszym wieku. Na szczęście dziecko może poprawić swoje postrzeganie kolorów wraz z wiekiem. Rodzice mogą zachęcać dziecko do korzystania z jego wzroku poprzez wskazywanie obiektów i naśladowanie wyrazu twarzy.
Śledzenie za pomocą oczu dziecka
W jednym z badań stwierdzono, że niemowlęta mogą śledzić obiekty poprzez śledzenie ruchów ich oczu. W badaniu wykorzystano naturalistyczne interakcje z opiekunem, aby zmierzyć uwagę niemowląt na różne części ciała. Badacze wykorzystali technologię eye-tracking do pomiaru uwagi poświęconej konkretnym częściom ciała w ciągu 10 kolejnych dni. Badania te mają wiele zastosowań i nie dotyczą tylko niemowląt. Jest ono również przydatne do zrozumienia, jak niemowlęta rozwijają procesy poznawcze i jak reagują na różne środowiska.
Chociaż eye-trackery są nieocenionym narzędziem badawczym, stwarzają również zagrożenia, zwłaszcza pod maską. Chociaż urządzenia te mogą być bezpieczne i wygodne dla niemowląt, mogą wprowadzać błędy i przeoczenia do procesu pomiarowego. Ponadto, obszerne zbiory danych generowane przez te urządzenia wymagają dokładnego przemyślenia, co mierzą i co oznaczają. Poniżej przedstawiamy kilka technicznych i interpretacyjnych wątpliwości dotyczących eye-trackingu u niemowląt.
Naukowcy mogą wykorzystać technologię eye-tracking do określenia, czy dzieci z autyzmem mają jakieś ukryte zaburzenia w mózgu, czy nie. Metoda ta jest szczególnie przydatna do identyfikacji wczesnych sygnałów ostrzegawczych ASD. Technologia ta została wykorzystana w wielu badaniach do badania niemowląt z wysokim ryzykiem rozwoju ASD. Naukowcy mogą zmierzyć czas spędzony na patrzeniu na osobę, rejestrując jej ruchy oczu i analizując je później. Badacze odkryli, że niektóre niemowlęta z autyzmem mają krótszy czas patrzenia i problemy z wyłączaniem się.
Percepcja światła u noworodków
Percepcja kolorów u ludzi opiera się głównie na trzech typach fotoreceptorów czopkowych: długich, średnich i krótkich. Te trzy typy czopków wykrywają światło i łączą sygnały w dwa szlaki siatkówkowo-ogonowe. Czerwono-zielone kanały stożkowe rozwijają się jako pierwsze u noworodków, natomiast kanały niebiesko-żółte pojawiają się cztery do ośmiu tygodni później. Noworodki są trichromatyczne do trzeciego miesiąca życia.
Ostrość wzroku noworodków wzrasta powoli wraz z wiekiem, z około dwóch do czterech /10 w wieku sześciu miesięcy. W wieku jednego roku ich ostrość wzrasta do czterech, a w wieku pięciu lat ich pole widzenia jest w pełni rozwinięte. Proces używania oczu będzie trwał przez całe życie. Mimo że ich ostrość widzenia jest rozwinięta, noworodki mają trudności z podążaniem za ruchem. Dobrą zasadą jest unikanie używania jasnych świateł do stymulacji wzrokowej.
Podczas gdy noworodki rodzą się z ograniczonym zakresem widzenia, mogą skupić się na przedmiotach znajdujących się w odległości do ośmiu do dwunastu cali. W szóstym tygodniu życia są w stanie skupić się na przedmiotach znajdujących się w odległości około jednej do dwóch stóp. W czwartym miesiącu życia i później, mogą widzieć obiekty oddalone nawet o trzy stopy. Ich wzrok może się szybko zmieniać. Nie mają one jednak zdolności rozróżniania obiektów w tym samym pomieszczeniu. Oznacza to, że mogą mieć większe trudności z widzeniem obiektów znajdujących się daleko, niż z widzeniem obiektów znajdujących się blisko nich.
Oczopląs u noworodków
Oczopląs u noworodków jest częstym zaburzeniem, które dotyczy oczu. Występuje, gdy oko dziecka porusza się w rytmicznych wzorach. Stan ten zazwyczaj wynika z zaburzeń neurologicznych lub ocznych. Wrodzony oczopląs pojawia się w miesiącach noworodkowych i wpływa na oba oczy w kierunku poziomym. Nie wpływa na oko podczas snu dziecka. Objawy oczopląsu mogą nie być oczywiste dla rodzica, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Różne zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym mogą powodować oczopląs u noworodków. Najczęstszymi przyczynami oczopląsu u noworodków są odwarstwienia siatkówki i jaskra. Zaburzenia te mogą upośledzać widzenie lub powodować przedarcia siatkówki. Patologie refrakcyjne, takie jak zaćma, mogą również powodować oczopląs u noworodków. Lekarz powinien zdiagnozować oczopląs u noworodka zaraz po jego wystąpieniu.
Dziecko może urodzić się z oczopląsem, jeśli jego rodzice lub dziadkowie mieli to zaburzenie. Oczopląs wrodzony jest zwykle dziedziczny i może być dziedziczony jako cecha dominująca lub sprzężona z grupą X. Warunki genetyczne, które mogą powodować oczopląs u noworodków to albinizm i amauroza Lebera. Osoby z albinizmem mają niski poziom melaniny w gałkach ocznych. Na szczęście istnieje lekarstwo na oczopląs u noworodków.