Co się dzieje, gdy Twój noworodek ma więcej niż 8 mokrych pieluch na dobę?

Co się dzieje, gdy Twój noworodek ma więcej niż 8 mokrych pieluch na dobę?

Przeciętny noworodek ma 8 mokrych pieluch dziennie, co jest uważane za wystarczające. Jest to oznaka, że dziecko jest dobrze nawodnione i otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych z mleka matki. Jednak liczba mokrych pieluch nie musi wskazywać na ilość płynów spożywanych przez dziecko. Mleko matki powinno być głównym źródłem pożywienia dla dziecka w pierwszym roku życia. Dlatego, jeśli dziecko płacze, najlepiej zmienić pieluszkę, gdy tylko jest mokra.

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z unicornbaby.pl

Dziecko powinno mieć co najmniej dwie mokre pieluchy dziennie

To normalne, że noworodki mają co najmniej dwie mokre pieluchy każdego dnia. Jest to normalne, zwłaszcza przez pierwsze dwa dni. Ale jeśli dziecko ma więcej niż sześć mokrych pieluch dziennie, może to oznaczać, że coś jest nie tak. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważysz, że dziecko sika częściej niż raz na godzinę. Jeśli Twoje dziecko sika częściej, może mieć infekcję dróg moczowych (UTI). Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinieneś natychmiast odwiedzić pediatrę.

Zazwyczaj noworodek powinien mieć co najmniej dwie mokre pieluchy dziennie w dniu pierwszym, drugim i czwartym. Do szóstego dnia dziecko powinno mieć sześć lub więcej pieluch dziennie. Do ósmego dnia noworodek powinien mieć co najmniej osiem lub więcej mokrych pieluch na dobę. Po tym czasie dziecko powinno być dobrze odżywione i zacząć się odżywiać. Jednakże noworodek może mieć nawet 10 mokrych pieluch w ciągu 24 godzin.

Produkcja pieluch u dziecka jest dobrym wskaźnikiem spożycia mleka. Jedno z badań objęło 73 pary matka-dziecko karmiące wyłącznie piersią. Badacze śledzili ich wagę, stolce i sposób karmienia. W obu badaniach stwierdzono, że ilość mokrych pieluch wzrasta z czasem. Im więcej stolców miało dziecko w ciągu pierwszych pięciu dni życia, tym lepiej. W ciągu pierwszych czternastu dni więcej niż cztery mokre pieluchy dziennie wiązało się z wysokim ryzykiem niższego stanu zdrowia niemowlęcia. Stolce dziecka są żółte i przesiąknięte. Generalnie kupa dziecka powinna zmienić kolor z białego na żółty.

Generalnie, noworodek ma co najmniej dwie mokre pieluchy jednego dnia. Jednak często zdarza się, że w pierwszym tygodniu życia dziecko ma trzy lub cztery mokre pieluchy. Jest to normalne i powinno wzrosnąć do czterech lub pięciu mokrych pieluch dziennie do czasu, gdy dziecko będzie miało cztery lub pięć dni. Częstotliwość sikania noworodka zależy od tego, jak dziecko jest karmione. Jeśli dziecko jest karmione piersią, spodziewaj się co najmniej dwóch mokrych pieluch dziennie dla noworodków.

Smółka

Kiedy Twoje dziecko urodzi się po raz pierwszy, pierwsze mokre pieluchy mogą zawierać smółkę. Jest to normalny proces. W ciągu pierwszych kilku dni życia noworodek będzie produkował duże, zielonkawobrązowe stolce. Nie są one nieprzyjemne i zazwyczaj znikają po całkowitym odstawieniu dziecka od piersi. Kilka innych oznak, że u Twojego noworodka występuje smółka to plamki przetrawionej krwi, gruba czarna kupa (podobna do smółki) i „galaretka porzeczkowa”.

Smółka pierwszego dnia jest pierwszym kałem dziecka i zazwyczaj jest dość twarda. Możesz pomóc zapobiec jej przywieraniu do pieluszki, smarując ją oliwką lub olejem z pestek winogron. Kiedy noworodek zaczyna przyjmować mleko matki, smółka zostaje zastąpiona mniej stałą, żółtawą masą kałową. Białko w diecie dziecka jest tym, co powoduje pomarańczowo-czerwoną wydzielinę, a jest to produkt uboczny kwasu moczowego.

Twój noworodek prawdopodobnie będzie miał w tym momencie więcej brudnych pieluch niż mokrych. Smółka w mokrych pieluchach noworodka 8 nie musi być powodem do niepokoju, ale wskazuje, że układ pokarmowy pracuje prawidłowo. Porozmawiaj ze swoją położną lub lekarzem, jeśli nie widzisz smółki. Smółka to czarny, smolisty materiał, który zawiera płyn owodniowy i śluz. Wszystko, co Twoje dziecko zjadło w macicy, znajduje się w smółce.

Kolor i konsystencja smółki w mokrych pieluchach noworodka 8 jest normalny. W rzeczywistości możesz zauważyć, że kolor kupy Twojego noworodka zmienia się z dnia na dzień. Plamienie smółką jest nieszkodliwe, ale jeśli jest bardzo gęste, może sygnalizować, że Twój noworodek jest w niebezpieczeństwie i ma niedrożność jelit. Ważne jest jednak, aby porozmawiać z pediatrą, jeśli zauważysz smółkę w mokrych pieluchach dziecka.

Smółka jest zastępowana przez mniej stały kał

Pierwsza kupa Twojego dziecka to smółka, czyli gęsta, czarna i lepka substancja, która została wydalona w łonie matki. Zazwyczaj po 8 dniach mokrej pieluchy zaczyna ją zastępować mniej stały kał. W miarę jak dziecko przybiera na wadze i zaczyna karmić piersią, smółka będzie stopniowo zastępowana przez mniej stały kał.

Smółka to czarniawa, smolista substancja, która jest wydalana przez noworodki w pierwszej dobie życia. Jest to pierwszy stolec, który dziecko produkuje i odżywia je mleko matki. Noworodek będzie ściągał to mleko z piersi, a siara w nim zawarta jest bogatą w składniki odżywcze, nieco przeczyszczającą substancją.

Pierwsza kupa Twojego noworodka to smółka, zielonkawo-czarna substancja, która zawiera śluz, włoski lanugo i płyn owodniowy. Po kilku dniach smółka zostaje zastąpiona przez mniej twardy kał, ale nie powinnaś się tym martwić. Po prostu zadzwoń do swojego lekarza, jeśli Twój noworodek nadal nie wypróżni się po 24 godzinach.

Kiedy Twoje dziecko jest w pierwszych ośmiu mokrych pieluchach, będzie produkowało więcej smółki niż stałego kału. Smółka będzie miała ciemnozielony kolor i zostanie zastąpiona żółtym lub musztardowym kolorem. Jeśli dziecko jest karmione piersią, kupa będzie ciekła i nie będzie miała zapachu. Jeśli jednak Twoje dziecko jest karmione mieszanką, kupa będzie bardziej zbita i ciemniejsza.

Smółka jest zastępowana przez żółtawy kał

Pierwsza kupa noworodka to smolista, zielonkawo-czarna substancja zwana smółką. Składa się ona z płynu owodniowego, śluzu i komórek skóry. Jest ona znacznie trudniejsza do usunięcia niż zwykły kał. Użycie wazeliny na spodzie pieluszki może pomóc w jej odparciu. Między pierwszymi dwoma a czterema dniami po urodzeniu, kupa będzie połączeniem smółki i stolca, i będzie jaśniejsza w kolorze i bardziej miękka. Te przejściowe odchody będą utrzymywać się przez jakiś czas, dopóki dziecko nie zacznie dobrze jeść.

Pierwsze stolce po urodzeniu to smółka. Materiał ten jest mieszaniną śluzu, komórek skóry, włosków lanugo i płynu owodniowego. Po jego zniknięciu kupa będzie miała żółtawy kolor i mniej śluzu. Jednakże, jeśli noworodek nie ma pierwszego wypróżnienia w ciągu 24 godzin, skonsultuj się z lekarzem.

Smółka jest pierwszym stałym odpadem, który produkuje Twoje dziecko. Jest ona podobna do kału dorosłych, ale nie jest tak twarda i stała. Jest to częsty objaw biegunki i powinien być natychmiast leczony. Może być oznaką infekcji lub odwodnienia. Inne przyczyny biegunki to antybiotyki, nadwrażliwość pokarmowa i celiakia.

Innym objawem infekcji jest śluz w kale. To normalne, że noworodek ma małe ilości śluzu w swoim kale. Ten rodzaj śluzu ma zwykle mleczno-biały kolor i jest zwykle półprzezroczysty. Krew w kale lub śluz mogą świadczyć o infekcji lub problemie z trawieniem. Jeśli dziecko jest starsze niż kilka dni, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z pediatrą.

Smółka jest zastępowana zagęszczonym moczem

Pierwsze stolce noworodka to smółka, czarna, lepka substancja. Kupa dziecka stopniowo zmienia kolor na żółty, brązowy i zielony w ciągu pierwszych dwóch dni. Jeśli po tych trzech dniach Twój noworodek nie zmienia koloru, powinnaś skonsultować się z pediatrą. Pomoże Ci on ustalić, czy Twoje dziecko jest karmione piersią, czy nie. Niezależnie od statusu karmienia piersią, możesz oczekiwać, że Twój noworodek będzie miał różne kolory w ciągu pierwszych kilku dni.

Kiedy dziecko zaczyna moczyć pieluchy, sprawdź, jaki jest kolor moczu. W idealnej sytuacji mocz noworodka jest jasno do ciemnożółtego, a im ciemniejszy kolor, tym bardziej skoncentrowany jest mocz. Pieluszka powinna być czysta i sucha po każdym zmoczeniu, ale jeśli zmienia kolor na różowy lub ceglasto czerwony, zawartość kwasu moczowego jest zbyt wysoka. Jeśli dziecko jest karmione piersią, powinnaś zwiększyć objętość swojego mleka, aby zapobiec temu problemowi.

W pierwszym tygodniu po urodzeniu możesz się spodziewać, że Twoje dziecko będzie oddawać trochę krwi noworodkowej w pieluszkach. Jest to spowodowane hormonami, które działają na macicę dziecka. Mocz dziecka jest ciemnożółty lub pomarańczowy i zawiera trochę smółki. Kiedy zmieniasz dziecku pieluszkę, obszar pieluszki powinien być dokładnie oczyszczony zwykłą wodą. Jeśli pierzesz pieluszki dziecka w domu, możesz również zastosować płukanie w occie. Ocet zneutralizuje amoniak i usunie resztki mydła.

Stolce Twojego dziecka stopniowo zmieniają się z lepkich czarnych stolców ze smółką na żółte lub brązowe stolce mleczne w ciągu kilku dni po tym, jak mleko matki zaczyna płynąć. Stolce Twojego noworodka mogą mieć dwa lub trzy żółte mleczne stolce dziennie. Tak długo jak dostają wystarczającą ilość mleka, stolce Twojego dziecka powinny być czyste i żółte. Z drugiej strony stolce przejściowe są zielonkawo-brązowe i luźne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *