Co się dzieje, gdy dziecko ma 10 tygodni?

Co się dzieje, gdy dziecko ma 10 tygodni?

Kiedy Twoje dziecko ma 10 tygodni, ukończyło wszystkie fizyczne i psychiczne etapy rozwoju jako płód. Jego organy płciowe są gotowe, jego skóra jest półprzezroczysta, a jego palce nie są już splecione. W tym wieku nadszedł czas, aby rozpocząć przygotowania do życia! Oto kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o swoim dziecku:

Twoje dziecko jest teraz płodem

Twoje dziecko jest płodem w 10 tygodniu ciąży! Jesteś w ciąży od 9 miesięcy i spodziewasz się swojego pierwszego dziecka! Płód jest mniej więcej wielkości śliwki i szybko rośnie! Oczy dziecka są zamknięte, a jego ciało zaczyna się formować, a nóżki i rączki zaczynają się formować! Podczas gdy jest jeszcze malutki, Twoje dziecko zaczyna rozwijać niesamowitą liczbę organów, a mózg rozwija się już w zadziwiającym tempie!

W 10 tygodniu serce Twojego dziecka bije z prędkością 180 uderzeń na minutę, czyli około dwa do trzech razy szybciej niż Twoje własne. Nerki dziecka już pracują, a jego wątroba produkuje czerwone krwinki w miejsce woreczka żółtkowego. Twoje dziecko jest już płodem w 10 tygodniu, ale przed nim jeszcze długa droga, zanim pozna Ciebie i swoich rodziców.

Organy płciowe Twojego dziecka są zakończone

Organy płciowe Twojego dziecka zakończyły swój rozwój do 10 tygodnia. Twój płód ma około 3,5 cm długości i waży około 8 gramów. Ogon przypominający kijankę zniknął, a Twoje dziecko prawie dotyka Twojej twarzy. Twoje dziecko zakończyło rozwój swoich narządów wewnętrznych, do których należą jajniki, jądra i macica. Ma również fale mózgowe i serce bijące z prędkością 180 uderzeń na minutę.

Organy płciowe Twojego dziecka nie rozwinęły się do tego czasu. Kiedy Twoje dziecko jest w ósmym tygodniu ciąży, jego narządy płciowe nie są widoczne. Narządy płciowe Twojego dziecka zaczynają się rozwijać między siódmym a ósmym tygodniem. To dobry moment, aby zacząć myśleć o tym, jakiej płci ma być Twoje dziecko. Do tego czasu nie będzie jasne, jak się ono rozwinie, ale będziesz wiedziała, czego się spodziewać w tym czasie.

Skóra Twojego dziecka jest przezroczysta

W 10 tygodniu skóra Twojego dziecka jest w większości przezroczysta. Zaczną się tworzyć mieszki włosowe. Płód rozwinie pozostałe cechy swojego ciała. Dziecko waży już około pół kilograma. Na tym etapie rozwoju Twoje dziecko dopiero zaczyna uczyć się oddychać poza łonem matki. W tym czasie skóra dziecka jest nadal półprzezroczysta, ale znajdują się pod nią drobne naczynia krwionośne. Zaczyna reagować na dźwięki i otwierać powieki. Po piątym miesiącu Twoje dziecko może przeżyć, jeśli będziesz miała odpowiednią opiekę.

Kolor skóry Twojego noworodka może być zaskakujący. W pierwszych dniach po urodzeniu będzie ona czerwonawo-fioletowa lub różowa. Jest to normalne dla noworodka, ponieważ jej krążenie krwi nabiera tempa i naczynia krwionośne są łatwo widoczne przez cienką skórę. Kolor skóry będzie się stopniowo zmieniał w ciągu następnych kilku dni, ale potrzeba tygodni, aby skóra była całkowicie nieprzejrzysta. Skóra będzie nadal zmieniać kolor przez kilka tygodni, a jej oczy będą miały jaśniejszy odcień niż reszta ciała.

Palce Twojego dziecka nie mają już pajęczyn

To naturalne, że Twoje dziecko ma pajęczyny na palcach u rąk i nóg po urodzeniu, ale czasami tak nie jest. W takich przypadkach palce dziecka wydają się być złączone razem, co jest stanem znanym jako syndaktylia. Stan ten dotyczy zarówno kości, jak i tkanek miękkich dłoni i stóp. W czasie ciąży lekarz będzie w stanie zdiagnozować ten stan i zaoferować leczenie. Jednak zabieg ten wymaga znieczulenia ogólnego, co oznacza, że podczas operacji będziesz uspokojona.

Chociaż palce Twojego dziecka nie są już spięte w 10 tygodniu, nadal ważne są regularne wizyty u lekarza w celu monitorowania procesu gojenia. Pomoże to lekarzowi określić, czy dziecko potrzebuje dalszych operacji w celu leczenia tego stanu. Będziesz musiała regularnie odwiedzać swojego lekarza, aby sprawdzać proces gojenia i monitorować pełzanie pajęczyny, czyli sytuację, w której obszar pajęczyny nadal rośnie pomimo operacji dziecka.

Oczy Twojego dziecka reagują na światło

Oczy Twojego dziecka w wieku dziesięciu tygodni reagują na światło w podobny sposób jak Twoje. Dzieci są naturalnie podekscytowane widząc nowe wzory i migające światła. Jeśli jednak Twoje dziecko nie reaguje w odpowiedni sposób, powinnaś skonsultować się z okulistą w celu przeprowadzenia pełnego badania wzroku. Oczy dziecka powinny poruszać się razem i nie rozjeżdżać się, ale mogą naturalnie wyglądać na skrzyżowane, kiedy skupiają się na przedmiotach znajdujących się blisko ich twarzy.

Do 10 tygodnia życia dziecka rozwijają się powieki i zaczynają się formować kanaliki łzowe. Kanaliki łzowe nie rozwijają się w pełni do kilku tygodni po urodzeniu, więc nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Następnie, w około 27 tygodniu, oczy dziecka są w pełni ukształtowane i dziecko może reagować na jasne światło trzepotaniem i machaniem. W 32 tygodniu oczy dziecka będą otwarte i będą w stanie wykryć światło i ciemne kontury.

Oczy Twojego dziecka będą na tym etapie bardziej wrażliwe niż mogłoby się wydawać. W tym momencie będą w stanie skupić się na przedmiotach znajdujących się w odległości nawet 20 cm. Jest to dobry moment, aby zacząć używać czarno-białych zabawek, ponieważ mogą one pomóc dziecku w rozwoju jego wzroku. Oprócz zabawy czarno-białymi zabawkami, możesz bawić się z dzieckiem w podglądanie. Używanie lusterek i innych przedmiotów może pomóc w rozwoju wzroku dziecka.

Macica Twojego dziecka produkuje soki trawienne

Głowa Twojego dziecka jest o połowę mniejsza niż reszta ciała, a jego mózg wciąż się rozwija. Jego serce bije już 2-3 razy szybciej niż Twoje i również funkcjonuje normalnie. Jego stawy zaczynają się rozwijać. Ma malutki żołądek i zaczął produkować soki trawienne. Jego nerki również zwiększają przepływ moczu. W tym czasie Twoje dziecko będzie miało już swoje własne organy, które kontrolują temperaturę ciała i bicie serca.

W 10 tygodniu jelita Twojego dziecka zaczynają się obracać, tworząc ogromną powierzchnię do wchłaniania składników odżywczych. Jego wyściółka zaczyna tworzyć palczaste wypustki zwane kosmkami, które jeszcze bardziej zwiększają powierzchnię jelit dziecka. Jelita dziecka zaczynają się również przemieszczać poza macicę, tworząc tymczasowy dom w pępowinie. W ostatniej połowie ciąży jelita Twojego dziecka będą nadal rosły, a po urodzeniu będą miały prawie 5 m długości.

Twoje dziecko reaguje na Twój głos

W wieku około 8-10 tygodni Twoje dziecko zacznie reagować na Twój głos. Zacznie wydawać odgłosy gruchania i „malinowe” dźwięki. Do końca pierwszego roku życia dziecko będzie miało ograniczony zasób słów i zwrotów, na które może reagować. Jednak im wcześniej dziecko zacznie reagować na Twój głos, tym bardziej będzie on dla niego znajomy.

Być może zauważyłaś, że Twoje dziecko staje się bardziej wokalne podczas zabawy z innymi dorosłymi i samodzielnie. W tym wieku zacznie ono naśladować dźwięki mowy i ruchy ciała, a nawet może zacząć reagować na dźwięk odległego dzwonu kościelnego. Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko w tym czasie reaguje na Twój głos, możesz bawić się z nim w zabawy dźwiękowe, kiedy tylko poczujesz się komfortowo. Podczas tych zabaw należy starać się zredukować hałas w tle i siedzieć twarzą do dziecka, aby widzieć i słyszeć jego twarz.

Do około 16 tygodnia ciąży Twoje dziecko będzie w stanie Cię usłyszeć. Na początku będą to głównie niskie dźwięki, takie jak bulgotanie brzuszka, oddychanie i pompowanie krwi przez naczynia krwionośne matki. Około 29 lub 30 tygodnia, dziecko będzie w stanie rozpoznać wysokie dźwięki, w tym ludzkie głosy i inne źródła dźwięku. Po urodzeniu dziecko będzie reagować na Twój głos.

Prenatalne testy na anomalie chromosomalne

Jednym z najbardziej powszechnych prenatalnych testów przesiewowych na nieprawidłowości chromosomalne jest test DNA bezkomórkowego. Test ten bada DNA płodu we krwi matki, od 10 tygodnia ciąży. Test ten nie diagnozuje stanu, ale może pomóc w identyfikacji ciąż o podwyższonym ryzyku wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych. Testy te są zwykle oferowane kobietom, które są starsze, miały wcześniejszą ciążę z nieprawidłowością lub urodziły dziecko z zaburzeniem genetycznym.

W badaniu oceniano różne aspekty nieprawidłowości chromosomalnych związanych z ciążą, w tym ocenę częstości i znaczenie analiz cytogenetycznych. Analizowano również korelację między wskazaniami do badań przesiewowych a ich wynikami. Większość pacjentek z dodatnim testem przesiewowym uznano za osoby wysokiego ryzyka. Nadal jednak istnieją pewne zagrożenia związane z badaniami genetycznymi. Testy genetyczne mogą również powodować niepokój i wyzwania emocjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *