Co powinnam zrobić, gdy mój noworodek ma czkawkę?

Nowy singiel Baby Queen "Colours Of You" już dostępny!

Pierwsze pytanie brzmi – co powinnam zrobić, kiedy mój noworodek ma czkawkę? Czy można położyć dziecko, kiedy ma czkawkę? Jakie są dostępne naturalne środki zaradcze? Czy możliwe jest naturalne wyleczenie czkawki? Oto kilka wskazówek:

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z babydorm.pl

Czy można położyć dziecko przy czkawce?

Jeśli Twoje dziecko ciągle ma czkawkę, przyczyną może być refluks żołądkowo-przełykowy (GER). Jest to zaburzenie, w którym kwaśna treść żołądka wraca do przełyku, powodując dyskomfort i pieczenie. Większość czkawek ustępuje lub całkowicie ustaje do 12 miesiąca życia. Częstotliwość, z jaką dziecko ma czkawkę, powinna być monitorowana przez pediatrę.

Staraj się karmić dziecko, gdy jest spokojne. Karmienie dziecka, gdy jest zdenerwowane, może sprawić, że mleko lub formuła wypłyną zbyt szybko. Karm go w pozycji pionowej, aby ułatwić trawienie. Upewnij się, że sutek jest pełen mleka. Unikaj wprowadzania powietrza do sutka, ponieważ może to pogorszyć czkawkę.

Chociaż czkawka jest częstym elementem rozwoju dziecka, nie należy jej lekceważyć ani się jej obawiać. Wiele niemowląt dostaje jej już w łonie matki. Jeśli jednak czkawka u Twojego dziecka powoduje ból, dyskomfort lub wymioty, najlepiej udać się do pediatry, aby dokładniej omówić sytuację. Nawet jeśli czkawka nie jest szkodliwa, możesz chcieć zadzwonić do pediatry, aby uzyskać prawidłową diagnozę.

Naturalne środki na pozbycie się czkawki

Podczas gdy niektórzy rodzice wybierają domowe sposoby na czkawkę, wielu innych zwraca się do leczenia medycznego. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka naturalnych środków na czkawkę u noworodków. Kojący produkt do pielęgnacji skóry dziecka, taki jak Mustela’s Baby Oil, może złagodzić dyskomfort dziecka i pomóc mu przestać się czkawić. Chociaż nie ma dowodów naukowych potwierdzających skuteczność domowych sposobów na czkawkę, mogą one być skuteczne.

Główna przyczyna czkawki u noworodków jest nieokreślona. Mogą być one wywołane przez powietrze uwięzione w żołądku podczas karmienia lub przez chichot. Jednak czkawka może być oznaką niemowlęcego GERD, znanego również jako kwaśny refluks. Inne powszechne objawy GERD to wypluwanie lub kaszel podczas karmienia i wyginanie się w łuk podczas karmienia.

GERD może być przyczyną czkawki

Chociaż jest mało prawdopodobne, że GERD może być przyczyną czkawki u dziecka, niemowlęta często mają słaby LES. Oznacza to, że zawór ten otwiera się podczas procesu trawienia, umożliwiając refluks treści żołądkowej z powrotem do przełyku i powodując zgagę lub inne problemy. Chociaż stan ten nie zagraża życiu, ważne jest, aby wiedzieć, jakich objawów należy szukać.

Objawy GERD są podobne do objawów czkawki u dorosłych. Objawy są takie same – bolesny refluks przełyku, po którym może pojawić się przewlekły kaszel i trudności w oddychaniu. Twój pediatra może chcieć skonsultować się z gastroenterologiem, aby sprawdzić wzrost dziecka i zjeść testy wykluczające GERD.

Niektórzy rodzice próbują łagodzić czkawkę dziecka poprzez bekanie podczas karmienia. Pomaga to dziecku się zrelaksować i uniknąć spowodowania dalszego dyskomfortu. Inną częstą praktyką jest kołysanie dziecka karmionego butelką. Jeśli czkawka jest spowodowana przekarmieniem, możesz spróbować ustawić butelkę w pozycji pionowej lub przechylić ją, aby ograniczyć ilość połykanego powietrza.

Śledzenie czkawki u noworodka

Śledzenie aktywności czkawki u noworodka może być bardzo ważne, jeśli masz dziecko, które ma problemy ze snem. Być może zauważyłaś, że ten zwyczaj zaczyna się około dziewiątego tygodnia ciąży, więc możesz zacząć śledzić czkawkę swojego dziecka. Chociaż możesz się obawiać, że czynność czkawki będzie nieistotna dla Twojego dziecka, w rzeczywistości może ona odgrywać kluczową rolę w rozwoju mózgu Twojego dziecka.

Większość dzieci zaczyna czkawkę w łonie matki i kontynuuje ją po urodzeniu. Dźwięk jest naturalną reakcją przepony, dlatego czkawka jest tak ważna dla rozwoju noworodka. Czkawka podczas karmienia lub picia może pomóc w ustaleniu przyczyny. Może to również wskazywać na refluks. Jeśli Twoje dziecko ma częstą czkawkę, powinnaś udać się do pediatry, aby sprawdzić, czy nie ma innych objawów refluksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *