Ciąża i praca – jak to wszystko pogodzić

Ciąża i praca - jak to wszystko pogodzić

Zrównoważone życie zawodowe i zdrowa ciąża są możliwe, jeśli zaplanujesz je z wyprzedzeniem. Ciąża to czas wzlotów i upadków, ale nie możesz pozwolić, aby te emocje zniszczyły Twoje życie zawodowe. Wyprzedzaj terminy i zaplanuj bardziej elastyczny harmonogram pracy. Unikaj również ustalania terminów w ciągu ostatnich dwóch lub trzech miesięcy ciąży.

Równowaga między życiem zawodowym a osobistym

Utrzymanie równowagi między pracą a życiem osobistym podczas ciąży może być trudne. Jednak przy odpowiednim planowaniu i zarządzaniu czasem można kontynuować pracę. Nie musisz porzucać swojej kariery tylko dlatego, że jesteś w ciąży. Zaplanuj urlopy i spotkania, zrób harmonogram dnia i informuj rodzinę.

Praca i życie osobiste są ze sobą powiązane i nigdy nie powinnaś poświęcać własnego samopoczucia dla zdrowia dziecka. Być może będziesz musiała wziąć wolne, poprosić o pomoc w pracach domowych lub innych zadaniach. Nie przeciążaj się i nie czuj się winna, jeśli nie możesz dotrzymać terminów. Poza tym, ciąża nie trwa wiecznie.

Znajdowanie czasu dla siebie

Ciąża i praca mogą być wyzwaniem, więc ważne jest, aby znaleźć czas dla siebie w ciągu dnia. Ważne jest, aby się wysypiać, a to może obejmować zwolnienie z niektórych obowiązków wolontariusza, które cię stresują. Ponadto ważne jest, aby ograniczyć liczbę długoterminowych projektów, które bierzesz na siebie, i robić regularne przerwy. To pomoże Ci poczuć się lepiej i obniżyć poziom stresu.

Oprócz znalezienia czasu dla siebie, powinieneś również upewnić się, że stosujesz zdrową dietę. Dobre odżywianie jest ważne, aby zachować zdrowie podczas ciąży, ponieważ stres szybko wyczerpuje witaminy i minerały. Ponadto, jeśli jesteś w stanie, weź witaminy prenatalne, które są niezbędne dla kobiet w ciąży.

Ograniczenie godzin pracy to kolejny klucz do zmniejszenia stresu w czasie ciąży. Zbyt duży stres związany z pracą drenuje energię, której potrzebujesz do opieki nad nienarodzonym dzieckiem. Jeśli czujesz się szczególnie zestresowana swoją pracą, spróbuj porozmawiać ze wspierającym współpracownikiem. Zrób codzienną listę rzeczy do zrobienia, aby nadać priorytet swoim zadaniom. Praktykowanie technik relaksacyjnych również pomoże Ci zachować spokój podczas dni pracy. Porozmawiaj też z lekarzem o tym, jaki harmonogram pracy jest dla Ciebie najlepszy.

Radzenie sobie z poranną chorobą

Radzenie sobie z poranną chorobą podczas ciąży i pracy może wydawać się przytłaczające, ale możesz znaleźć sposoby, aby przez nią przejść. Aby złagodzić objawy, spróbuj wziąć dzień chorobowy lub zostać w domu podczas najgorszych dni. Jeśli to możliwe, weź dzień wolny w odstępach co pół dnia, pozwalając sobie na lepsze samopoczucie przez połowę dnia. Jeśli to możliwe, unikaj jedzenia na pusty żołądek i staraj się jeść małe posiłki w ciągu dnia.

Wielu pracodawców jest elastycznych w kwestii harmonogramów, co może pomóc Ci w radzeniu sobie z poranną chorobą. Praca w domu może być szczególnie pomocna dla kobiet w ciąży, zwłaszcza jeśli szef jest wyrozumiały. Jeśli twój szef nie może zrozumieć twojej potrzeby elastycznych harmonogramów, spróbuj wynegocjować elastyczny harmonogram z nim lub nią.

Drzemka lub odpoczynek tak często, jak to możliwe, może pomóc Ci zwalczyć mdłości. Poranna choroba jest często nasilona przez zmęczenie, więc upewnij się, że zaplanujesz odpowiednią ilość snu, aby dobrze się wyspać. Zaplanuj minimum osiem do dziewięciu godzin snu każdej nocy.

Jeśli poranna choroba jest ciężka, może być konieczne przyjmowanie leków. Niektóre leki na receptę zawierają witaminę B6, która może pomóc Twojemu organizmowi poradzić sobie z poranną chorobą. Inną dobrą opcją jest środek wspomagający sen, taki jak Unisom. W niektórych przypadkach, mdłe przekąski węglowodanowe mogą zdziałać cuda. Ważne jest również, aby pozostać nawodnionym, ponieważ odwodnienie może sprawić, że poczujesz jeszcze większe mdłości.

Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy planujesz urodzić dziecko, zmaganie się z porannymi mdłościami może być wyzwaniem. Twój lekarz może przepisać leki, które zmniejszą mdłości i zapobiegną wymiotom. Możesz również wypróbować domowe sposoby, które sprawią, że mdłości będą bardziej znośne. Pamiętaj, aby uzyskać wsparcie emocjonalne i poinformować swojego lekarza o wszelkich problemach, których doświadczasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *