Jeśli zastanawiasz się, „Gdzie jest miękki punkt mojego dziecka?” to trafiłaś we właściwe miejsce. W tym artykule wyjaśnię, jak rozpoznać, czy Twoje dziecko ma miękki punkt i podam Ci kilka różnych sposobów na jego rozpoznanie. Możesz zauważyć plamkę w kształcie rombu lub małą plamkę. Ale czy wiesz, dlaczego Twoje dziecko ma miękkie miejsce? I co mogę z tym zrobić?
Ten artykuł został przygotowany we współpracy z abcmama.pl
Fontanelle
Miękki punkt u Twojego noworodka to wrażliwy obszar w główce. Jeśli zauważysz guzek lub wybrzuszenie, powinnaś natychmiast zwrócić się do lekarza. Chociaż wybrzuszenie plamki miękkiej jest powszechne, nie należy wpadać w panikę – nie jest to zagrożenie życia. Mózg Twojego dziecka rozwija się, a pulsujące ciemiączka reprezentują zdrowy przepływ krwi w mózgu. Miejsce miękkie Twojego dziecka nie jest chronione przez czaszkę, ale przepływ krwi może je uciskać.
Chociaż wybrzuszone ciemiączko nie zagraża życiu, jest oznaką czegoś innego. Twoje dziecko może rozwinąć nietypowy stan psychiczny lub doświadczyć odwodnienia. Leczenie tego stanu może obejmować wykonanie shuntu w celu złagodzenia nagromadzenia płynu lub usunięcie leżącej u jego podstaw masy. Twój noworodek zwykle będzie miał miękkie miejsce, ale jeśli nagle zniknie, może to być spowodowane problemem w obrębie ciemiączka.
Odwodnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn zapadniętego ciemiączka. Upewnij się, że dziecko otrzymuje odpowiednią ilość płynów, a jeśli zacznie wymiotować lub biegać, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Odwodnienie może prowadzić do braku rozwoju, więc upewnij się, że regularnie monitorujesz poziom płynów u swojego dziecka. Twój pediatra może udzielić Ci porady, jak leczyć miękkie miejsce u noworodka. Chociaż leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyny, możesz rozpocząć leczenie w domu, aby przywrócić równowagę płynów u dziecka.
Plamka w kształcie diamentu
Plamka w kształcie diamentu na głowie noworodka nazywana jest miejscem miękkim, znanym również jako ciemiączko przednie. Jest to obszar nie kostny, który pozwala kości czaszki rozszerzać się i kurczyć. Miejsce miękkie noworodka zazwyczaj rośnie i staje się większe w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Zazwyczaj wygląda płasko lub jest lekko wgłębione. Jeśli rośnie i staje się wybrzuszony, może to wskazywać na ucisk na mózg.
Miejsce miękkie noworodka, czyli ciemiączko, składa się z dwóch części. Przednia część czaszki dziecka to ciemiączko przednie, a tylna to ciemiączko tylne. Ciemiączko tylne jest mniejsze z dwóch, podczas gdy przednie jest większe i ma kształt diamentu. Kości czaszki noworodka są miękkie i dlatego łatwo się formują. To pomaga główce przejść przez kanał rodny.
Oprócz przedniej części głowy, przedni mózg dziecka ma dwa miękkie miejsca. Ciemiączko przednie jest większe i mierzy do dwóch cali średnicy. W miarę jak dziecko rośnie i rozwija się, ciemiączko przednie zaczyna się zamykać, a tylne zamyka się całkowicie do około 8 tygodnia życia. Jednak to miękkie miejsce będzie obecne znacznie dłużej, jeśli u niemowlęcia rozwiną się problemy związane z mózgiem.
Mała plamka
W głowie noworodka znajdują się cztery małe miękkie plamki: dwie w dolnej części czaszki i jedna z tyłu, nad potylicą. Większość dzieci ma jedną z nich, zwaną ciemiączkiem przednim. Jeśli miękkie miejsce nie jest okrągłe lub spuchnięte, dziecko może mieć stan zwany wrodzoną niedoczynnością tarczycy. Jeśli podejrzewasz, że Twój noworodek ma tę przypadłość, porozmawiaj z pediatrą.
Spuchnięte miejsce miękkie u noworodka może być oznaką odwodnienia lub urazu głowy. Płyn może gromadzić się w czaszce i sprawiać, że głowa niemowlęcia szybko rośnie. Dodatkowo wybrzuszone ciemiączko może być oznaką guza lub krwawienia wewnętrznego. Te objawy powinny być zbadane tak szybko, jak to możliwe. W ciężkich przypadkach może być konieczne zabranie noworodka do pediatry.
Lekarz zapyta Cię o objawy, jakie wykazuje Twoje dziecko. Możesz porozmawiać o tym, jak bardzo są one ciężkie. Lekarz zapyta również o niedawną chorobę i o to, jak dobrze było czujne. Jeśli objawy utrzymują się przez kilka dni, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. Jeśli widzisz maleńką plamkę na główce swojego noworodka, może to świadczyć o odwodnieniu lub braku rozwoju. Pamiętaj, aby codziennie sprawdzać miękką plamkę dziecka. Jeśli jesteś zaniepokojona, skonsultuj się z pediatrą.
Wybrzuszone miejsce
Wybrzuszone ciemiączko to miękkie miejsce w czaszce noworodka. Czaszka składa się z wielu kości, w tym ciemiączka. Ta lita jama chroni mózg, który jest chroniony przez szwy czaszki. W chwili narodzin szwy te nie są mocno przytwierdzone, ale z czasem twardnieją na skutek odkładania się minerałów. Z tego powodu noworodki mogą mieć wybrzuszone ciemiączko.
Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i omówi historię zdrowia dziecka. Może być wykonanych kilka badań diagnostycznych, w tym badanie krwi i rezonans magnetyczny. Lekarz może również wykonać nakłucie lędźwiowe, które polega na nakłuciu igłą dolnej części kręgosłupa w celu uzyskania próbki płynu mózgowo-rdzeniowego. Chociaż procedura ta jest zazwyczaj bezpieczna, może być stresująca dla dziecka i jego rodziców. Po określeniu przez lekarza przyczyny, może zostać opracowany plan leczenia.
Lekarz może zalecić natychmiastowe leczenie wybrzuszonego ciemiączka. Stan ten może być spowodowany przez różne warunki, w tym bakteryjne zapalenie opon mózgowych, uraz głowy, lub guz w mózgu. W rzadkich przypadkach, dziecko może mieć stan znany jako przejściowe nadciśnienie wewnątrzczaszkowe. Na szczęście jest to rzadkie zjawisko i należy je natychmiast leczyć.
Oznaki odwodnienia
Istnieje kilka oznak, że Twój noworodek jest odwodniony. Dłonie odwodnionego noworodka będą bladoróżowe i suche. Ich oczy mogą wydawać się zapadnięte i nie mogą płakać łzami. Mogą też mieć suchy język lub usta. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest odwodnione, powinieneś porozmawiać z pediatrą. Odwodnione dziecko może mieć również szybki oddech. Lekarz pediatra może zalecić wykonanie badań w celu ustalenia, czy dziecko jest odwodnione.
Gorączka to kolejny objaw. Gorączka może spowodować odwodnienie, podobnie jak nadmierna ekspozycja na ciepło. Pocenie się powoduje odparowanie wody przez skórę. Ponadto dzieci mogą odmówić karmienia, jeśli odczuwają ból, np. ból ucha, gardła lub przekrwienie. Mogą również wymiotować, co pozwala na szybką utratę płynów. Dłuższy okres wymiotów może prowadzić do odwodnienia.
Biegunka jest najczęstszą przyczyną odwodnienia u niemowląt. Biegunka to intensywna utrata wody, soli i składników mineralnych. Szybka utrata płynów może doprowadzić do odwodnienia w ciągu dnia lub dwóch. Jeśli dziecko odwodni się po wymiotach zbyt dużą ilością wody, może zacząć cierpieć na żółtaczkę. Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Do innych oznak odwodnienia u noworodków należy zmniejszenie ilości mokrych pieluch. Karm dziecko częściej, jeśli mokre pieluchy przestaną się pojawiać. Oprócz odwodnienia, noworodki mogą mieć również zimne stopy lub dłonie. Chociaż mogą nie być w stanie wyrazić tych objawów, są one ważne, aby obserwować i leczyć. W przypadku poważniejszych objawów, należy udać się do pediatry. Jeśli podejrzewasz u swojego noworodka odwodnienie, on lub ona natychmiast zleci specjalistyczny test.
Diagnoza
Miękkie miejsca na głowie niemowląt są niezbędne dla ich wzrostu i rozwoju. Zapewniają one bowiem przestrzeń dla wzrostu mózgu. Dzieci mają szeroki zakres dat zamknięcia plamek miękkich. Przedwczesne zamknięcie miękkich miejsc może wpłynąć na rozwój mózgu. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zbadać dziecko. Jednak miękkie plamy mogą być spowodowane przez wypadek. Oto co musisz wiedzieć o diagnostyce miękkiej plamki noworodka.
Miękka plama na twarzy noworodka może wskazywać na kilka problemów zdrowotnych. Często zapadnięta miękka plama jest wskaźnikiem odwodnienia. Inne objawy odwodnienia to suchość w ustach, zbyt mało mokrych pieluch, drażliwość, płacz bez łez i gorączka. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się do lekarza. Niektóre częste przyczyny odwodnienia to problemy z karmieniem, gorączka lub wymioty.
Fontanelle powinny być miękkie i lekko zakrzywione do wewnątrz. Wszelkie zmiany mogą świadczyć o poważniejszych stanach zdrowia. Wybrzuszone ciemiączko może oznaczać, że mózg puchnie, lub że płyn zgromadził się wewnątrz czaszki. To może uszkodzić rozwijający się mózg. Jeśli zauważysz wybrzuszone ciemiączko, umów się na wizytę u pediatry od razu. Jest to częsty stan, a wczesne wykrycie może uratować życie dziecka.