Twoje dziecko ma już 3 tygodnie! Przygotuj się na te zmiany!

Twoje dziecko ma już 3 tygodnie! Przygotuj się na te zmiany!

Twoje dziecko ma 3 tygodnie! Teraz możesz przeczytać o jego kamieniach milowych rozwoju, zabawie na brzuszku, przyspieszeniu wzrostu i odruchach. Nie jest jeszcze za późno, aby przygotować się na te zmiany! Oto kilka pomocnych wskazówek:

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z bookids.pl

Kamienie milowe rozwoju

W wieku trzech tygodni zaznacza się kilka kamieni milowych. Dzieci w tym wieku mają zazwyczaj około 52 do 53 cm długości i ważą od 3,5 do 4 kg. Zdarzają się również dzieci większe lub wcześniaki, które nie mieszczą się w tym przedziale. Twoje dziecko powinno również zacząć otwierać i zamykać oczy oraz wydawać dźwięki. W końcu powinnaś zauważyć, że Twoje dziecko mówi do siebie. Zanim jednak zaczniesz porównywać swoje dziecko z innymi, pamiętaj, że te kamienie milowe to tylko wskazówki i Twoje dziecko nie zawsze osiągnie je na czas.

Przez cały pierwszy rok życia dziecka, będzie ono rosło i zmieniało się w niesamowitym tempie. Zanim Twoje dziecko osiągnie swoje pierwsze urodziny, jego waga podwoi się. W tym czasie dziecko uczy się i rozwija. Nie ma dwóch dzieci rozwijających się w tym samym tempie. Nawet najbardziej zdrowe i „normalne” dzieci mogą pozostać w tyle. Podczas każdej wizyty kontrolnej u lekarza, będzie on mógł ocenić, jak radzi sobie Twoje dziecko i czy jest coś, co może powodować opóźnienie.

Dziecko w wieku trzech tygodni może nauczyć się używać swoich rąk do chwytania przedmiotów i poruszania się do przodu lub do tyłu. Może również nauczyć się śledzić twarze i poruszające się przedmioty za pomocą swoich oczu. Dziecko w tym wieku potrafi również rozpoznać rodzica i wpatrywać się w jego oczy, gdy jest trzymane w odległości 45 cm. Dźwięk głosu rodzica jest dla dziecka bardzo ważny. Będzie ono również reagować na głośne dźwięki i mrugać w odpowiedzi na dźwięk.

Tummy time

Tummy time dla niemowląt to dobry sposób na budowanie siły mięśni i rozwijanie wzroku. Ważne jest, aby mieć oko na swoje niemowlę, aby zapewnić mu komfort podczas ćwiczenia. Umieść miękką matę lub miękki koc na twardej, płaskiej powierzchni. Niemowlę może również leżeć brzuszkiem do dołu na tobie lub innej osobie. Dobrze jest utrzymać aktywność krótką, ale intensywną.

Kiedy Twoje dziecko ma co najmniej 3 tygodnie, powinnaś zacząć wprowadzać zabawki i elementy interaktywne do rutyny zabawy na brzuszku. W tym momencie dziecko jest już zazwyczaj wygodne i spędza na brzuszku jedną do dwóch minut bez marudzenia czy płaczu. Możesz stopniowo zwiększać czas spędzany na brzuszku, zaczynając od kilku minut dziennie, pracując aż do godziny dziennie. W tym czasie dziecko może nawet zacząć raczkować.

Trzymanie dziecka na brzuszku jest korzystne z wielu powodów. Pomaga dziecku rozwinąć mięśnie, które pozwolą mu podnieść głowę, przewrócić się i raczkować. Czas spędzony na brzuszku zapobiega również deformacjom głowy i szyi, które mogą prowadzić do zespołu płaskiej głowy i plagiocefalii. Jeśli jesteś zaniepokojony o kamienie milowe rozwoju swojego dziecka, udaj się do pediatry.

Zryw wzrostowy

Twój noworodek prawdopodobnie przeżywa na tym etapie zryw wzrostowy. Jest to ekscytujący czas, ale będzie też wymagał wiele uwagi. Jest to czas, kiedy powinieneś zaplanować spędzenie dodatkowego czasu na przytulaniu, pocieszaniu i karmieniu dziecka. Oprócz normalnej rutyny, powinieneś upewnić się, że wystarczająco dużo odpoczywasz i zdrowo się odżywiasz. Jeśli czujesz się zmęczony lub zestresowany, spróbuj zadzwonić po pomoc do przyjaciela lub członka rodziny.

Główne oznaki przyspieszenia wzrostu w wieku trzech tygodni obejmują zwiększone marudzenie i płacz oraz zwiększone marudzenie. Zmiana zachowania może być wynikiem zmęczenia lub nadmiernej stymulacji, ale może też być oznaką zbliżającego się skoku rozwojowego. Skoki wzrostu i skoki rozwojowe mogą występować jednocześnie lub oddzielnie. Twoje dziecko może być marudne podczas tego etapu, ale jest to znak, że jest gotowe do rozwijania nowych umiejętności. Aby upewnić się, że dziecko jest gotowe do wzrostu, staraj się reagować na jego sygnały, dając mu dodatkowe karmienie, poranną drzemkę lub spokojny czas.

W okresie wzrostu dziecko może potrzebować mniej snu i może nie być tak łatwo uspokojone w nocy. Jest to zupełnie normalne i w ciągu kilku dni dziecko wróci do normalnego trybu życia. Jeśli jednak dziecko jest niespokojne lub przylepione do ciała, należy jak najszybciej skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia. Ważne jest, abyś się nie martwiła, ponieważ wzrost trwa tylko kilka dni.

Odruchy

Jeśli martwisz się, że odruchy Twojego dziecka nie są normalne, powinnaś omówić tę sprawę ze swoim pediatrą. Odruchy u niemowląt różnią się od tych u pełnoletnich dzieci i te odchylenia mogą nie wskazywać na problem, o ile nie są pozaplanowe. W ciągu pierwszych kilku tygodni życia, niemowlęta mają dużą różnorodność odruchów. Odruchy te są przydatne do ochrony dziecka przed wieloma rodzajami krzywdy.

Odruch rycia u noworodka, który jest wyzwalany przez dotknięcie kącika ust, jest przykładem typowej reakcji niemowlęcia. Głowa noworodka obróci się w kierunku głaszczącego palca, co spowoduje, że dziecko „ukorzeni się” w kierunku dotyku. Ten odruch, który trwa do trzeciego lub czwartego miesiąca życia dziecka, pomaga mu przytrzymać się przy piersi.

Kolejnym odruchem jest odruch grodzenia. Występuje on, gdy dziecko wygina szyję na bok. Jest to częsta reakcja, gdy dziecko jest zaskoczone lub czuje nagły ruch. Odruch ten zazwyczaj rozpoczyna się, gdy dziecko zostanie nagle opuszczone na wysokość od czterech do ośmiu cali. Dziecko rozluźnia pięści i przyciąga kolana do klatki piersiowej. Dziecko będzie płakać przez kilka minut po tej reakcji.

Odruch szermierczy to kolejny powszechny odruch, ale jest on subtelny i zaniknie do trzeciego do piątego miesiąca życia. Niemowlęta powinny wykazywać odruch Moro po obu stronach ciała w równym stopniu. Odruch Moro jest najbardziej powszechny i powinien być obecny po obu stronach jednakowo. Jeśli dziecko nie ma tego odruchu, najlepiej poszukać pomocy medycznej. Pierwsze dwa miesiące są najbardziej kluczowe, jeśli chodzi o odruchy dziecka.

Wzorce snu

Noworodki mają nieregularne wzorce snu i nie śpią o stałych porach. Podczas gdy dorośli mogą z łatwością przechodzić z jednego cyklu snu do następnego bez budzenia się, noworodki tego nie robią. Często budzą się w nocy i nie mogą pozostać w głębokim śnie przez dłuższy czas. To, czy Twoje dziecko przesypia noc, czy nie, powinno być omówione z lekarzem. Ta informacja może pomóc Ci lepiej zrozumieć wzorce snu Twojego dziecka i upewnić się, że zapewniasz mu najlepszy możliwy sen.

Noworodki nie mogą spać dłużej niż dwie godziny. Zbyt długie pozostawienie ich w łóżku powoduje, że stają się przemęczone i niełatwo im zasnąć. Aby je obudzić, trzymaj je w pozycji pionowej, delikatnie głaszcz po głowie, a na czoło połóż chłodną ściereczkę. Możesz spróbować przywrócić rutynę snu, która sprawdza się u Twojego dziecka. Zmiana pieluchy to również łatwy sposób na obudzenie dziecka.

Cykl snu noworodka może się drastycznie zmienić w wieku trzech tygodni. W niektórych przypadkach dziecko śpi tylko przez kilka godzin, a następnie budzi się ponownie. Cykl ten może się różnić w zależności od dziecka i dnia. Do szóstego miesiąca większość noworodków przesypia całą noc. Chociaż może to być duża zmiana, wzór snu dziecka będzie bardziej spójny i przewidywalny.

Gazowanie

Objawy gazowania u Twojego dziecka mogą wskazywać na inne problemy. Niektóre dzieci mają lekką nietolerancję laktozy i białka w mleku matki, podczas gdy inne mają gazy, ponieważ połykają zbyt dużo powietrza. Jeśli dziecko ma długotrwałe gazy, należy zwrócić się do lekarza. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko cierpi z powodu gazowania, skonsultuj się z pediatrą. Jeśli Twoje dziecko nie płacze przez co najmniej 3 godziny każdego dnia, powinnaś niezwłocznie udać się do pediatry.

Możesz spróbować nakarmić dziecko zanim się rozpłacze, aby zmniejszyć jego gazy. Pamiętaj, że czas spędzony na brzuszku nie jest dla wszystkich, więc odczekaj co najmniej 20 minut po karmieniu, aby delikatnie uciskać brzuszek dziecka. Możesz również spróbować „noszenia kolki”, aby delikatnie poklepać plecy dziecka. Masaż to kolejny sposób na złagodzenie gazów. Pamiętaj tylko, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiejkolwiek techniki masażu na dziecku.

Należy zwrócić się do lekarza, jeśli dziecko nadal wykazuje gazy po wypróbowaniu wszystkich zalecanych metod leczenia. Kołysanie, bujanie, karmienie i bekanie mogą pomóc złagodzić dyskomfort dziecka. Jeśli jednak bóle gazowe utrzymują się po trzech tygodniach życia, należy udać się do pediatry w celu przeprowadzenia dalszych badań. Pediatra Twojego dziecka będzie mógł wykluczyć poważniejsze problemy, które mogą powodować uporczywe gazy. Pediatra może również zlecić testy alergiczne i sprawdzić stan zdrowia dziecka. Inne objawy, które mogą wskazywać na poważny stan to gorączka, krwawy stolec i wymioty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *