Jak często powinien jeść noworodek? Twój noworodek szybko rośnie i powinnaś podążać za jego wskazówkami, jeśli chodzi o czas karmienia. Staraj się karmić dziecko osiem do 10 razy dziennie w ciągu pierwszego tygodnia, tak długo jak wydaje się być głodne. Jeśli jednak obawiasz się, że Twoje dziecko je za dużo, oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać. Możesz również sprawdzić nasz przykładowy schemat żywienia.
Dzieci karmione piersią powinny jeść tak często, jak chcą
Twoje dziecko powie Ci, kiedy jest czas na karmienie, więc jak najczęstsze karmienie piersią jest idealne w pierwszym miesiącu. Dziecko będzie karmić piersią nawet 7-9 razy dziennie, co jest optymalnym czasem na wprowadzenie pokarmów stałych. Twoje dziecko będzie również ćwiczyć ssanie i połykanie przy każdym karmieniu. W ciągu pierwszych kilku miesięcy, żołądek dziecka karmionego piersią jest mały, więc nie potrzebuje ono dużych ilości pokarmu przy każdym karmieniu.
W miarę jak niemowlę rośnie, mleko matki jest lekkostrawne i powinno być podawane na żądanie. Większość niemowląt karmionych piersią karmi się osiem do 12 razy dziennie. Jednak starsze dzieci mogą mieć bardziej przewidywalny harmonogram i karmić tylko co 90 minut lub dwie godziny. Niezależnie od harmonogramu, nigdy nie powinnaś pozwolić dziecku na więcej niż cztery godziny bez karmienia. Im dłużej dziecko pozostaje bez jedzenia, tym większe jest ryzyko SIDS.
Karmienie dziecka jest naturalnym procesem zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Dziecko samo zdecyduje, kiedy, ile i jak często chce się karmić. Częstsze karmienie zwiększa podaż i zawartość tłuszczu w mleku matki, ale dłuższa przerwa między karmieniami zmniejsza poziom tłuszczu. Będziesz chciała podążać za swoim dzieckiem, a Twoje dziecko będzie szczęśliwe i zdrowe.
Powinnaś również obserwować wskazówki swojego dziecka, aby określić, czy jest ono głodne. Możesz stwierdzić, czy dziecko jest głodne, szukając oznak, że otwarcie przytula się do piersi, kiedy je trzymasz. Możesz również zauważyć, że dziecko otwiera usta i bierze łyk z piersi. Twoje dziecko prawdopodobnie pokaże Ci oznaki głodu dużo wcześniej niż możesz się spodziewać. Jeśli zauważysz któryś z tych sygnałów, rozważ podanie dziecku więcej pokarmu, gdy tylko powie, że nadszedł czas.
Możesz poprosić lekarza o więcej informacji na temat karmienia dziecka. Lekarze zawsze chętnie służą pomocą. Możesz również skonsultować się z innymi matkami, które karmią piersią i uzyskać od nich wskazówki. Mogą one pomóc Ci zdecydować, jak często Twoje dziecko powinno być karmione. Więcej informacji na temat karmienia piersią znajdziesz również na stronie American Academy of Pediatrics. Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć proces karmienia piersią.
Kiedy Twoje dziecko skończy trzy miesiące, możesz wprowadzić pokarmy stałe. Możesz zaoferować dziecku butelkę z mieszanką lub mieszankę na bazie mleka matki. Możesz również uzupełnić dietę dziecka suplementami. Ilość mleka matki, którą dziecko potrzebuje do rozwoju, zależy od liczby karmień, które mu podajesz. Zazwyczaj musisz karmić dziecko co najmniej 6 razy dziennie, aby zaspokoić jego potrzeby żywieniowe.
Oznaki, że Twoje dziecko je za dużo
Wiele nowych mam uważa, że monitorowanie ilości mleka lub mleka modyfikowanego, które spożywa ich dziecko, jest mylące. Dzieci wydają się jeść bez powodu, więc możesz się martwić, że jedzą za dużo lub za mało. W rzeczywistości, przejadanie się może spowodować, że dziecko będzie pluć, co jest kolejnym znakiem, że Twój noworodek się przejada. Oto kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę.
Twoje dziecko jest prawdopodobnie pełne, jeśli odwraca się od Twojej piersi lub wypluwa butelkę. Może się to również zdarzyć, jeśli dziecko wydaje się zainteresowane czymś innym niż jedzeniem. Jeśli dziecko zaczyna płakać po zakończeniu jedzenia, jest to znak, że jest najedzone. Jeśli zauważysz któryś z tych znaków, być może będziesz chciała zmienić swój harmonogram karmienia. Ale jeśli nie jesteś pewna, możesz również obserwować inne oznaki przekarmienia.
Twój noworodek może mieć szeroki zakres sygnałów głodu. Niektóre z nich to przebudzenie ze snu, otwieranie ust lub odwracanie głowy w kierunku piersi, kiedy jest głaskany. Ale są też inne oznaki, że Twój noworodek je za dużo. Niektóre wspólne sygnały w połowie karmienia to czkawka, mokre bekanie i przeciąganie się. Jeśli zauważysz zmianę w języku ciała dziecka, może to być czas na karmienie.
Przekarmianie jest dużym czynnikiem ryzyka późniejszej otyłości. Przekarmienie noworodka może powodować bóle brzucha, gazy i wymioty. Ponadto waga Twojego dziecka nie jest dobrym wskaźnikiem tego, czy je za dużo, czy nie. Jeśli jest zbyt szczupłe, może mieć niedowagę, nadwagę lub być w normie. Dlatego ważne jest, aby monitorować wagę noworodka, aby upewnić się, że nie stanowi ona problemu.
Innym znakiem, że Twój noworodek je za dużo, jest odwracanie się od piersi lub butelki w czasie karmienia. Możesz się martwić, że Twoje dziecko nie jest głodne, ale ważne jest, aby słuchać jego wskazówek dotyczących karmienia. Jeśli Twój noworodek zaczyna odwracać się od piersi lub butelki, to prawdopodobnie jest najedzony. Przekarmienie może być złe dla zdrowia dziecka i może prowadzić do wielu innych problemów.
Niektóre z objawów przekarmiania to gazy, kneblowanie, krztuszenie się i wymioty. Nadmierne karmienie może również prowadzić do przeciążenia laktozą, co ma miejsce, gdy dziecko spożywa zbyt dużo mleka. Dziecko nie ma enzymów do rozkładania laktozy. U dziecka z przekarmieniem prawdopodobnie wystąpi refluks lub kolka. Jeśli te objawy są jedynymi oznakami przekarmienia, należy poszukać pomocy medycznej.
Przekarmianie może powodować dyskomfort u dziecka. W pierwszych tygodniach noworodki potrzebują 1,5 do 3 uncji mleka lub formuły co trzy do czterech godzin. Do czasu osiągnięcia pierwszego miesiąca życia, mogą one pić cztery lub pięć uncji co trzy do czterech godzin. W szóstym miesiącu życia piją od sześciu do ośmiu uncji co trzy do czterech godzin, co odpowiada jednej do dwóch kwart (160-230 mililitrów).
Przykładowe schematy żywienia noworodków
Jeśli nie jesteś pewna, jaka jest właściwa dieta dla Twojego dziecka, przykładowe schematy żywienia noworodków mogą pomóc Ci ją stworzyć. Wzorce karmienia niemowląt bardzo się różnią, więc te wykresy mogą pomóc Ci stworzyć harmonogram, który będzie odpowiadał potrzebom Twojego dziecka. Dobrym pomysłem jest zabieranie dziennika karmienia dziecka ze sobą na wizyty lekarskie. W ten sposób będziesz dokładnie wiedziała, co i kiedy należy karmić dziecko.
Karmienie dziecka jest jednym z najważniejszych momentów Twojego dnia, ale może być również jednym z największych zmartwień. Możesz zastanawiać się, jak często karmić noworodka, czy powinnaś budzić go z drzemki, czy podawać mu stały posiłek i kiedy zacząć wprowadzać stałe pokarmy. Poniższa tabela pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania i nie tylko. Dzięki niemu będziesz też wiedziała, kiedy wprowadzić pokarmy stałe, a kiedy przejść na mleko modyfikowane.
Rozpocznij dietę wprowadzając przecierane pokarmy za pomocą łyżeczki, ćwierć kubka lub pół kubka. Możesz również spróbować płatków śniadaniowych z trzema łyżkami stołowymi lub dziewięcioma łyżkami stołowymi. Można również wprowadzić pokarmy typu „finger food”, takie jak miękkie sery, puree owocowe lub ryby w płatkach. Pamiętaj o ugotowaniu pokarmu przed podaniem, aby uniknąć zadławienia się dziecka. W pierwszych tygodniach życia dziecka należy wprowadzać pokarmy stałe etapami w całym domu.
Jeśli Twoje dziecko jest głodne po każdym posiłku, to czas na wprowadzenie pokarmów stałych. Twoje dziecko będzie jadło więcej, jeśli będzie czuło się najedzone. Dobrym wskaźnikiem jest to, kiedy jest gotowe do przejścia na pokarmy stałe. Jeśli nie jest, zawsze możesz wprowadzić kolejne karmienie. Z wiekiem możesz dodać kolejny pokarm stały, lub trzeci. Nie powinieneś jednak dodawać więcej niż 40 uncji dziennie, ponieważ będzie to dla nich bardzo trudne do strawienia.
Przykładowy schemat żywienia noworodków może pomóc Ci zrozumieć, ile Twoje dziecko je. Wzór jest orientacyjny. Stosuj tę samą formułę, co w przypadku zwykłego dziecka. Jeśli wzór jest bardziej przewidywalny, łatwiej będzie Ci określić, ile dziecko powinno jeść. Możesz go również stosować zanim dziecko zacznie jeść pokarmy stałe. Przez kilka pierwszych miesięcy może być konieczne karmienie noworodka dwa razy dziennie i jest to jeden ze sposobów na ustalenie harmonogramu, który będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego dziecka.
W pierwszych kilku dniach po urodzeniu noworodki są senne. Jednak w pierwszych dniach po urodzeniu dziecko ma dodatkowy okres snu i rzadziej się karmi. W miarę rozwoju układu nerwowego możesz zauważyć, że jedzą częściej. Możesz również monitorować stan odżywienia dziecka, licząc liczbę czystych pieluszek. Kiedy już ustalisz rutynę i harmonogram, który działa dla twojego dziecka, możesz zacząć zmniejszać częstotliwość karmienia.