W zależności od rodzaju planu karmienia, małe dziecko będzie karmić wielokrotnie w ciągu dnia i nocy. Normą jest 12-15 wizyt przy piersi w ciągu doby. Zdrowe dzieci karmią się od pięciu do czterdziestu minut podczas jednego karmienia. Dziecko da Ci znać, że ma już dość, wyglądając na senne i spokojne. Ogólnie rzecz biorąc, jest to najbardziej dokładny wskaźnik tego, jak często potrzebuje karmienia.
Karmienie na żądanie
Istnieje wiele korzyści z karmienia noworodków na żądanie. Pozwala ono kontrolować harmonogram snu dziecka i zapobiega przekrwieniu gruczołów mlecznych. Ponadto, karmienie noworodków na żądanie jest doskonałym sposobem na nauczenie dziecka dyscypliny od najmłodszych lat. Karmienie noworodków na żądanie wymaga od matki 8-9 godzin snu dziennie. Dodatkowo należy oddelegować to zadanie współmałżonkowi lub bliskim krewnym.
Karmienie dziecka piersią na żądanie jest bardziej naturalne niż karmienie mieszanką. Sprzyja produkcji mleka i pozwala na spokojny sen w nocy. Karmienie noworodków na żądanie zapewnia również udane karmienie piersią zarówno matce, jak i dziecku. Promuje również prawidłowe odżywianie. Są jednak pewne wady tej metody. Po pierwsze, może spowodować zbyt szybki wzrost dziecka powodując zakończenie laktacji. A co najważniejsze, dziecko będzie głodne znacznie szybciej niż przewiduje to Twój harmonogram.
Zdrowy noworodek powinien karmić się co trzy do czterech godzin, natomiast dziecko nerwowe lub niespokojne co dwie do trzech godzin. Jeśli dziecko będzie jadło za dużo, obudzi się, gdy będzie głodne i zacznie szukać Twojej piersi lub innych pobliskich przedmiotów. Ważne jest, aby nie martwić się o przekarmienie dziecka, jeśli wydaje się ono często głodne. Głodny noworodek będzie prosił o jedzenie co dwie lub trzy godziny.
Inną wadą karmienia noworodków na żądanie jest to, że wymaga ono więcej czasu. Matka, która musi karmić dwoje dzieci, może mieć trudności z poradzeniem sobie z tym. Noworodek ma bardzo małą zdolność koncentracji na dwóch zadaniach jednocześnie, więc być może będziesz musiała poprosić o pomoc innych członków rodziny. Alternatywnie, matka może karmić dwójkę dzieci na zmianę. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić obu, możesz przejść na karmienie mieszane. Upewnij się jednak, że nie odmawiasz karmienia noworodka, jeśli istnieją przeciwwskazania.
Karmienie klasterowe
Noworodki zwykle zaczynają karmienie klasterowe około trzech do sześciu tygodni po urodzeniu. Karmienie klasterowe występuje, gdy dziecko ma duży skok wzrostu i potrzebuje więcej mleka. Ten cykl karmienia występuje zazwyczaj z krótkimi przerwami między karmieniami. Dziecko może odciągać się od piersi lub wołać o uwagę. Możesz wspomóc ten cykl karmienia poprzez rozłożenie w czasie karmienia butelką. Twoje dziecko może być również niespokojne podczas karmienia zbiorczego. W zależności od potrzeb dziecka, możesz całkowicie zrezygnować z karmienia zbiorowego.
Chociaż karmienie w grupie może być stresujące i wyczerpujące, nie trwa długo. Możesz również poszukać pomocy u konsultanta laktacyjnego lub pediatry, jeśli obawiasz się, że Twoja podaż mleka jest niewystarczająca. Wiele dzieci nie jest w stanie tolerować karmień grupowych. Poniżej wymieniono wskazówki, które pomogą Ci poradzić sobie z karmieniem zbiorczym. Jeśli jesteś mamą, która przeszła przez ten etap ze swoim dzieckiem, zastosuj się do tych wskazówek, aby go uniknąć.
Jeśli czujesz, że kończy Ci się mleko, powinnaś rozważyć robienie krótkich przerw w trakcie karmienia zbiorczego. Kołysanie dziecka może pomóc zmniejszyć jego marudzenie. Możesz też zrobić sobie przerwę, czytając książkę lub grając w grę wideo. Jeśli dziecko jest szczególnie marudne, możesz poprosić przyjaciółkę lub partnera o pomoc w karmieniu. Podczas karmienia w skupisku należy pamiętać o krótkich drzemkach. Ważne jest, aby zachować pozytywne nastawienie i nie martwić się o brak mleka.
Jeśli nie jesteś pewna, jak często Twoje dziecko będzie karmić w skupiskach, możesz spróbować zidentyfikować problem i pracować nad jego rozwiązaniem. Staraj się podawać małe posiłki w ciągu dnia, aby pobudzić produkcję mleka, a w czasie karmienia klasterowego podawaj dziecku pożywne przekąski. Jeśli nie jesteś pewna przyczyny, rozważ uzupełnienie mleka w proszku. Karmienie to może trwać nawet godzinę! Będziesz musiała codziennie dostosowywać harmonogram, ale pamiętaj, aby być cierpliwą i podążać za znakami.
Zrywy wzrostowe
Być może zadajesz sobie pytanie: Jak często jedzą noworodki? Noworodek będzie jadł bardzo dużo w ciągu pierwszego tygodnia lub dwóch. Po tym czasie, może zwiększyć częstotliwość karmienia piersią i zwiększyć marudzenie. W tym czasie pojawiają się skoki wzrostu, które mogą zwiększyć liczbę karmień. Te okresy wzrostu są również znane jako „cudowne tygodnie” i są czasem, kiedy dzieci skupiają się na umiejętnościach motorycznych i rozwoju umysłowym.
Apetyt Twojego noworodka jest różny, a niektóre z nich są naturalnie bardziej głodne niż inne. Dobrym pomysłem jest przestrzeganie harmonogramu i rozpoznawanie sygnałów głodu dziecka. Należy jednak wyjąć butelkę, jeśli dziecko zaczyna się wiercić lub rozpraszać podczas karmienia. Należy również wyjąć butelkę, jeśli dziecko po wypiciu pokarmu zaczyna mlaskać wargami. Każde dziecko jest inne, dlatego warto skonsultować się z pediatrą, aby określić potrzeby żywieniowe dziecka.
Kiedy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, wypija około 1,5 do 3 uncji mleka przy każdym karmieniu. Nierzadko zdarza się, że dziecko zjada więcej niż tę ilość podczas jednego karmienia. Z drugiej strony, niemowlęta karmione piersią potrzebują co najmniej 3 uncje mleka na jedno karmienie. I koniecznie przestrzegaj tego harmonogramu, jeśli chcesz zapobiec przejadaniu się. Z reguły noworodki powinny spożywać od 1,5 do 3 uncji mleka na jedno karmienie. Czasami może się zdarzyć, że dziecko zje więcej, ale nie możesz być tego pewna.
Dziecko karmione piersią będzie potrzebowało jeść od ośmiu do 12 razy dziennie. Karmienie może trwać do 30 minut na jedną pierś i będzie się zmniejszać w miarę jak dziecko będzie rozwijać odruch ssania-połykania. W przypadku noworodków karmionych formułą, zalecana częstotliwość karmienia wynosi co dwie do czterech godzin. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinnaś pozwolić dziecku na dłuższe niż pięć godzin przerwy w jedzeniu. Możesz użyć technik karmienia responsywnego aby ustalić harmonogram karmienia, który odpowiada Twojemu noworodkowi.
Cudowne tygodnie
Noworodki przechodzą przez wiele etapów rozwoju w ciągu pierwszych kilku tygodni życia, a Cudowne tygodnie mogą być szczególnie trudne dla rodziców. W tym czasie dzieci często wydają się bardziej ruchliwe niż zwykle, a Ty musisz zadbać o zapewnienie im bezpieczeństwa. Płacz i marudzenie są oznakami braku bezpieczeństwa i potrzeby uwagi. Na szczęście te zmiany w zachowaniu są tylko tymczasowe i miną wraz z rozwojem dziecka.
Do czasu osiągnięcia siódmego tygodnia cudownego rozwoju, niemowlęta są w stanie rozpoznać i zrozumieć grupy, relacje i inne obiekty. Zaczną chwytać zabawki i zauważać wzory światła, dźwięki i ruchy ciała. Mogą również wykazywać oznaki lęku separacyjnego. Cudowne tygodnie, w których noworodki jedzą, trwają do lat dziecięcych, kiedy to Twoje dziecko może podjąć pierwsze kroki w kierunku nauki komunikacji. Zanim jednak zaczniesz się zbytnio ekscytować, oto krótkie podsumowanie tych tygodni:
W pierwszych dwóch miesiącach Twoje dziecko zaczyna uczyć się rozpoznawać dłonie, nogi, ręce i stopy. Ten skok umysłowy jest najważniejszy. To właśnie wtedy dziecko zaczyna rozumieć koncepcję twierdzeń if-then-else. Około dziewiątego miesiąca dzieci zaczynają badać różnice między obiektami i rozpoznawać kategorie. A zanim osiągną ósmy miesiąc, są w stanie zrozumieć serię działań jako całość.
Czym są Tygodnie Cudów? Koncepcja tygodni cudów została opracowana przez dwóch holenderskich psychologów 40 lat temu. Autorzy badali rozwój naczelnych i poznali rozwój umysłowy człowieka. Koncepcja Wonder Weeks pomogła rodzicom zrozumieć rozwój ich dzieci. Jest to klucz do sukcesu w rodzicielstwie, a także do przyszłości dziecka. Podczas Tygodni Cudów poczujesz się pewniej w swoich możliwościach. Co więc możesz zrobić, aby przygotować swoje dziecko na nadchodzące zmiany?
Oznaki, że dziecko ma dość jedzenia
Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest karmione piersią, czy butelką, celem karmienia dziecka jest zapewnienie odpowiedniego odżywiania dla wzrostu i rozwoju. Jednak czasami brak pokarmu może wywołać czerwone flagi, którymi należy się natychmiast zająć. Te znaki zależą od wieku i ogólnego stanu zdrowia dziecka. Zbadajmy najczęstsze czerwone flagi. Poniżej wymieniono kilka typowych oznak głodnego dziecka.
o Piersi wydają się bardziej miękkie niż przed karmieniem. Oznacza to, że Twoje dziecko opróżniło mleko. Twoje dziecko może również odwrócić się lub zamknąć usta. Oznacza to, że ma już dość jedzenia. Być może skończyło już karmienie piersią. Po karmieniu pierś będzie miękka i gładka. Pielęgniarka środowiskowa wyjaśni inne oznaki, że dziecko jest najedzone. Znaki te obejmują następujące elementy:
o Częste oddawanie moczu. Jeśli Twoje dziecko często budzi się, aby oddać mocz, prawdopodobnie dostaje wystarczająco dużo jedzenia. Dziecko powinno karmić się od 8 do 12 razy na 24 godziny. Jeśli dziecko płacze przez dłuższy czas, najprawdopodobniej nie jest głodne. Należy jednak nadal monitorować harmonogram karmienia dziecka, aby upewnić się, że dziecko dostaje wystarczającą ilość jedzenia i picia.
o Ssanie. Jeśli dziecko ssie szybko, aby uwolnić mleko, prawdopodobnie jest najedzone. Jeśli jednak dziecko wraca do ssania, jest to znak, że musi zrobić sobie przerwę i odpocząć. Rozproszenie uwagi dziecka pomoże mu zachować komfort i czujność podczas karmienia. Ponadto, da dziecku możliwość skoncentrowania się na jedzeniu.